Warsztaty
13.11, godz. 12:00
Zielona Góra oczami niewidomego - spacer w ciemności ulicą Westerplatte
Dariusz Wojciechowski
Wielokrotnie spacerujemy ulicą Westerplatte, która jest główną arterią Zielonej Góry. Znamy osobistą historią tego miasta, wspomnienia związane z tą ulicą. Ale, czy zastanawiamy się nad sposobem organizacji tej reprezentacyjnej arterii? Czy jest ona tak samo dostępna dla wszystkich mieszkanek i mieszkańców? Podczas tego spaceru zasłonimy oczy by móc się przekonać, z czym muszą zmagać się osoby niewidome i niedowidzące na co dzień. Na jakie trudności natykają się każdego dnia w przestrzeni publicznej.
Dariusz Wojciechowski - absolwent filozofii UMK, Cztery lata temu w wyniku bardzo rzadkiej choroby autoimmunologicznej niemal zupełnie stracił wzrok. Pracownik fundacji "Szansa. Jesteśmy razem ". Poeta, fotograf.
Punkt zbiórki: Galeria BWA, al. Niepodległości 19
Spacer potrwa około 90 minut. Proszę ubrać wygodne obuwie i ciepłe odzienie
12.11.22, godz. 12:00
„Ulica Bohaterów Westerplatte – pamiętam, że…”. Spacer sentymentalny
Miło się słucha doświadczonych przewodników i przewodniczek opowiadających o historii miast, skwerów, dzielnic. Czasami jednak jesteśmy ciekawi tych mniejszych historii – narracji o zwykłych ludziach, codzienności, pracy, miłości, które mogą być przekazane przez mieszkanki i mieszkańców. To ich subiektywne narracje, z którymi możemy się nie zgadzać i chcemy o nich podyskutować. Dlaczego nie? Zaprosiliśmy grupę starszych mieszkańców i mieszkanek Zielonej Góry do tego by podzielili_ły się z nami swoimi wspomnieniami. Co więcej! Zaprosiliśmy seniorki i seniorów do przeprowadzenia takiego spaceru. Dołączcie do nas i podzielcie się wspomnieniami o ulicy Bohaterów Westerplatte.
Osoby prowadzące: Anna Kozłowska (Związek Harcerstwa Polskiego), Maria Korycka (Fundacja Szansa), Paweł Janczaruk, słuchaczki i słuchacze zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku
Punkt zbiórki: Galeria BWA, al. Niepodległości 19
Spacer potrwa około 90 minut. Proszę ubrać wygodne obuwie i ciepłe odzienie
29.10.2022, godzina 13.00
Miejskie Rezerwaty. Spacer
Anna Mazurkiewicz
Rezerwaty są półdzikimi terenami zielonymi w centrum miasta, które na pierwszy rzut oka wydają się pozbawione funkcji. Nic bardziej mylnego. Każdy z nich jest potencjalną zieloną przestrzenia publiczną, nad czym spróbujemy się zastanowić. Niejednokronie mają one też swoją historię związaną z ideą urbanistyczną miasta - ogrodu rozwijaną w przedwojennej Zielonej Górze lub są po prostu rezultatem zmian w przestrzeni miejskiej na przełomie lat.
Podczas wyprawy postaramy się przejść jak najdłuższy odcinek trasy z dala od ruchliwych ulic, przemieszczając się od jednej oazy zieleni do kolejnej. Odkryjemy obszar sąsiadujący z ul. Westerplatte od strony zachodniej i północnej.
Anna Mazurkiewicz - artystka interdyscyplinarna, animatorka kulturalno społeczna, aktywistka miejska, edukatorka i organizatorka. Ukończyła Instytut Sztuk Wizualnych oraz historię na UZ. Zajmuje się m.in. fotografią, filmem i multimediami. Odkrywa alternatywne szlaki miejskie. Miłośniczka dzikiej natury i futurystka.
Punkt zbiórki: spotkanie przy centrum biznesu, skwerek Boh. Westerplatte i Chopena
Spacer potrwa około 90 minut.
Proszę ubrać wygodne obuwie i ciepłe odzienie
23.10, godz. 13:00 / niedziela
Subiektywne oprowadzanie po wybranych przestrzeniach Biennale.
Daniel Kotowski
Spotkanie poprowadzone będzie w polskim języku migowym – tłumaczone będzie na język foniczny Marta Jaroń
Punkt zbiórki: Galeria BWA, al. Niepodległości 19
Spacer potrwa około 90 minut. Proszę ubrać wygodne obuwie i ciepłe odzienie
Daniel Kotowski
(ur. 1993, mieszka w Warszawie)
Absolwent Akademii Sztuk Pięknych, Szkoły Patrzenia w Instytucie Fotografii Fort oraz Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie. Tworzy performans, instalacje, fotografie, obiekty, filmy wideo, ostatnio wyreżyserował spektakl teatralny „Rytuał miłosny”. Prowadzi warsztaty edukacyjne i spotkania w języku migowym w instytucjach kultury. W swojej działalności nawiązuje do osobistego doświadczenia głuchości i niekompletności. Z perspektywy mniejszości podejmuje tematy wyobcowania, komunikacji społecznej i budowania wspólnoty.
