otwarcie wystawy 21.05. godz. 19:00
wystawa czynna do 06.06.2021


 

Czarny tusz, gruby pędzel, szklanka z brudną wodą, arkusz papieru ksero czy pognieciony szkicownik. Tylko tyle, albo aż tyle potrzebuje Grzegorz Myćka do tworzenia swoich rysunkowych wariacji na temat otaczającej go rzeczywistości. Ilustracje te przepełnione specyficznym, abstrakcyjnym humorem, poczuciem ironii, zdawkowym stosowaniem koloru i wręcz ascetycznie surową formą budują niecodzienną wizję świata, w którym obraca się ich autor. Świata, w którym wiecznie zabiegany trzydziestolatek goniący za nawarstwiającymi się terminami, łączący obowiązki wykładowcy na dwóch uczelniach z pracą instruktora w centrum kultury, zadaniami projektanta graficznego i ilustratora z rolą muzyka i opiekuna półrocznego szczeniaka stara się ogarnąć i nie stracić zupełnie głowy.

Mike Urbaniak na łamach poznańskiej Gazety Wyborczej pisał o pracach Myćki, że nie mogą zdobyć masowego zachwytu w czasach pleniącego się jak perz wtórnego analfabetyzmu – ze względu na swoistą złośliwość, dystans do rzeczywistości, nieoczywisty dowcip i wyobraźnię, trochę przypominającą myślenie wywodzące się z tzw. Polskiej Szkoły Plakatu. Jego ilustracje wymagają bowiem od widza specyficznego podejścia w odbiorze. Odnoszą się zarówno do aktualnych wydarzeń z życia społeczno-politycznego w Polsce, jak i do zwykłej codzienności, przez którą zauważalna jest refleksja nad bardziej uniwersalnymi zagadnieniami, takimi jak trudne relacje międzyludzkie czy szeroko rozumiane prawa człowieka. Myćka nie określa siebie jednak jako komentatora rzeczywistości. Uważa się raczej za jej obserwatora.

Jego pracom bliżej do szybkiej notatki zapisanej na strzępku papieru niż do klasycznie pojmowanej ilustracji, jednak przez swoją ograniczoną formalnie stylistykę wydają się one głośniej mówić niż gdyby były przepełnione dodatkową dekoracyjnością. Zresztą sam autor podkreśla, że niezwykle istotne są dla niego takie wartości jak haptyczność materii i dynamika manualnej kreski, w której poprzez syntezę można ukryć wiele niewidocznych na pierwszy rzut oka kształtów czy znaczeń. To podejście jest zauważalne również w przypadku jego kreacji czysto cyfrowych, opartych o wektorowe budowanie formy. Dlatego mimo pozornej błahości warto przyjrzeć się jego pracom bardzo dokładnie.

Grzegorz Myćka - ur. w 1989 roku, doktorant na Wydziale Grafiki i Komunikacji Wizualnej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Zajmuje się grafiką warsztatową i projektową, ilustracją oraz krótkimi formami animowanymi. Laureat międzynarodowych i krajowych konkursów z zakresu plakatu, ilustracji i filmu animowanego m.in. Złoty Medal na Międzynarodowej Wystawie "Satyrykon" w Legnicy, Brązowy Medal na Międzynarodowym Triennale Plakatu w Toyamie w Japonii, Nagroda Specjalna na Międzynarodowym Triennale Plakatu w Trnavie na Słowacji. Laureat Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współtworzy grupę artystyczno-projektową BiG POSTER, członek kolektywu ilustratorów z Poznania ILU NAS JEST.

Wystawa jest nagrodą w XXII OTWARTYM MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE NA RYSUNEK SATYRYCZNY pod hasłem PLASTIK, zorganizowanym przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. C. Norwida w Zielonej Górze.

 

 

Zgoda na fotografowanie, filmowanie

Uczestnictwo w wydarzeniach organizowanych w galerii jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na fotografowanie, filmowanie jak i na edycję, kopiowanie, publikowanie i dystrybucję owych materiałów do celów promocji wydarzeń.