aktualnieGaleriazapowiedziwarsztatyArchiwumPUBLIKACJEtekstyLINKIKontakt
Navigation:     aktualnie
Tu jesteśmy [22.05-21.06] Drukuj Email

Tu jesteśmy

Basia Bańda, Karolina Breguła, Michał Jankowski, Jarosław Jeschke, Aleksandra Kubiak, Rafał Wilk, Karolina Wiktor
Autorzy prac z kolekcji Muzeum Ziemi Lubuskiej: Jan Berdyszak, Marian Bogusz, Jan Chwałczyk, Stanisław Fijałkowski, Andrzej Gieraga, Stefan Gierowski, Wanda Gołkowska, Zbigniew Gostomski, Bronisław Kierzkowski, Roman Opałka, Julian Raczko, Jerzy Rosołowicz, Stefan Słocki, Kajetan Sosnowski, Henryk Stażewski, Marian Szpakowski
Program edukacyjny: Beniamin Łętowski, Karol Trębuła
Kuratorka: Marta Gendera

22.05-21.06.2015
otwarcie 22.05.2015 godz. 19:00

Karolina Breguła, kadr z filmu Fire-Followers 

 

50 lat temu dzięki determinacji lokalnego środowiska sztuki powstało zielonogórskie BWA, miejsce które od początku swojego istnienia zajmuje ważne miejsce na polskiej scenie artystycznej. W latach 60. i 70. konsekwentnie organizowano tu wystawy i sympozja Złotego Grona, później w latach 80. i 90. Biennale Sztuki Nowej, od końca lat 90. dyrektor galerii realizuje autorski program prezentując najważniejsze zjawiska w sztuce współczesnej.

Intencją wystawy jest próba spojrzenia na BWA z wewnętrznej perspektywy oraz sytuując je szerzej w instytucjonalnym kontekście. Zaproszeni do udziału w wystawie artyści analizują swoją relację z galerią i jej tradycją. Świętowanie 50 urodzin BWA skłania ich także do myślenia o pozycjonowaniu galerii w świadomości samorządu i mieszkańców Zielonej Góry. „Tu jesteśmy" to wystawa o instytucji oraz środowisku artystycznym, które od początku i bezustannie jest częścią tego miejsca.

 

Barbara Bańda (ur.1980) - artystka wizualna. Absolwentka malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, w pracowni prof. Jarosława Kozłowskiego (2006). Jest asystentką w pracowni malarstwa Ryszarda Woźniaka w Instytucie Sztuk Wizualnych na Uniwersytecie Zielonogórskim. Była stypendystką Ministerstwa Kultury i Narodowego Centrum Kultury. Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych m.in. w BWA Studio we Wrocławiu, BWA Zielona Góra, Miejscu Projektów Zachęty w Warszawie, Galerii Zakręt w Warszawie, Galerii Zderzak w Krakowie. Brała udział w licznych wystawach zbiorowych, m.in. w Berlinie, Gdańsku, Poznaniu, Nowym Sączu, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu. Mieszka i pracuje w Zielonej Górze.


Tomasz Relewicz (ur. 1978) - współpracuje z Basią Bańdą nad tworzeniem obiektów i rzeźb. Wspólnie zrealizowali m.in. rzeźbę Ptaka w Parku Tysiąclecia w Zielonej Górze w 2014 roku. Współpracuje z artystami wizualnymi przy tworzeniu projektów przestrzennych.

 

Karolina Breguła (ur. 1979) - artystka multimedialna, autorka instalacji, happeningów, wideo i fotografii. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, doktorantka na tej samej uczelni. Jej prace pokazywane były między innymi w Muzeum Narodowym w Warszawie, w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki, w Jewish Museum w Nowym Jorku czy na 55. Biennale Sztuki w Wenecji. Laureatka drugiej nagrody w konkursie Spojrzenia 2013 i trzeciej nagrody Samsung Art Master 2007. Laureatka wielu stypendiów jak stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendium Młoda Polska i stypendium Funduszu Wyszehradzkiego. Autorka takich projektów jak Fire-Followers (2013), Biuro tłumaczeń sztuki (2010) czy Niech nas zobaczą (2003). Mieszka i pracuje w Warszawie. Aktualnie odbywa gościnny pobyt w Villa Romana we Florencji. 

