aktualnieGaleriazapowiedziwarsztatyArchiwumPUBLIKACJEtekstyLINKIKontakt
Navigation:     aktualnie arrow warsztaty
warsztaty
LETNIE SPOTKANIA MŁODYCH TWÓRCÓW 2018 Drukuj Email

ImageSerdecznie zapraszamy dzieci (w wieku 7- 15 lat) do wzięcia udziału w
Letnich Spotkaniach Młodych Twórców 2018


Warsztaty odbywają się w terminach:

9-13.07.2018 lub 16-20.07.2018 w godz. 10.30-13.30

23-27.07.2018 lub 30.07-3.08.2018 w godz. 10.30-13.30


Zajęcia odbywają się w cyklach tygodniowych.
Prosimy o wcześniejsze zapisy z zaznaczeniem wybranego tygodnia
telefonicznie (68 325 37 26), mailowo ( Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć ) lub osobiście.
Ilość miejsc ograniczona (15), decyduje kolejność zgłoszeń.
Udział w warsztatach jest bezpłatny.
Prosimy uczestników o punktualność, swobodny strój do pracy [możliwy do pobrudzenia] oraz o zabranie ze sobą drugiego śniadania.

 

YROLOK - czyli kolory wspak. ARTmazja i zabawy kolorami.
Prowadzące:  Michalina Walicht we współpracy z Małgorzatą Dobrucką

do wyboru jeden z terminów: 9-13.07.2018 lub 16-20.07.2018 (BRAK WOLNYCH MIEJSC)

formularz zgłoszeniowy do pobrania:

pdf  zgloszenie_artmazja -_kolory_na_wspak   
doc  zgloszenie_artmazja -_kolory_na_wspak


„Kolory są nieodłącznym elementem naszego otoczenia. Wpływają na emocje, doznania, rozumienie świata i relacje z innymi. Są elementem wyrazu i nawet mimowolnie stanowią środek komunikacji międzyludzkiej. Umiejętność zabawy kolorami i rozpoznawania ich znaczenia jest jednym z elementów wychowania. W konsekwencji wpływa na wrażliwość, estetykę i rozwój kreatywności" .*

Zapraszamy Was do artystycznej zabawy z kolorami, z przedmiotami, ze zjawiskami naturalnymi,
z emocjami.  Zainspirujemy się dziełami wielkich mistrzów i współczesnych artystów. Odwrócimy znaczenia i symbolikę barw. Staniemy na głowie aby dostrzec, że jeden kolor ma wiele odcieni,
a w towarzystwie innych, może oszukać nasze oczy i zmienić kontekst. Spróbujemy sprawdzić czym jest kontrast, powidok, złudzenie barwne. Doświadczymy temperatury, smaku, zapachu koloru. Stworzymy małe i duże prace plastyczne, które po skończonych warsztatach i wystawie - zabierzecie do domów, aby swoją obecnością przypominały o kreatywnych wakacjach w Galerii BWA Zielona Góra.
Odkryjemy nowe odcienie znanych barw dzięki muzyce, światłu, doświadczeniu i WSPÓŁPRACY.MICHALINA WALICHT - Absolwentka Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego. Od 12 lat związana z Zieloną Górą. Na co dzień prowadzi zajęcia z plastyki w szkole podstawowej i grupy plastyczne Pastele i Mazaki w ZOK-u. Uwielbia zwierzęta i wszelkie aktywności związane z animacjami dla dzieci. Prowadzi autorski blog ARTmazja, gdzie dokumentuje przeprowadzone warsztaty i animacje dla dzieci i młodzieży.

