Piątek, 31 maja, godz. 19:00
wstęp wolny

 

"Prosty, ale bogaty w ekspresje recital solo z własnym akompaniamentem na kologo. Jest to dwustrunowa lutnia, którą można spotkać podobno w całej Afryce Zachodniej. Diabelskie wręcz poczucie rytmu udzielało się publiczności bardzo wyraźnie. (...) Zachrypnięty głos Ayuune’a obudowany w powtarzalne, mantrowe wręcz frazy wystarczył by móc wejść w jego świat w pełni. Te bezlitosne festiwalowe momenty kiedy koncert nie tyle się kończy, ale musi się skończyć bolą bardzo. W przypadku tego koncertu, niedosyt był wyjątkowo duży."

Mateusz Piżyński "Nowa Muzyka" - relacja z OFF Festiwalu 2018

 

https://ayuunesule.bandcamp.com/

https://www.youtube.com/watch?v=9-u4vto2WHg

https://www.youtube.com/watch?v=w5BrkEqcBio

https://www.youtube.com/watch?v=UgCaij8-JPs

 

W Kumasi, drugim mieście Ghany i stolicy regionu Aszanti, Sule jest gwiazdą kologo - dwustrunowej lutnii o niezwykle prostej budowie: pudło rezonansowe (tykwa) oprawione w zwierzęcą skórę i dwie struny wykonane z żyłki nylonowej rozciągnięte na dosyć wąskim gryfie.

Najbardziej znanym instrumentalistą w całej Ghanie a także poza jej granicami jest King Ayisoba. Obok Kinga, Guy One, Atongo Zimby i Sambo, Ayuune Sule reprezentuje pokolenie, które rozpowszechniało muzykę graną na kologo, wychodząc z nią poza północno-wschodnią część Ghany. 

Od 2008 Ayuune Sule to także członek zespołu King Ayisoby. Jego solowe wykonania często otwierają koncerty Kinga. W 2015 roku wydał swój 7" singiel z piosenkami "What A Man Can Do A Woman Can Do More Better" i "Who Knows Tomorrow" w Makkum Records - wytwórni gitarzysty The Ex Arnolda de Boera. W 2018 ukazał się jego nowy album „We Have One Destiny” w Makkum Records i Rebel Up Records.

Recenzja „We Have One Destiny”