Zapraszamy na pierwsze z cyklu spotkań, wykładów i dyskusji o współczesnej architekturze organizowanych przez BWA - BIURO ARCHITEKTURY:
Domy naszych czasów

Tomasz Malkowski i Marcin Szczelina
poniedziałek 25.02, godzina 19:00

 


 

Zmieniające się miasta i nowe zwyczaje ich mieszkańców, przestrzeń publiczna i jej zawłaszczanie, inwestycje, reprywatyzacje, deweloperzy i architekci. Które z nowopowstających budynków przejdą do historii architektury, a które zostaną zastąpione nowymi? Jak zadbać o naszą przyszłość, nasze najbliższe otoczenie i sprawić, żeby nasze osiedla, miejsca nauki i pracy wyglądały i funkcjonowały lepiej? Zapraszamy do udziału w nowym cyklu spotkań, wykładów i dyskusji o współczesnej architekturze organizowanych przez BWA w Zielonej Górze - Biuro Architektury. 

Architektura otacza nas każdego dnia. Czy zwracamy uwagę na miejsca, w których mieszkamy, pracujemy i spędzamy wolny czas? Nawet jeśli nie - to architektura wpływa na nasze życie, zachowanie, a czasami samopoczucie. Dlaczego wciąż za mało się mówi i pisze o architekturze? Może właśnie ten brak wiedzy i świadomości architektonicznej, a także niedostatek merytorycznej krytyki powodują, że w polskich miastach panuje chaos przestrzenny, a przeciętny Polak marzy o dworku z blachodachówką otoczonym betonowym płotem i równym rzędem tui wokół trawnika. 

Wykład Tomasza Malkowskiego i Marcina Szczeliny od lat zajmujących się krytyką architektury i publicystyką - ma być krótka lekcją „czytania" architektury. Który budynek jest dobry, a który zły - i co to jest dobra i zła architektura? Czy to kwestia piękna, funkcjonalności, czy widzimisię? Dwaj krytycy, założyciele platformy architektonicznej Snob Architecture - postarają się nakreślić główne tendencje w polskiej architekturze współczesnej - zaprezentują najciekawsze realizacje, ale także te, które są zaprzeczeniem architektonicznego rozwoju. Nie zabraknie też kontrowersyjnych budynków, jak i nieznanych arcydzieł. Jak mówią krytycy - wykład ma zachęcić do „snobizmu na architekturę".

Spotkanie poprowadzi Romuald Demidenko 

Patronat medialny: ARCH
www.archsarp.pl

Fotorelacja ze zdobycia Zielonej Góry