*źródło: https://www.focus.pl/artykul/kolory-dziecicych-emocji-o-znaczeniu-kolorw-w-rozwoju-dziecka   
TWÓRCZE PLOTY I SPLOTY
prowadzące: Magda Chołuj we współpracy z Małgorzatą Dobrucką

do wyboru jeden z terminów: 23-27.07.2018 lub 30.07-3.08.2018  (BRAK WOLNYCH MIEJSC)

 formularz zgłoszeniowy do pobrania:

pdf zgloszenie_tworcze ploty_i_sploty
doc zgoszenie_tworcze_ploty_i_sploty


Nasze tygodniowe spotkania będą stanowiły swoistą opowieść w oparciu o zabawę ze sztuką. Skupimy się na tworzeniu komunikatu za pomocą punktu, linii, płaszczyzny, znaku faktury oraz struktury. Pomyślimy nad znaczeniem słowa i litery. Pobudzimy nasza wyobraźnię, wymyślając niestworzone historie, które wykreuje nasza fantazja. Uczestnicy przeniosą się w świat absurdu i chaosu, gdzie słowa zaczną zmieniać znaczenie. Forma książki nabierze zupełnie nowych kształtów. Pokażemy, że w sztuce nie ma ograniczeń, nic nie jest jednoznaczne. Skupimy się na poszukiwaniu formy, nie zapominając o treści. Uczestnicy  każdego dnia będą tworzyć strony tygodnika, podsumowujące działania podczas warsztatów.MAGDA CHOŁUJ - Absolwentka Instytutu Sztuk Wizualnych w Zielonej Górze na Uniwersytecie Zielonogórskim. Od 2012 r. do 2013 r. była na stypendium Erasmus na Uniwersytecie Rennes 2 we Francji. Absolwentka studiów magisterskich na Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, na wydziale Edukacji Artystycznej. Dyplom uzyskała w pracowni Działań Twórczych i Edukacyjnych pod kierunkiem prof. Marcina Berdyszaka oraz dr. Magdaleny Parnasow-Kujawy. Interesuje się znakiem i typografią. Zajmuje się działaniami multimedialnymi, książką artystyczną, rysunkiem. Współpracuje z jednostkami edukacyjnymi, prowadząc warsztaty twórcze.

 

 
WARSZTATY Z GOSIĄ BARTOSIK [18.06.2018] Drukuj Email

Image

 

Dzień po finisażu wystawy "Nawet wielkie były kiedyś małe" w BWA odbyły się warsztaty plastyczne prowadzone przez Gosię Bartosik dla grupy młodzieży z Zespołu Szkół Plastycznych w Zielonej Górze.

Po omówieniu przez Bartosik tematu przewodniego wystawy i tego czego dotyczą poszczególne obrazy i rysunki, szukaliśmy odpowiedzi na pytanie o to, jak świat i my możemy wyglądać w przyszłości, a jacy jesteśmy dzisiaj ? Kwestia nie tyczy się jedynie wyglądu, lecz tego co mamy w środku. Młodzieży zostały rozdane do obejrzenia również szkicowniki artystki, przywiezione specjalnie na warsztaty. Miało to na celu uświadomić, jak istotną rolę posiada taki zapis jako szybka notatka lub szkic w późniejszym konstruowaniu obrazu. Była to okazja do podejrzenia intymnego procesu myślowego. Uczniowie dostali zadanie wykonania szybkich szkiców-5 postaci, tematycznie związanych z ideą projektu wystawy. Uruchomiona wyobraźnia miała dać przykłady tego jak ciało ludzkie i sam człowiek mogliby wyglądać nie dzisiaj. Wypadkową do tego zamysłu był wybuch elektrowni w Czarnobylu z 1986 roku i zachodzące procesy zmian. Gimnazjaliści i licealiści pracując w parach, stworzyli potwory, katastrofalne wizje apokaliptyczne i abstrakcje. Po tym ćwiczeniu wszyscy słuchali i omawiali poszczególnie prace dwójek, ucząc się opowiadać o swoim zamyśle i realizacji.

