otwarcie: 9.08. godz. 19:00
wystawa czynna do 25.08.2019

W Galerii znajduję się pomieszczenie nazywane zwyczajowo „magazynem”.
Magazyn jest intrygującą przestrzenią, skrywającą dzieła artystów. Każde z nich opowiada historię, lecz nie każde z nich miało szansę na konfrontację z okiem widza. Nasza grupa kuratorska wkracza tam (oczywiście z wielką ostrożnością!) i grzebie. Grzebiemy, przebieramy, zatrzymujemy się przy interesujących okazach i snujemy opowieści.
Zielone górą! jest impulsem do uaktualnienia lokalnej pamięci, nie tylko poprzez pryzmat przemian, jakie zachodziły w BWA, ale też samego miasta, w którym ono funkcjonuje. Prezentowane prace na co dzień spokojnie tłoczą się w magazynie Galerii i rzadko lub też w ogóle nie są pokazywane widzom. Dajemy im szansę na nowe spojrzenie, odświeżając lokalną pamięć, przywracając wspomnienia i jej obrazy, próbując odnaleźć niestandardowe konteksty.
Zważywszy na fakt, iż nikt z naszej grupy nie pochodzi z Zielonej Góry, było dla nas ważne, aby odnaleźć odmienne perspektywy, uchwycić narrację w niebanalny sposób, zauważyć pewne związki pomiędzy pracami, które w rzeczywistości nie mają ze sobą nic wspólnego. Dostrzegamy je i chcemy im nadać odmienny ton, wplatając je na nowo w historię Waszego miasta. Miasto to społeczeństwo, ludzie, na różnym szczeblu, o różnych przeżyciach, pasjach, stylu życia. Wszyscy z nich jednak tworzą spójną tkankę. Galeria to natomiast widz, artysta, kurator. To montażyści, administracja, personel. Galeria to dyrektor i jego pies. Galeria to ludzie i przestrzeń spotkania.
Tworząc tę wystawę, nie skupiamy się na tym, co tak ważne dla wystaw historycznych tworzonych w tradycyjny sposób. Odstawiamy na bok chronos i logos.
Ostateczny odbiór zależy od widza, jego przeżyć, wspomnień, a co najważniejsze od siły jego wyobraźni.

 

Studenci Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, na kierunku Kuratorstwo i Teorie Sztuki:
Dominika Kaszewska, Jarek Rusiński, Natalia Saja, Maria Sikora, Jagoda Witkowska

Artyści: Agata Buchalik–Drzyzga, Jan Cegiełka, Stanisław Dawski, Andrzej Dłużniewski, Jan Grodek, Grupa Sędzia Główny (Aleksandra Kubiak, Karolina Wiktor), Nina Habdas, Paulina Komorowska-Birger, Jarosław Kozłowski, Zofia Kulik, Paweł Michał Markowski, Eric Mayen, Bogumiła Michorzewska, Witold Michorzewski, Natalia LL, Anna Nawrot, Pani Jurek (Magda Jurek), Zenon Polus, Marian Szpakowski, Helena Tchórzewska, Ryszard Wożniak, Janina Żemojtel

 

 

Zgoda na fotografowanie, filmowanie

Uczestnictwo w wydarzeniach organizowanych w galerii jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na fotografowanie, filmowanie jak i na edycję, kopiowanie, publikowanie i dystrybucję owych materiałów do celów promocji wydarzeń.