Zapraszamy w piątek 19 lutego o godzinie 19:00 na otwarcie wystawy
Tomasz Pastyrczyk Wszyscy jesteśmy obserwatorami.
Wystawa będzie czynna do 6.03.2016.
Image

Wystawa Wszyscy jesteśmy obserwatorami to przeniesienie bezcielesnej cyfrowej fotografii w wymiar rzeczywisty. Jest to przegląd i subiektywny wybór zdjęć opublikowanych na fotoblogu (www.negatyw.blogspot.com) na przestrzeni ostatnich 10 lat.

Myśl jaka towarzyszy większości pokazywanych obrazów jest spójna z tekstami Susan Sontag dla której istotne może być jedynie to wydarzenie, które zarejestrował fotograf lub operator kamery. Przeżycie utożsamiamy z utrwaleniem czegoś na zdjęciu, a uczestnictwo w głośnym wydarzeniu staje się coraz bardziej równoznaczne z oglądaniem tego wydarzenia w formie zdjęcia i nie musi to dotyczyć tylko sfery publicznych wydarzeń. Nasze prywatne albumy są równie istotne i równie łatwo umykają nam z pamięci a fotografia daje poczucie wymyślonej, a nie rzeczywistej przeszłości, do której jesteśmy przywiązani.

Moja codzienność, zazwyczaj banalna i przyziemna, jest autentyczna i choć momentami nieco wyłamuje się z zasady byłem/widziałem/zrobiłem to jest to opowieść o tym kim jestem, co robię i jak postrzegam rzeczywistość, to komentarz mniej lub bardziej nawiązujący do przeżyć i emocji jakie mi w danej chwili towarzyszyły, subiektywny wybór zdjęć młodego człowieka dla którego fotografia to nie tylko obraz... Nie jest ona celem samym w sobie. Umożliwia zobrazowanie fragmentów życia, które za 50-60 lat będzie wyglądać zupełnie inaczej. Fotografie stanowią dokumentacje naszych czasów; publikowane w sieci giną w gąszczu milionów obrazów a pokazane w rzeczywistości stają się namacalne i bardziej wiarygodne. Mogą nawet stać się dobrym pretekstem do realnego spotkania bohaterów zdjęć.

Tomasz Pastyrczyk

 

 ImageImageImageImage

ImageImageImageImage

ImageImageImageImage

ImageImageImageImage

ImageImageImageImage

ImageImageImageImage   

 

 

Tomasz Pastyrczyk (ur. 1985), zielonogórzanin, absolwent Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (2013) a także Uniwersytetu Zielonogórskiego. Swoje prace prezentował na wielu wystawach zbiorowych i festiwalach fotograficznych m.in. na Miesiącu Fotografii w Krakowie, Fotofestiwalu w Łodzi czy Interphoto w Białymstoku. 

Aktualnie  dokumentuje puste przestrzenie nacechowane zwyczajnością. Interesują go typologie, szczególnie obszarów związanych z codziennością.
www.pastyrczyk.com