GOSIA BARTOSIK Malarka, rysowniczka, graficzka. Absolwentka Wydziału Malarstwa i Grafiki Warsztatowej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Ma na swoim koncie kilka wystaw indywidualnych (min. 2017 Obudziłam się dorosła, CK ZAMEK, Poznań; 2012 Kultura wolnych ciał, Galeria V9, Warszawa) i kilka zbiorowych (min. 2015 Niechcący, BWA, Zielona Góra; 2015 Dupa Diabła, Galeria V9, Warszawa;), jej prace można też zobaczyć w ZINach i malarstwie ulicznym, jak również przy okazji działań twórczo - aktywistycznych w przestrzeniach pozagaleryjnych. Prace Bartosik to krytyczny komentarz do wrażliwości i niewrażliwości człowieka. Uważność spojrzenia kieruje na kondycję ludzką i zwraca uwagę na polemikę postępowań wobec świata, wobec zwierząt i przede wszystkim wobec drugiej osoby. Swoje spostrzeżenia najczęściej przekazuje w zdeformowanych komentarzem ciałach nie do końca ludzkich, nie do końca zwierzęcych, połamanych biologicznie.

Czytaj całość…
 
Warsztaty z warsztatów [20.04.2018] Drukuj Email

Image

„Warsztaty z warsztatów" - praktyczne spotkanie z Ewą Stiasny

20 kwietnia po spotkaniu Jak rozmawiać (z dziećmi) o sztuce? odbyły się warsztaty Jak nie zabić naturalnej twórczej ekspresji dziecka? prowadzone przez - ilustratorkę i współzałożycielkę Wydawnictwa Dwie Siostry.

Ewa Stiasny podzieliła się sprawdzonymi patentami na artystyczne warsztaty dla dzieci przy wykorzystaniu prostych materiałów i technik, które pozwalają na rozbudzenie wyobraźni i umożliwiają uzewnętrznienie naturalnej dziecięcej potrzeby tworzenia.

Ewa Stiasny ukończyła warszawską Akademię Sztuk Pięknych. Projektuje i ilustruje książki. Ilustrowała m.in. opowiadania Toona Tellegena i Mikołaja Łozińskiego. Zilustrowała wydane przez Dwie Siostry książki: Nie każdy umiał się przewrócić, Tydzień Konstancji, Ucieszki Cieszka, Nowe ucieszki Cieszka i Urodziny prawie wszystkich.

 

Czytaj całość…
 
Warsztaty POZNAJmy...[7.03.2018] Drukuj Email

Image Image

Podczas kolejnej wizyty przedszkolaków w galerii BWA obejrzeliśmy wystawę Romana Bromboszcza  pt. Rozgrywka, która okazała się świetną okazją do poszukiwań i zabawy.
W każdej z grafik artysty mogliśmy odszukać litery, z których układała się na przykład nurkująca postać lub kosmonauta. Kompozycje liter, teksty poetyckie nie mające kropek i  grafiki nie posiadające ram były punktem wyjścia do działań podczas warsztatów. Dzieci tworzyły kompozycje z liter, z których powstały stwory czy przedziwne pojazdy. Powstała wielkoformatowa  praca zapełniona literami. 

Czytaj całość…
 
Warsztaty [1,2 i 5.03.2018] Drukuj Email

 Image

 Podczas kolejnej wizyty przedszkolaków w galerii BWA obejrzeliśmy wystawę Romana Bromboszcza  pt. Rozgrywka, która okazała się świetną okazją do poszukiwań i zabawy. W każdej z  grafik artysty mogliśmy odszukać litery,  z których układała się na przykład  nurkująca postać lub kosmonauta. Kompozycje liter, teksty poetyckie nie mające kropek i  grafiki nie posiadające ram były punktem wyjścia do działań podczas warsztatów. Dzieci tworzyły kompozycje z liter, z których powstały stwory czy przedziwne pojazdy. Powstała wielkoformatowa  praca zapełniona literami.


