wystawa do oglądania on-line i z zewnątrz galerii

otwarcie wystawy 26.03. godz. 19:00
wystawa czynna do 18.04


Wystawa Michała Jankowskiego jest pokazem niektórych obrazów namalowanych przez artystę w latach 2008-2021. Z uwagi na warunki pandemiczne będzie dostępna tylko przez szybę galerii i w internecie, co wpłynęło na sposób zaaranżowania prac. Obrazy wypełniają wszystkie ściany galerii tworząc tytułową pulpę, gęstą ciecz - mieszaninę dat, znaczeń, motywów, sensów. Tracą swoją indywidualność na rzecz współistnienia w kontraście i stłoczeniu, tworzącym z nich nową formę. Oczywiście - można z tej pulpy wyłuskać bez problemu budujące ją obiekty, są nadal pojedynczymi obrazami, ale sami musimy zrekonstruować chronologię, a też ich treść.
Malarstwo Jankowskiego to narracyjny rebus, zawikłana opowieść. Punktem wyjścia jest bezustanna walka wszystkich przeciw wszystkim. Rośliny pożerają ludzi, człowiek odziera zwierzęta ze skóry, one mszczą się za to okrutnie. Ta metaforyczna lecz urealniona gra w zniszczenie toczy się naturalnym trybem. Jankowski to wyjaskrawia, czasem przemienia w groteskę, unaocznia. Jego malarstwo jest niskim ukłonem wobec samego medium, ale też wobec oczekiwań widza, stanowiąc jednocześnie obiekt estetyczny i wyzwanie dla intelektu.

Michał Jankowski urodził się w 1977 roku w Zielonej Górze. Artysta wizualny. Absolwent Instytut Sztuk Wizualnych Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego. Dyplom uzyskał w 2005 r. w pracowni malarstwa Leszka Knaflewskiego. W swoim malarstwie świadomie odnoszącym się i redefiniującym tradycje awangardy i surrealizmu, przedstawia w ironiczny sposób najbardziej skrywane i okrutne ludzkie popędy. Jego malarstwo jest alegorią schyłku rzeczywistości i jednocześnie otwartym pytaniem o jej perspektywy. Brał udział w wielu wystawach w kraju i za granicą. Jego obrazy znajdują się w wielu muzeach i międzynarodowych kolekcjach prywatnych.

Obejrzyj relację wideo z otwarcia wystawy

Obejrzyj oprowadzanie autorskie

 

Zgoda na fotografowanie, filmowanie

Uczestnictwo w wydarzeniach organizowanych w galerii jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na fotografowanie, filmowanie jak i na edycję, kopiowanie, publikowanie i dystrybucję owych materiałów do celów promocji wydarzeń.