otwarcie 6.08 godz. 19:00
wystawa czynna do 29.08.2021


 

Czuły powidok

Niewykończony dom z gazobetonowych bloczków. Przed nim zaparkowana, świeżo sprowadzana z Holandii Mazda 6 (mięta metalik). Kałuża w której odbija się słup wysokiego napięcia, oklejony niewielkimi tabliczkami: “Szambo, tanio”, “WULKANIZACJA”. Szutr, jaskrawozielona fasada, basen ogrodowy z marketu budowlanego. Podmieście, protoprowincja. Epicentrum dziwności w którym -paradoksalnie, jak na ową dziwność - poruszanie się nie sprawia najmniejszego kłopotu. Zamykamy oczy i znika widok, zapach, dochodzący z dalekiej drogi wojewódzkiej ryk starych diesli. Zostaje czuły powidok.
Spacerujemy w sensoryce snu lata 1992-96. Idziemy wzdłuż asfaltowej drogi, gdzie na pasiastym krzesełku urzęduje sprzedawca ciężkich od ołowiu truskawek i jagód. Ma na sobie okulary w stylu bywalca rave’ów, kwiecistą koszulę i brudne podróbki crocsów.
Spacerujemy w sensoryce snu, którego zakończenie jest równie niebezpiecznie jak kąpiel w niestrzeżonej gliniance, przejażdżka motocyklem bez kasku i wypicie zbyt dużej ilości lokalnych browarów w pełnym, jeszcze-przed-kryzysem-klimatycznym słońcu.
Spacerujemy odrapaną krainą, spacerujemy piękną krainą.
Szukamy czułego powidoku przez całe życie. Przy odpowiednim zabezpieczeniu finansowym może uda się pojechać do Ameryki Południowej i odbyć rytuał halucynogenny przy pomocy świętej mikstury Ayahuaski? Nasze jedyne, przydymione i niepowtarzalne szczęścia. W warstwie wizualnej bywa pęknięte, niewłaściwe, aestetyczne - to jego sensorycznym powidokiem jest głęboka, pierwotna czułość.
Natalia Fiedorczuk

 

Izabela Kaczmarek-Szurek / Formallina

Od ponad 16 lat ilustratorka i graficzka. Z wyróżnieniem ukończyła Wydział Grafiki poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych (obecnie Uniwersytet Artystyczny) w Pracowni Plakatu oraz grafikę multimedialną na wydziale artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Studiowała ilustrację na Universität der Künste Berlin. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Lubi ilustrować dla dorosłych. Dla marki Sunday is Monday stworzyła autorską serię plakatów o jodze nagrodzoną Must Have 2017. Współpracuje z czołowymi polskimi projektantami mody, wydawnictwami i magazynami. Ilustrowała min. dla Gazety Wyborczej, Przekroju, Magazynu Pismo, Twojego Stylu, Usta, Harper's Bazaar US czy Vogue Polska. Jest autorką oprawy wizualnej najnowszej książki Katarzyny Nosowskiej pt. "Powrót z Bambuko" (nagrodzonej Bestsellerem Empiku) którą również zilustrowała. Swoje prace pokazywała na wielu wystawach w Polsce i innych krajach między innymi w Stanach Zjednoczonych, Litwie, Gruzji, na Kubie czy Kolumbii. Mieszka i pracuje w Warszawie.