29-30.10.22
„Plac Otwarty” – inkluzywny warsztat performatywny
Katarzyna Żeglicka, Antek Kurjata
Celem warsztatu jest próba przekształcania niedostępnych dla wielu osób przestrzeni Zielonej Góry. Mowa tu o osobach z niepełnosprawnościami, osobach Głuchych, starszych, opiekun(k)ach z dziećmi, osobach przewlekle chorych, osobach LGBTQIA+, czyli wszystkich tych, których nazwisk brakuje w nazwach ulic, placów czy skwerów. W trakcie trzech dni wspólnie opracujemy strategie zajmowania przestrzeni publicznej oraz poszukamy sposobów na zakwestionowanie normatywnego i niedostępnego otoczenia. Z uważnością na indywidualne potrzeby i w atmosferze wzajemnej troski, (bez)ruchem i głosem, zdecydujemy, jak przekształcić niedostępną topografię miasta. Będziemy ją poszerzać, zmieniać, a jeśli trzeba będzie to burzyć.
Podczas warsztatów spróbujemy znaleźć odpowiedzi na pytania:
• Gdzie i jak mogę zająć przestrzeń, która jest dla mnie niedostępna, albo w której mnie nie ma?
• Czym jest nienormatywne ciało w normatywnej przestrzeni?
W trakcie trzech spotkań wykorzystamy ćwiczenia pracy z ciałem (improwizacja, ruch autentystyczny), oddechem i głosem; będziemy przemieszczać się po różnych przestrzeniach i popracujemy z rekwizytami. Wspólnie postaramy się wypracować bezpieczną przestrzeń wymiany doświadczeń oraz dialogu o różnych sposobach wyrażania siebie. Warsztat zakończy się performatywnym działaniem przygotowanym przez osoby w nim uczestniczące.
DLA KOGO?
Laboratorium jest skierowane do max.14 osób bez względu na stopień sprawności i wiek.
KIEDY:
29.10.2022, godz. 10:00 – 18:00 (8h) - w tym godzinna przerwa obiadowa
30.10.2022, godz. 10:00 – 14:00
O prowadzących:
Katarzyna Żeglicka - Genderqueer i crip pedagożka teatru i animatorka kultury, performerka i choreografka; aktywistka feministyczna i queerowa; certyfikowana trenerka samoobrony i asertywności dla kobiet i dziewcząt – WenDo; doradczyni zawodowa i trenerka pracy. Ukończyła roczny Kurs Choreografii Scenicznej pod kierunkiem Iwony Olszowskiej. Swoje umiejętności w zakresie tańca i inkluzywności zdobywała w Polsce, Szwecji, Holandii i Włoszech. Uczestniczka rezydencji Winter Artist Exchange Ponderosa (Niemcy, 2020). W tym toku, podczas programu Rezydenci w Rezydencji w CK Zamek w Poznaniu, wspólnie z Antkiem Kurjatą, przygotowała spektakl pt. „Gra w kontra-s-TY”. Stypendystka krakowskiego programu „Kultura odporna” (2020). Na realizację swojego nowego projektu pn. „Dzikorosła” otrzymała stypendium twórcze z Urzędu Miasta Krakowa (2022). Laureatka w konkursie Europe Beyond Access za etiudę „Rezonans kontrastu” (2021), którą pokazała m.in. w Katmandu (Nepal, w 2019). Autorka performansu „Już lecę”. Występowała w spektaklach: "Poruszenie" (chor. Zofia Noworól), "PokaZ" 21 (reż. Justyna Wielgus) i "Rafał Urbacki: Solo" (Anu Czerwiński, Kacper Lipiński, Magdalena Przybysz, Igor Stokfiszewski, Weronika Szczawińska, Jaśmina Wójcik, Jakub Wróblewski) oraz wideoperformansie Poza Kwarantanną (Tatiana Cholewa, Filip Pawlak, Patrycja Nosowicz). Żeglicka od ponad 20 lat pracuje z osobami doświadczającymi dyskryminacji i przemocy w różnym wieku i stopniem sprawności. W Polsce i za granicą regularnie prowadzi warsztaty i laboratoria z zakresu pracy z ciałem, przeciwdziałania dyskryminacji, przemocy, empowermentu i inkluzywności. Współpracuje instytucjami kultury, uczelniami wyższymi oraz organizacjami pozarządowymi. Założycielka i prezeska Stowarzyszenia Strefa Wenus z Milo (2014-2020) i członkini Kolektywu Artykuł 6.
