Galeria BWA zaprasza na wydarzenia z cyklu „Trzy Cze Ry! Performance. Scena - miejsce wynegocjowane."
27 marca o 19:00 swoje działania zaprezentują Justyna Łoś oraz Norbert Delman. Artyści do udziału w projekcie zostali nominowani przez prof. Mirosława Bałkę i mgr Anna Jochymek z Pracowni Działań Przestrzennych ASP w Warszawie (Justyna) oraz Natalię Sielewicz, kuratorkę Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (Norbert).

 


 

Justyna Łoś „HEIL(E) WELT"
Określenie "Heile Welt" opisuje zastaną sytuację albo miejsce udające idylliczny świat. Obecnie zwrot ten używany jest jako lekceważące określenie pozornie bezpiecznego świata. Został użyty w 1950 roku,
w wierszu "Die Heile Welt"*, opowiadającym o niezniszczalnej przyrodzie odpornej na czyny człowieka.
Niemoc i bezczynność. Kryzys tożsamości. Pozorny dystans wobec rzeczywistości. Nikt nie jest w stanie zranić świata, jedynie powierzchnia zostanie porysowana. Wszystko jest dobrze, będzie dobrze.
* „Die Heile Welt" Werner Bergengruen

Norbert Delman „SPARING"
Zdaniem artysty jednym z najsilniejszych bodźców motywujących młodych ludzi nie jest chęć odniesienia sukcesu, ale strach przed porażką. Ten lęk dotyka przedstawicieli wszystkich grup
i profesji. Granica, w której obsesja łączy się z ambicją a rywalizacja ze strachem, to dla Norberta Delmana najciekawszy obszar działań. Artysta
w swoich pracach zwykle odnosi się do popularnych aktywności sportowych oraz wykorzystuje systemy gier zespołowych.

O artystach:

Justyna Łoś ur. 1986 r, obecnie mieszka w Warszawie gdzie studiuje na ASP w pracowniach: prof. Grzegorza Kowalskiego, prof. Mirosława Bałki oraz prof. Krzystofa Wodiczki. Współzałożycielka duetu Kowalnia Reality TV oraz kolektywu POLEN PERFORMANCE. Dorastała na północy Niemiec,
w latach 2007 - 2008 studiowała na Akademie für Kommunikationsdesign Köln/Düsseldorf. W swoich pracach często porusza temat doświadczanej na nowo „polskości", „tradycji" i „narodowości". Dokumentuje zastane zwyczaje, schematy, zachowania oraz obrazy przestrzeni miejskiej.
Prace Justyny Łoś były prezentowane na wystawach: „S_NOW Apersonalformofarchitecture", Umeå Capital of Culture, City of Winter, Umeå, Szwecja; "/ Performance", Galeria Labirynt, Lublin; "Konteksty", Festiwal Sztuki Efemerycznej, Sokołowsko; "Nomadic Arts Festival", Warszawa, Charciabałda; „Μύθοι. Myths. Students / Artists / Teachers. A process of exchange.", Fondazione Pastificio Cerere, Rzym, Włochy.

Norbert Delman ur. 1989r. w Warszawie gdzie mieszka i pracuje.
W 2014 roku ukończył ASP w Warszawie, dyplom w pracowni prof. Mirosława Bałki. Równolegle, w 2014, studiował na studiował na Univeristy College Falmouth. Jego prace były pokazywane m.in. w CSW Zamek Ujazdowski w 2014, MODEM Centrum Sztuki Współczesnej w Debreczynie w 2011, Edinburgh Scuplture Workshop in 2014 czy Muzeum Sztuki Współczesnej Mocak Kraków 2013, Galerii Labirynt Lublin 2014, BWA Białystok 2013.
Obecnie indywidualną wystawę Norberta Delmana można oglądać w londyńskiej Maria Stenfor Gallery. ( www.mariastenfors.com )

Aleksandra Ola Kubiak, kuratorka cyklu „Trzy Cze Ry! Performance!"
Związana z Galerią BWA oraz Fundacją Salony z Zielonej Góry gdzie mieszka i pracuje. Studiowała na Wydziale Artystycznym UZ Zielona Góra. W latach 2001-2013 tworzyła z Karoliną Wiktor Grupę Sędzia Główny. W 2010 roku artystka wznowiła działalność indywidualną. Od 2012 roku jest doktorantką na Interdyscyplinarnych Studiach Doktoranckich na UAP w Poznaniu, prowadzi zajęcia w Instytucie Sztuk Wizualnych UZ w Zielonej Górze.

Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

fot.K.Trębuła