Zapraszamy w piątek 20 kwietnia o godzinie 19:00 na otwarcie wystawy Magdaleny Franczak "Stany przejściowe".
Wystawa będzie czynna do 13.05.2012.

 


STANY PRZEJŚCIOWE

To najnowszy projekt Magdaleny Franczak, który powstał specjalnie z myślą o przestrzeni BWA Zielona Góra. Częściowo nawiązuje on do poprzedniego cyklu Hairy candies akcentując to co pierwotne, zwierzęce, instynktowne. Tym razem jednak szala ciężkości przesuwa się w stronę przyrody, jej cykliczności i momentu, kiedy ziemia zaczyna oddychać.

Magda Franczak wychodzi w głąb ogrodu, lasu, parku i niemalże przez mikroskop czyni swoje obserwacje. Wycina z rzeczywistości potrzebne jej fragmenty, aby na ich podstawie stworzyć ciąg skojarzeń dotyczących natury człowieka i międzyludzkich relacji. Szuka tego, co pomiędzy, w pół kroku, nie do określenia. Szuka tytułowych stanów przejściowych.

Pieczołowicie gromadzi ramy-gablotki i stare, używane już kiedyś papiery, które dostają nowe życie. Tam umieszcza swoją kolekcję.

 

MAGDALENA FRANCZAK ur. 09.07.1978r. w Puławach.
Z wykształcenia malarka w działaniach artystka interdyscyplinarna, posługująca się różnymi mediami w zależności od potrzeby realizowanego projektu (malarstwo, rysunek, fotografia, performance). Członkini polsko-niemieckiej grupy AOUA (Academy of Ugly Arts). Dwukrotna stypendystka Prezydenta Miasta Słupska (2005 i 2008), trzykrotna stypendystka Marszałka Województwa Pomorskiego (2009,2010, 2011). Wystawia w galeriach w Polsce (m.in. Wozownia w Toruniu, BGSW w Słupsku, Wieża Ciśnień w Koninie, Arsenał w Poznaniu, Galeria Biała w Lublinie) i za granicą (Kanada, Portugalia, Dania, Niemcy, Rosja). Wchodzi w przestrzeń teatralną projektując kostiumy i scenografie, działając performatywnie, oraz w przestrzeń publiczną - poprzez wielkoformatowe murales (m.in na ścianie 4-piętrowego bloku w Słupsku i na oddziale chirurgii dziecięcej Szpitala Wojewódzkiego w Słupsku) i maleńkie sekrety zakopywane z dziećmi w różnych miejscach Polski i Europy. W swojej twórczości porusza problem ciała, jego opresji i kondycji. Krąży wokół mitologii i rytuałów dzieciństwa. Bada proces pamięci i wyobrażeń, odczarowuje lęki i strachy. Fascynują ją genetyczne kurioza, włochate stwory i symbole kartograficzne, które przetwarza w projekcie - Ślady.

http://mfranczak.blogspot.com/

Wernisaż: Pomiędzy myślą a naturą