Czytaj całość…
 
ZIMOWE SPOTKANIA MŁODYCH TWÓRCÓW 2018 [12.02-23.02] Drukuj Email

Warsztaty artystyczne pt. WYmalujeMY...
prowadzenie: Małgorzata Dobrucka

Czym jest malarstwo? Na czym i czym można malować? I najważniejsze pytanie podczas naszych zimowych spotkań co możeMY malować? Wspólnie z dziećmi staraliśmy się odpowiedzieć na te pytania podczas ferii.
W tym roku ze względu na ograniczoną przestrzeń,  Zimowe  Spotkania Młodych Twórców  odbyły się w małych kameralnych grupach. Od poniedziałku do piątku brały udział w zajęciach dwie grupy wiekowe. Głównym tematem naszego spotkania były techniki malarskie. Każdego dnia realizowany był inny temat,  poznawaliśmy innego artystę i jego twórczość.

Pierwszego dnia odbył się warsztat pt. PiszeMy. Tego dnia zastanowiliśmyMy się dlaczego artyści piszą czasami na obrazach,gdzie słowo, litery stają się obrazem. Zabawy z literami, słowami  zainspirowało nas do stworzenia indywidualnego  logo z inicjałami. Projekt był pierwszym etapem, do stworzenia swoich pieczątek, które później  wykorzystywaliśmy „podpisując" swoje prace. Kolejnym etapem było wycięcie literowych szablonów, które wykorzystaliśmy następnego dnia przy wykonywaniu nadruków na lnianych torbach.
WYklejaMY  tego dnia  na naszych warsztatach rządził kolor i forma,
poznaliśmy twórczość Henri Matisse'a  jego innowacyjne podejście do koloru, linii i ekspresji. Obraz pt. „Ślimak", w którym artysta za pomocą żywych kolorystycznie plam barwnych wyraża szczęście i radość. Za pomocą trzech  podstawowych kolorów i prostych figur geometrycznych, przy użyciu  taśmy papierowej WyklejaliśMY, różne geometryczne wzory na torbach. Następnie przy użyciu  gąbki i techniki tepowania, tym razem  farbami akrylowymi  tworzyliśmy tło pod nasze literowe szablony.
Trzeciego  dnia odbyły się warsztaty pt. BarwiMY-tego dnia najważniejsza  była   plama i kolor. Poznaliśmy  technikę akwareli jej zaskakujące i magiczne efekty. Tego dnia naszą inspiracją była twórczość zielonogórskiej artystki Basi Bańdy w szczególności jej akwarele  ilustrujące wyrazy naśladujący dźwięki i odgłosy naturalne, w tym dźwięki wydawane przez zwierzęta. Każdy wybrał dźwięk, który przedstawił w zaskakujący malowniczy sposób.
Tego samego dnia w  młodszej grupie mieliśmy okazję poeksperymentować.  Poznaliśmy  technikę barwienia papieru  zwaną „marmurkiem". Malowania na wodzie to  zaskakujące  i niespodziewane efekty, które zamieniły się  w świetną zabawę,  gdyż powstałym plamą barwnym  nadawaliśmy dźwięczne tytuły: buch-buch, pik-pik, miau- miau, hau-hau czy puk-puk itp.
Warsztaty GraMy -każdy z uczestników wykonał „literową kostkę", używając samoprzylepnych liter  tworzyliśmy sześcioliterowe słowa, które były nie lada wyzwaniem do odgadnięcia dla pozostałych.
Pozwoliliśmy także,  aby tego dnia zdecydował za nas przypadek i zdaliśmy się na  rzut kostką.  Litery, które wypadły po rzucie kostką, były pierwszą litera słowa, które szukaliśmy w czasopismach. Powstały zabawne tytuły  obrazów Najważniejsze są rzeczy w krainie dywanów,  Lubię implanty! czy Kiedy będzie w lubuskim lotnisko? LOTnisko!, które malowaliśmy ostatniego dnia.
Młodsza grupa uczestników ostatniego dnia  stworzyła niepowtarzalny szkicownik- notatnik, który był efektem i  podsumowaniem  tygodniowej twórczość. Dzieci miały okazję również zwiedzić  przestrzeń galerii- biuro, gdzie mogły obejrzeć obrazy Ryszarda Winiarskiego i Marianna Szpakowskiego.

