- eksploracje fotograficzne.
Anaïs Docteur, Jakob Ganslmeier, Filip Piotrowicz

otwarcie 17.02 godz. 19:00
wystawa czynna do 12.03.2023


Galeria BWA w Zielonej Górze we współpracy z Fundacją Genshagen i Brandenburskim Muzeum Sztuki Współczesnej (BLMK) w Cottbus prezentuje wystawę zbiorową laureatów konkursu fotograficznego "Kształtowanie spójności - sąsiedztwo w Europie".

W 2020 roku Fundacja Genshagen zaprosiła fotografów w wieku poniżej 35 lat do wzięcia udziału w niemiecko-francusko-polskim konkursie fotograficznym "Kształtowanie spójności - sąsiedztwo w Europie" i zaprezentowania swoich przemyśleń na temat europejskiego sąsiedztwa w postaci serii zdjęć. Wyróżniono prace autorstwa Anaïs Docteur (Francja), Jakoba Ganslmeiera (Niemcy) i Filipa Piotrowicza (Polska). Po raz pierwszy wystawa „Nachbarschaften / Sąsiedztwo / Voisinages - eksploracje fotograficzne” została zaprezentowana w Packhofie (oddział BLmK) we Frankfurcie nad Odrą.

 

W serii "Welcome to Orée" francuska fotografka Anaïs Docteur (*1994) kwestionuje homogenizację miejskiego środowiska życia na przykładzie osiedla na południowy wschód od Paryża. W Orée, dwadzieścia kilometrów od Paryża, w latach 80. wybudowano 260 domów według jednakowego projektu. Jednak idylliczne, zamknięte środowisko życia, które w wielu miejscach uważane jest za mieszkaniowy sukces, nie oferuje miejsca na indywidualny rozwój. W fotografiach Docteur, na których wszędzie widać ślady ludzkiej działalności, sam człowiek nie jest jednak obecny, pozostaje anonimowy. Pozorna normalność wydaje się dziwna i nierealna, dlatego osiedle w Orée staje się niepokojącym tłem na stonowanych fotografiach.

W 2015 roku fotograf Jakob Ganslmeier (*1990) przejechał ponad 10 000 kilometrów przez nieznaną mu wcześniej Polskę i prześledził warunki życia i społeczne przemiany w swojej serii "Lovely Planet: Poland". W rezultacie powstał przewodnik turystyczny o bardzo indywidualnym charakterze, którego tytuł żartobliwie nawiązuje do znanego na całym świecie przewodnika "Lonely Planet". Dokumentacja fotograficzna Ganslmeiera podzielona jest na rubryki i sekcje tematyczne. Podczas swojej długiej podróży z Zachodu na Wschód Ganslmeier kieruje swoje zainteresowanie na zwiedzanie, aktywności, zakupy, miejsca noclegu, jedzenie, transport i wycieczki z przewodnikiem oraz wielokrotnie fotografuje ludzi w ich środowisku życia. Podczas podróży Ganslmeier odkrywa kraj kontrastów. Do swojego nietypowego i dowcipnego „przewodnika” po kraju sąsiadów fotograf napisał krótkie teksty, które często ironicznie komentują dany motyw. Rozmyślnie wybiera dla nich taką samą formę prezentacji, jak w przypadku swoich kolorowych zdjęć w małym formacie. Tekst i obraz uzupełniają się wzajemnie.

Filip Piotrowicz (*1996) wychował się na Mazurach na opowieściach dziadków, którzy w 1945 roku przyjechali do tego regionu z daleka. Jako dziecko nie rozumiał, kiedy mówiono o wszystkich opuszczonych domach, które zostały ponownie zaludnione. Gdzie podziali się wszyscy ludzie, dawni niemieccy mieszkańcy małych mazurskich wsi? Jako nastolatek Piotrowicz myślał, że wszyscy Niemcy uciekli. Potem jednak wyruszył na ich poszukiwanie z aparatem fotograficznym i tak powstał cykl "A nam się zostało" (2020). Młody polski fotograf spotkał się i przeprowadził wywiady z tymi, którzy pozostali i przedstawia ich twarze w przejmujących portretach. Na ich indywidualne losy wskazują dodatkowo cytaty. W swoim cyklu naświetla skomplikowane relacje sąsiedzkie między mieszkającymi na Mazurach Niemcami i Polakami, odważa się spojrzeć z wyczuciem na własną przeszłość i w ten sposób wydobywa kolejne niuanse historii i teraźniejszości swojej ojczyzny.