aktualnieGaleriazapowiedziwarsztatyArchiwumPUBLIKACJEtekstyLINKIKontakt
Navigation:     aktualnie arrow zapowiedzi arrow Żużel w sztuce [01.09-30.09]
Żużel w sztuce [01.09-30.09] Drukuj Email

artyści: Paweł Althamer, Cezary Bodzianowski, Wojciech Bąkowski, Michał Jankowski, Wilhelm Sasnal, Kazimierz Urbański, Dominika Olszowy, Tomasz Mróz, Marcin Maciejowski, Sławek Czajkowski, Przemek Matecki
kurator: Dawid Radziszewski

Otwarcie w sobotę 01.09. godz. 17:00
wystawa czynna do 30.09.2018

Sztuka kolonizuje coraz to nowsze obszary życia. Mieliśmy już wystawę o medycynie, o gender i na inne tematy w sztuce, była też wystawa o sporcie. Do tej pory z tak ogólnej kategorii jak sport, nie został wyodrębniony osobny i niezwykle ważny wątek jakim jest żużel.
 
Ludzie sztuki rzadko interesują się sportem. Być może dlatego, że sami uprawiają rodzaj sportu dla niewysportowanych, jakim jest robienie kariery w polu sztuki. Warto więc, dla tej części publiczności, dla której motywacją przyjścia na wystawę jest sztuka, a nie sport wytłumaczyć o co chodzi w żużlu. Żużel, zwany też speedwayem to sport motorowy, w którym na owalnym torze ściga się czterech zawodników. Robią cztery okrążenia, wygrywa ten kto przyjedzie pierwszy. Krajem, w którym sport ten budzi największe zainteresowanie jest Polska.
 
Bez wątpienia dla większej części publiczności główną motywacją zobaczenia wystawy „Żużel w sztuce" będzie jednak sport. Warto więc przemycić tu wątki ze świata sztuki - na ekspozycji poza obiektami historycznymi będzie można zobaczyć prace wybitnych polskich artystów poświęcone tej dyscyplinie, w tym m.in. Wilhelma Sasnala, Pawła Althamera czy gorzowianki Dominiki Olszowy.
 
Co łączy żużel ze sztuką? Myślę, że zasadniczym podobieństwem jest ryzyko, które towarzyszy obu na pozór odległym światom. Każdy bieg żużlowy niesie ze sobą niebezpieczeństwo utraty zdrowia a nawet życia. W sztuce równie łatwo jest wypaść za społeczną i ekonomiczną bandę. Całe to ryzyko, i w żużlu i w sztuce jest po to, żeby dostarczyć emocji i wzruszeń publiczności.

 

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:

wykład:
ROBERT NOGA
Gawędy o czarnym sporcie
11.09 godz. 19:00

performance: 
MARIA MAGDALENA KOZŁOWSKA  
Hymn dla wszystkich
30.09. godz. 19:00


kurator: Dawid Radziszewski
opracowanie graficzne: Grzegorz Myćka

Partnerzy: MOS Gorzów Wielkopolski i BWA Tarnów
Współpraca: Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie
Patronat medialny: Tygodnik żużlowy

 
następny artykuł »

Gościmy