Antek Kurjata - Aktor, tancerz, terapeuta zajęciowy w WTZ Przylesie w pracowni rękodzieła z fakultetem artystycznym. Absolwent MA Acting na Manchester Metropolitan University i Teatru Pieśń Kozła we Wrocławiu oraz Diploma in Physical Theatre Practice w Adam Smith College w Szkocji. Uczestnik wielu warsztatów teatralnych i tanecznych. Brał udział w licznych spektaklach, zarówno w Polsce jak i za granicą m.in.: „Requiemaszyna”, Marty Górnickiej, „delayScape” Moniki Smekot, „Natura Morte” Rosyjskiej Grupy Derevo, „Blisko” w reż. Alicji Morawskiej Rubczak , „Tranquillo” w reżyserii i choreografii Janusza Orlika. Pracował również z Moon Fool Company (Anglia) i Akhe (Rosja), Współzałożyciel polsko - szkockiego Teatru Gappad w Glasgow – grał we wszystkich jego produkcjach. Były członek zespołu artystycznego Jubilo, zajmującego się projektami skierowanymi do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Prowadził cykl warsztatów teatralno - ruchowych dla osób: z niepełnosprawnościami w ramach projektu 5zmysłów.EKSPRESJA. W ramach 20. Biennale sztuki dla dziecka prowadził autorskie warsztaty teatralno – muzyczne “koloRaki” skierowane do młodzieży głuchej i niedosłyszącej. Regularnie prowadzi warsztaty ruchowe dla rodzin z dziećmi, oraz dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi oraz intelektualnymi. Od 2014 roku współpracuje z Art Fraction Foundation przy Festiwalu Najmłodszych i działaniach warsztatowych. Uczestnik cyklu laboratoriów tanecznych „Taniec i niepełnosprawność – przekraczanie granic” organizowanych przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca i British Council w latach 2019 - 2021r. w trakcie których pracował min. z Marc Brew, Pauliną Wycichowską, Iwoną Olszowską i Kate Marsh. Od 2020 roku związany z Fundacją Tak dla Samodzielności zajmującą się prowadzeniem mieszkań treningowych i usług asystenckich dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Lalkarz w projekcie edukacyjnym „Teatr lalek z niepełnosprawnością”. Rezydent programu Rezydencji Artystycznych 2022 w CK Zamek w Poznaniu.
Miejsce warsztatów: Galeria BWA, al. Niepodległości 19
Liczba miejsc ograniczona!
Warsztaty przeznaczone są dla dorosłych.
Wypełnij proszę formularz zgłoszeniowy https://docs.google.com/forms/d/1EZOtSkhwbrsbquHbwhczaDEfyB51E3pKM2HD2-Kgr4U/edit#responses
Udział jest bezpłatny.
Prosimy o wcześniejsze zapisy tel. 68 325 37 26 lub 690 096 596
mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub osobiście.
Informacje o dostępności: https://bwazg.pl/dostepnosc
22.10.22 (sobota), godz. 15–19
23.10.22 (niedziela), godz. 10–12
Queerowe fantazje, a może wcale nie – warsztaty pisarskie
Marta Konarzewska
Bardzo wierzę psychoanalizie, która wierzy z kolei w moc opowieści, a nawet słów. Motywy do pisania to nie sprawa talentu, tylko wewnętrznej potrzeby zabawy, przetworzenia tego, co jest, w to, czego jeszcze nie ma. Chodzi o formę, w której komunikujesz reszcie świata coś bardzo dla ciebie ważnego. Poza innymi korzyściami, funkcjami – to jest naprawdę bardzo przyjemne. Zróbmy to. Na warsztatach będziemy wymyślać queerową historię Zielonej Góry, korzystając ze swoich doświadczeń, przeżyć, przemyśleń i snów. Będziemy fantazjować o miejscach, czasach i o nas samych. Będziemy to zapisywać – indywidualnie i wspólnie. Zobaczymy, co z tego powstanie, może jakaś mapa zrobiona z tkanki miejskiej i emocjonalnej, wymiany doznań i słów. Queerowy niezobowiązujący zapis blisko naszych ciał. Nie zastanawiaj się, czy masz talent, bo nie o to chodzi – wymyślanie rzeczy, których nie ma, to najprzyjemniejsza rzecz na świecie. To dlatego dzieci się bawią. Zabawa, czyli bezpieczne balansowanie między fantazją a tym, co realne, nie może się nie udać.
Na warsztaty zapraszam grupę nie większą niż 10 osób.
Marta Konarzewska – scenarzystka, literaturoznawczyni, badaczka kultury, autorka tekstów różnych gatunków i form. Jako dramaturżka współpracuje ze Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Scenarzystka m.in. wielokrotnie nagradzanego filmu Nina Olgi Chajdas – kobiecej historii miłosnej. Współautorka (z Piotrem Pacewiczem) książki Zakazane miłości. Seksualność i inne tabu – zbioru wywiadów i opowieści osób o różnych płciach i seksualnościach.
Miejsce warsztatów: BWA Zielona Góra
Liczba miejsc ograniczona!
Warsztaty przeznaczone są dla dorosłych.
Udział jest bezpłatny.
lub
zapisy tel. 68 325 37 26 lub 690 096 596
mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub osobiście.
Miejsce warsztatów: Galeria BWA, al. Niepodległości 19
Informacje o dostępności: https://bwazg.pl/dostepnosc