 

Michał Jankowski (ur. 1977) - malarz. Absolwent Katedry Sztuki i Kultury Plastycznej Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego (dyplom w 2005 r. w pracowni malarstwa Leszka Knaflewskiego). Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych w Polsce i zagranicą, m.in. w galerii ŻAK | BRANICKA (Berlin 2014, 2011, 2010, 2008), Galerii Kronika (Bytom, 2009), Galerii BWA (Zielona Góra, 2009) i w ramach wielu wystaw zbiorowych. Laureat wyróżnienia na 37. Biennale Malarstwa Bielska Jesień (2005).

Mieszka i pracuje w Zielonej Górze.


Jarek Jeschke (ur. 1977) - artysta wizualny, malarz. Absolwent malarstwa w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Mieszka i pracuje w Zielonej Górze. W roku 2011 stypendysta Miasta Zielona Góra, w 2012 otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska". Swoje prace pokazywał na wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie (2007), Muzeum Junge Kunst we Franfurcie nad Odrą (2010), Galerii Artrtakt we Wrocławiu (2010), BWA w Zielonej Górze (2011), Miejscu Projektów Zachęty w Warszawie (2012). Mieszka i pracuje w Zielonej Górze.


Aleksandra Kubiak (ur. 1978) - artystka wizualna. Absolwentka edukacji artystycznej na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. W latach 2001-2013 tworzyła z Karoliną Wiktor Grupę Sędzia Główny. Po zawieszeniu działalności grupy artystka wznowiła działalność indywidualną, w której przenosi doświadczenie z pola performance na pracę z udziałem publiczności. Interesuje się społecznym oddziaływaniem sztuki. Pracuje z różnymi mediami, m.in. z wideo i obiektem. Od 2012 roku jest doktorantką na Interdyscyplinarnych Studiach Doktoranckich Wydziale Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Pracuje w Instytucie Sztuk Wizualnych na Uniwersytecie Zielonogórskim.


Karolina Wiktor (ur. 1979) - artystka wizualna. Absolwentka malarstwa na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. W latach 2001-2010 tworzyła razem z Aleksandrą Kubiak duet performerski Grupa Sędzia Główny (wybrane wystawy i akcje: Rozdział III, w ramach 4 x performance, Galeria BWA, Zielona Góra, 2002; Telegra, program Noc artystów, TVP Kultura, 2005; akcja Wirus na Magnetyzmie serc w reż. Grzegorza Jarzyny, Teatr Rozmaitości, 2006; wystawa konkursowa Spojrzenia 2007 - Nagroda Fundacji Deutsche Bank, Zachęta, 2007; Być jak Sędzia Główny, BWA Wrocław, Galeria Awangarda, 2010; prace w kolekcjach m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki, Fundacji Signum w Poznaniu). Autorka blogów www.afazja.blogspot.com i www.poezjawizualna.blogspot.com, swoje doświadczenia opisała w poetyckiej biograficznej książce Wołgą przez Afazję.


Rafał Wilk (ur. 1979) - artysta wizualny. Absolwent malarstwa w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2009 roku, stypendysta Miasta Zielona Góra w 2010 roku, stypendysta Miasta Stołecznego Warszawa w 2014 roku. Brał udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w Slaughterhouse na Islandii (2010), BWA Awangarda we Wrocławiu (2012), Lokalu 30 w Warszawie (2013), Mumbai Art Room w Indiach (2014), Centro de Desarrollo des las Artes Viduales w Hawanie, Lajevardi Collection w Teheranie (2015). Mieszka i pracuje w Warszawie. Gra na pozycji skrzydłowego w zespole ligi amatorskiej UNBA w Warszawie razem z kuratorem - rozgrywającym Dawidem Radziszewskim. Na wystawie walczą w szeregach drużyny Szpaki Walk Over z Zielonej Góry.

pdf mapa wystawy #Tu jestesmy

ImageImageImageImage

ImageImageImageImage

ImageImageImageImage

ImageImageImageImage

ImageImageImageImage

ImageImageImageImage

ImageImageImageImage

ImageImageImageImage

ImageImageImageImage

ImageImageImageImage

ImageImageImageImage 

ImageImageImageImage

ImageImageImageImage

ImageImageImageImage

ImageImageImageImage

ImageImageImageImage

ImageImageImageImage

ImageImageImageImage

ImageImageImageImage

ImageImageImageImage

ImageImageImageImage

ImageImageImage 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość