Warsztaty artystyczne pt. WYmalujeMY...
prowadzenie: Małgorzata Dobrucka

Czym jest malarstwo? Na czym i czym można malować? I najważniejsze pytanie podczas naszych zimowych spotkań co możeMY malować? Wspólnie z dziećmi staraliśmy się odpowiedzieć na te pytania podczas ferii.
W tym roku ze względu na ograniczoną przestrzeń,  Zimowe  Spotkania Młodych Twórców  odbyły się w małych kameralnych grupach. Od poniedziałku do piątku brały udział w zajęciach dwie grupy wiekowe. Głównym tematem naszego spotkania były techniki malarskie. Każdego dnia realizowany był inny temat,  poznawaliśmy innego artystę i jego twórczość.


 

 


Pierwszego dnia odbył się warsztat pt. PiszeMy. Tego dnia zastanowiliśmyMy się dlaczego artyści piszą czasami na obrazach,gdzie słowo, litery stają się obrazem. Zabawy z literami, słowami  zainspirowało nas do stworzenia indywidualnego  logo z inicjałami. Projekt był pierwszym etapem, do stworzenia swoich pieczątek, które później  wykorzystywaliśmy „podpisując" swoje prace. Kolejnym etapem było wycięcie literowych szablonów, które wykorzystaliśmy następnego dnia przy wykonywaniu nadruków na lnianych torbach. WYklejaMY  tego dnia  na naszych warsztatach rządził kolor i forma,
poznaliśmy twórczość Henri Matisse'a  jego innowacyjne podejście do koloru, linii i ekspresji. Obraz pt. „Ślimak", w którym artysta za pomocą żywych kolorystycznie plam barwnych wyraża szczęście i radość. Za pomocą trzech  podstawowych kolorów i prostych figur geometrycznych, przy użyciu  taśmy papierowej WyklejaliśMY, różne geometryczne wzory na torbach. Następnie przy użyciu  gąbki i techniki tepowania, tym razem  farbami akrylowymi  tworzyliśmy tło pod nasze literowe szablony.
Trzeciego  dnia odbyły się warsztaty pt. BarwiMY-tego dnia najważniejsza  byłaplama i kolor. Poznaliśmy  technikę akwareli jej zaskakujące i magiczne efekty. Tego dnia naszą inspiracją była twórczość zielonogórskiej artystki Basi Bańdy w szczególności jej akwarele  ilustrujące wyrazy naśladujący dźwięki i odgłosy naturalne, w tym dźwięki wydawane przez zwierzęta. Każdy wybrał dźwięk, który przedstawił w zaskakujący malowniczy sposób.
Tego samego dnia w  młodszej grupie mieliśmy okazję poeksperymentować.  Poznaliśmy  technikę barwienia papieru  zwaną „marmurkiem". Malowania na wodzie to  zaskakujące  i niespodziewane efekty, które zamieniły się  w świetną zabawę,  gdyż powstałym plamą barwnym  nadawaliśmy dźwięczne tytuły: buch-buch, pik-pik, miau- miau, hau-hau czy puk-puk itp.
Warsztaty GraMy -każdy z uczestników wykonał „literową kostkę", używając samoprzylepnych liter  tworzyliśmy sześcioliterowe słowa, które były nie lada wyzwaniem do odgadnięcia dla pozostałych.
Pozwoliliśmy także,  aby tego dnia zdecydował za nas przypadek i zdaliśmy się na  rzut kostką.  Litery, które wypadły po rzucie kostką, były pierwszą litera słowa, które szukaliśmy w czasopismach. Powstały zabawne tytuły  obrazów Najważniejsze są rzeczy w krainie dywanów,  Lubię implanty! czy Kiedy będzie w lubuskim lotnisko? LOTnisko!, które malowaliśmy ostatniego dnia.
Młodsza grupa uczestników ostatniego dnia  stworzyła niepowtarzalny szkicownik- notatnik, który był efektem i  podsumowaniem  tygodniowej twórczość. Dzieci miały okazję również zwiedzić  przestrzeń galerii- biuro, gdzie mogły obejrzeć obrazy Ryszarda Winiarskiego i Marianna Szpakowskiego.

 

ImageImageImageImage

ImageImageImageImage

ImageImageImageImage

 ImageImageImageImage

 ImageImageImageImage

 ImageImageImageImage

 

 

 

Edukacja w galerii

Prowadzimy działalność edukacyjną w postaci warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz oprowadzań po wystawach. 

Zainteresowanych opiekunów grup zorganizowanych prosimy o kontakt: Małgorzata Dobrucka edukacja@bwazg.pl w celu ustalenia terminu. 

Warsztaty i oprowadzania są bezpłatne.