kurator: Piotr Machłajewski
otwarcie 6.09 (piątek) godz. 19:00
wystawa czynna do 6.10.2024
Bogusław Polch należy do grona najwybitniejszych polskich twórców komiksu. Na wystawie w BWA znajdą się oryginalne plansze z jego najważniejszych serii. Obejrzeć będzie można tzw. „komplety”, w skład których wchodzą: szkic, tusz, blaudruk i diapozytyw/negatyw. Zaprezentujemy także nieznane dotąd prace, m.in. szkice i projekty koncepcyjne z „Wiedźmina”.
Bogusław Polch (ur. 1941, zm. 2020) debiutował w 1959 r. na łamach „Korespondenta Wszędobylskiego”. Szczyt jego aktywności twórczej przypadł na okres późnego PRL’u. Popularność przyniosły mu „kolorowe zeszyty” z serii „Kapitan Żbik”. Współpracował z magazynami takimi jak „Relax” i „Fantastyka”. Na przełomie lat 70. i 80. narysował na zamówienie niemieckiego wydawcy Bastei serię „Die Götter aus dem All” (pol. „Ekspedycja”, scen. A. Mostowicz i A. Górny), którą wydano w kilkunastu językach. Jest autorem rysunków do serii „Funky Koval” (scen. M. Parowski i J. Rodek), i „Wiedźmin” (adaptacji prozy A. Sapkowskiego). Na komiksach Polcha wychowało się kilka pokoleń Polaków. Jego albumy i „zeszyty” rozeszły się w nakładzie ponad pięciu milionów egzemplarzy.
Organizator: BWA Jelenia Góra
Patron medialny: „Zeszyty Komiksowe”
wernisaż, 6.09.2024
wystawa
godziny otwarcia galerii: wtorek: 12:00-15:00; środa - sobota: 12:00 - 19:00; niedziela: 11:00 - 17:00
Bilety: ulgowy 1 zł, normalny 1,5 zł
Wstęp wolny we wtorki i w dniu otwarcia oraz dla: studentów kierunków artystycznych, uczniów liceum plastycznego, grup zorganizowanych, emerytów, rencistów i bezrobotnych, posiadaczy karty Zgrana Rodzina.
Posiadaczom karty Zgrana Rodzina przysługuje 50% rabatu na wybrane wydawnictwa galerii BWA w Zielonej Górze.
Dostępność: W galerii BWA mile widziane są psy przewodniki i inne asystujące zwierzęta. Wystawa znajduje się na parterze. Wystawa odbywa się w sali ekspozycyjnej, która jest dostępna dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Do galerii prowadzi podjazd z polbruku o pochyłości 25 stopni, nierówna powierzchnia. Drzwi do budynku są dwuskrzydłowe, ale odblokowane jest jedynie lewe skrzydło, które otwiera się na zewnątrz, szerokość przejazdu wynosi 85 cm. Istnieje możliwość otwarcia dodatkowego skrzydła i wtedy przejazd wynosi 170 cm. Drzwi wykonane są ze szkła, plastiku i metalu; w czasie ciepłych miesięcy lewe skrzydło drzwi jest otwarte na oścież.