Galeria BWA zaprasza na pokazy filmów (rejestracje przedstawień performance oraz film dokumentalny) pt. "Rachel Rosenthal – MARTWA NATURA na BIS” w dniach 4-5.10.04 o godzinie 18.00. Pełne info na temat projektu znajduje się pod adresem : www.basta.most.org.pl/rachel.
Wstęp na pokazy jest wolny.




04.10.04 (poniedziałek), godz. 18.00
„L.O.W in Gaia” (58 min.)
Rachel spędza wakacje na pustyni Mojave. Stopniowo jej radość z obcowania z naturą zmienia się w szacunek i zdziwienie. Pojawia się też uczucie smutku, wściekłości
i rozczarowania. Powód? Człowiek.
„Pangaean Dreams” (54 min.)
Monodram z muzyką na żywo i efektami wideo. Pean na cześć Ziemi. Tytułowe „sny” są jak szamańska podróż w przeszłość, 250 lat wstecz.
„Zatoichi” (28 min.)
Monodram. Kameralna opowieść o perypetiach Rachel i jej niewidomego psa zwanego Zatoichi. Ta początkowo dowcipna obyczajowa historia z czasem przeradza się w ostre oskarżenie skierowane do wszystkich z nas, ludzi i do cywilizacji.
„Filename: FUTURFAX” (62 min.)
Monodram. Akcja rozgrywa się w 2012 roku, w 11 miesięcy po „Wielkiej klęsce”, ekologicznej katastrofie. Rachel ma 86 lat. Mieszka samotnie. Warunki życia na Ziemi
są bardzo ciężkie, brakuje powietrza, wody, wyginęła większość roślin i zwierząt, surowce wyczerpały się. Przetrwanie staje się priorytetem. W takiej atmosferze Rachel stara się zachować wewnętrzna równowagę, przeciwstawia się złu. Niespodziewanie dostaje FAKS
z przyszłości. W drugiej części performance przenosi się w odległą przyszłość planety.
Historie można potraktować jako bajkę, przestrogę, opowieść science fiction lub jako krzyk udręki wyartykułowany w formie histerycznego śmiechu z naszego ludzkiego obłędu.


05.10.04 (wtorek), godz. 18.00
„Rachel on Stage in Gaia” (51 min.)
Film dokumentalny o artystce.
„The Death Show” (43 min.)
Bardzo osobiste refleksje artystki o stosunku człowieka do otaczającego świata. Przywołanie legendy o mnichach, którzy zamurowywali się w małych niszach, a ich jedynym kontaktem ze światem był mały otwór w murze, przez który byli karmieni.
„Traps” (55 min.)
Filozofująca opowieść o ludziach, zwierzętach, prawach natury i ludzkim umyśle.
„Was Black” (17 min.)
Performance opowiada o Czarnobylu.
„Rachel΄s Brain” (fragmenty, 16 min.)

Pewny swej wyższości nad resztą świata i wyjątkowych praw człowiek stopniowo konsumuje całą planetę. Czy pojęcie „cywilizacja” znaczy dla nas więcej niż zachłanność, krótkowzroczność i pycha?


Projekt obejmuje pokaz filmów dokumentalnych o twórczości amerykańskiej artystki performerki Rachel Rosenthal oraz rejestrację filmową jej przedstawień performerskich. Artystka jest doskonale znana w obu Amerykach i na zachodzie Europy. Jej twórczość niesie głęboki przekaz etyczny i ekologiczny, jest monologiem współczesnego intelektualisty – zaangażowanym, często oskarżycielskim, a jednocześnie bardzo dowcipnym
i autoironicznym.
Rachel Rosenthal (urodzona w 1926 roku) jest artystką performerką, multidyscyplinarną eksperymentatorką. Początkowo postrzegała performance jako pewnego rodzaju terapię, sposób na odrodzenie się, odrzucenie traumatycznych wspomnień młodości i własnych głęboko zakorzenionych kompleksów. To właśnie na scenie po raz pierwszy w akcie oczyszczenia ogoliła głowę. Stopniowo jej zainteresowania zaczęły kierować się w stronę zagadnień o zabarwieniu społeczno-politycznym. W latach 70. mocno angażowała się w ruch kobiecy. W latach 80. w swej twórczości skupiła się już na tematach związanych z naturą, stosunkiem człowieka do planety, zwierząt i innych ludzi, miejscem gatunku ludzkiego
na Ziemi i jego przeznaczeniem. Podczas swych, głównie solowych, występów Rachel mówi o głęboko zranionej przez człowieka Ziemi (Matce, Gai, Bogini), o krótkowzroczności, naiwności i pysze człowieka, porusza wstydliwy temat stosunku człowieka do zwierząt, snuje wizje przyszłości gatunku ludzkiego na Ziemi, przypomina o Czernobylu. Tak mówiła: „Chciałabym móc myśleć, że moją pracą mogę wywołać rewolucję. Nie wiem,
czy współczesna skomercjalizowana sztuka może działać w taki sposób, ale ja chcę, żeby moja publiczność myślała, przy każdym wdechu i wydechu, o tym, jak wszystkie sprawy tego świata wzajemnie na siebie oddziałują.”
Pokaz (dziewięć rejestracji performances oraz trzy filmy dokumentalne) ma szansę stać się kulturalnym hitem tegorocznej jesieni. Polska publiczność miała okazję poznać dotąd jedynie niewielki fragment twórczości artystki: w 2000 roku Paweł Kuczyński zrealizował film pt. „Rachel´s Quest” o prowadzonych przez nią warsztatach i performance´ach. Film był prezentowany na kilku festiwalach zagranicznych, a w Polsce m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, podczas Pierwszego Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej oraz na wystawie we Wrocławiu pt. „Martwa Natura”, którą zorganizowało wrocławskie Stowarzyszenie Ekologiczno-Artystyczne BASTA – inicjator tegorocznej prezentacji w polskich galeriach twórczości Rachel Rosenthal.
Przegląd filmów gościł już we wrocławskim Ośrodku Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego, a po Zielonej Górze będzie m.in w krakowskim Bunkrze Sztuki, CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie oraz galeriach w Poznaniu i gdańskiej „Łaźni”.
Ponad 5-godzinny pokaz prezentowany będzie w Galerii BWA przez dwa dni. Filmom towarzyszyć będzie komentarz.