W marcu inspiracją do działań warsztatowych była wystawa Agaty Nowosielskiej pt. „Odludzkie”. Podczas naszego spotkania zastanowiliśmy się jak może wyglądać świat w przyszłości, kiedy nie będzie zamieszkiwany przez ludzi? Czy takie miejsce istnieje, na te pytania szukaliśmy odpowiedzi oglądając obrazy. Szczególną uwagę dzieci przyciągnęła strukturalna  kompozycja stworzona z butelek PET, czyli z głównego tworzywa wykorzystywanego w przemyślę spożywczy. Produkuje się z niego różnego typu butelki, opakowania czy pojemniki. Są tanie, lekkie i wygodne w użyciu, ale czy są bezpieczne dla naszego zdrowia i środowiska? Porozmawialiśmy o tym czym jest recykling? Co to jest ekologia? Jak ważna jest segregacja odpadów i ich ponowne wykorzystanie. Zajęcia miały na celu uwrażliwić na problemu ekologii od najmłodszych lat.
Podczas pracy twórczej porozmawialiśmy również, o tym, że sztukę można zrobić też ze śmieci. W działaniach twórczych wykorzystując materiały upcyklingowe- folie, reklamówki itp. przedszkolaki stworzyły wspólną pracę, przedstawiającą świat, pełen dziwnych roślin. Wycinali, kleili, rysowali i malowali. Posługiwali się multiplikacją, czyli powielaniem tego samego motywu i kształtu wielokrotnie. Układy kompozycyjne, powtarzające się rytmy w tym zadaniu były najważniejsze. Przewaga kierunków poziomych symbolizują spokój, ciszę, czasami smutek, natomiast pionowe oznaczają siłę i energię. Jeśli te kierunki zostały wzmocnione soczystymi barwami to wywoływały pozytywne emocje i radość. Punktem wyjścia był jeden z obrazów pt. „Cięcie” artystki, a właściwie jego gra formalna z tłem i pierwszym planem,. Gra między tym co się chowa a tym co uwidocznione- „to jak guma balonowa”.

 

W zajęciach uczestniczyły:

12 i 29  marca uczniowie klasy II a, ze Szkoły Podstawowej nr 22 w Zielonej Górze,
13 marca uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Zielonej Górze,
14 i 28 marca dzieci z Przedszkola nr 24 im. "Wesoła Żyrafa" i dzieci z Niepublicznego Przedszkola im."Montessori"  w Zielonej Górze,
25 marca dzieci z Rozśpiewanego Przedszkola nr 34 w Zielonej Górze,
26 marca dzieci z Niepublicznego Przedszkola im. „Prymuski” w Świdnicy,
29 marca uczniowie klasy I, ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Zielonej Górze,

 
Cele zajęć dla dzieci w wieku przedszkolnym:
-zapoznanie z przestrzenią Galerii BWA w Zielonej Górze,
-rozwijanie pomysłowości i wyobraźni,
-poznanie nowych technik plastycznych, kolaż i wykorzystanie różnych materiałów upcyklingowych,
-rozwój wrażliwości estetycznej u dzieci,

 

Edukacja w galerii

Prowadzimy działalność edukacyjną w postaci warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz oprowadzań po wystawach. 

Zainteresowanych opiekunów grup zorganizowanych prosimy o kontakt: Małgorzata Dobrucka edukacja@bwazg.pl w celu ustalenia terminu. 

Warsztaty i oprowadzania są bezpłatne.