 

 


Czytaj całość…
 
WARSZTATY LINIE I RYTMY... [7 i 9.02.18] Drukuj Email

Image

Uczestnikami kolejnego spotkania były dzieci z Przedszkola nr 24 "Wesoła Żyrafa". Warsztaty pt. Linie i rytmy przebiegały wokół abstrakcyjnych obrazów i obiektów, które przedszkolaki oglądały na wystawie Małgorzaty Szymankiewicz pt. ON OR OFF THE GRID (W SYSTEMIE LUB POZA NIM). Tematem naszego spotkania były linie poziome, pionowe i skośne, które mogliśmy odszukać na każdej z oglądanych prac. Dzieci stworzyły wspólnie kompozycję z linii i powtarzających się rytmicznych elementów. Powstał asymetryczny krajobraz w nawiązaniu do stalowych konstrukcji pt. Landscape, która stała się pretekstem do rozmowy o otaczającej nas przestrzeni.

Czytaj całość…
 
WARSZTATY LINIE I RYTMY... [25, 26 i 29.01.18] Drukuj Email

Image

Styczniowe warsztaty przebiegały wokół abstrakcyjnych obrazów i obiektów, które przedszkolaki oglądały na wystawie Małgorzaty Szymankiewicz  pt. ON OR OFF THE GRID (W SYSTEMIE LUB POZA NIM). Tematem naszego spotkania były linie poziome, pionowe i skośne, które mogliśmy odszukać na każdej z oglądanych prac. Dzieci stworzyły wspólnie kompozycję z linii i powtarzających się rytmicznych elementów. Powstał asymetryczny krajobraz w nawiązaniu do stalowych konstrukcji pt. Landscape, która stała się pretekstem do rozmowy o otaczającej nas przestrzeni.

 

 


Czytaj całość…
 
Lekcja Galeryjna... [19.01.2018] Drukuj Email

Image

Czym dzisiaj jest malarstwo współczesne i czym inspirują się artyści? Czym jest  dzisiaj twórczość? Podczas  spotkania w Galerii BWA uczniowie III klasy szukali odpowiedzi na te pytania. Wystaw Małgorzaty Szymankiewicz pt. ON OR OFF THE GRID (W SYSTEMIE LUB POZA NIM) oraz Michała Jankowskiego „Ryba psuje się od głowy" były zupełnie inne tematycznie, w pierwszej geometryczne abstrakcyjne obrazy, a w drugiej przedstawiające realistyczne wyobrażenia. W obu przypadkach artyści pokazują jak bardzo ważny jest pomył na obraz. Jak za pomocą koloru, plamy i formy można  wyrazić swoje spostrzeżenia dotyczące naszej egzystencji, przestrzeni w której żyjemy i świata który nas otacza. Podczas warsztatów uczniowie przystąpili do tworzenia, szukali pomysłu na wyrażenie siebie i pokazanie co ich inspiruje. Uczestnicy wykonywania indywidualnie „obraz"  na lnianej ekologicznej torbie. Ważny był pomysł,  aby była to rzecz nie spotykana,  niepowtarzalna i zwracająca uwagę podczas jej użytkowania. Powstały bardzo oryginalne i efektowne przedmioty codziennego użytku, bardzo różnorodne tematycznie, od realistycznych wyobrażeń i geometrycznych kompozycji, aż bo bardzo ekspresyjne i  wyrażające emocje, czasami za pomocą napisów.  

Czytaj całość…
 
Warsztaty POZNAJmy się... [11.01.2018] Drukuj Email

Image

 

11 stycznia po raz pierwszy galerię BWA odwiedziły trzecioklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Zielonej Górze. Podczas zajęć rozmawialiśmy o tym, czym jest sztuka współczesna i dlaczego jest taka interesująca ?

Aby utrwalić zdobyte informacje, terminy i określenia, podczas warsztatu dzieci stworzyły wielkoformatową pracę- komiks, w której zostały zawarte dzisiejsze pytania...


Czytaj całość…
 
Archiwum warsztatów Drukuj Email

>>>

 

Gościmy