23.04.2023 (niedziela), godz. 14.00–15.00

Prowadzenie: Krystian Kamiński, Agata Sztorc-Gromaszek – zespół kuratorski wystawy „Kolekcja Dostępna w BWA Zielona Góra”.

Jak przygotować wystawę, uwzględniając potrzeby różnych grup odbiorców i odbiorczyń? Czym są tyflografiki, audiodeskrypcje i czarnordruki? Czy sztuka może być naprawdę dostępna? Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie, na której staramy się wychodzić poza utarte schematy i pokazywać sztukę tak, aby rozumiało ją jak najszersze grono osób z różnymi potrzebami poznawczymi i możliwościami percepcyjnymi. Jako zespół kuratorski postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy dostępność może być tematem wystawy.

 

Wydarzenie jest częścią wystawy „Kolekcja Dostępna w BWA Zielona Góra”.

 

Dostępność: W księgarni można bezpłatnie wypożyczyć nauszniki wyciszające na czas pobytu w galerii. W galerii BWA mile widziane są psy przewodniki i inne asystujące zwierzęta. Wydarzenie odbywa się na parterze. Do galerii prowadzi podjazd z polbruku o pochyłości 25 stopni, nierówna powierzchnia. Drzwi do budynku są dwuskrzydłowe, ale odblokowane jest jedynie lewe skrzydło, które otwiera się na zewnątrz, szerokość przejazdu wynosi 85 cm. Istnieje możliwość otwarcia dodatkowego skrzydła i wtedy przejazd wynosi 170 cm. Drzwi wykonane są ze szkła, plastiku i metalu; w czasie ciepłych miesięcy lewe skrzydło drzwi jest otwarte na oścież.

Wstęp: bezpłatny.


Agata i Krystian www

↑ Agata Sztorc-Gromaszek i Krystian Kamiński, fot. Marta Kamola

 

Agata Sztorc-Gromaszek - edukatorka, animatorka kultury, historyczka sztuki, pasjonatka polskiego języka migowego. Kuratorka programu edukacyjnego oraz koordynatorka dostępności Galerii Labirynt. Członkini Stowarzyszenia "Otwieracz". Prowadzi warsztaty edukacyjne dla dzieci, młodzieży, dorosłych i osób z niepełnosprawnościami, realizuje szkolenia dla nauczycieli, edukatorów oraz przygotowuje interaktywne wystawy sztuki współczesnej dla dzieci i młodzieży. Koordynatorka wielu projektów, w tym także tych poświęconych tematowi dostępności, m.in. "Dotknij tego, co widzę" (projekt fotografii osób niewidomych realizowany we współpracy z Fundacją Geografie Kulturowe z Kijowa), "Sztuka pełna zmysłów" (warsztaty sensoryczne dla dzieci z niepełnosprawnościami wzroku), spacery "Pokazywanie miasta" (spacery po mieście prowadzone przez niewidomych mieszkańców, projekt zrealizowany jako podsumowanie Szkoły Patrzenia we współpracy z Instytutem Fotografii Fort w Warszawie). Wykładowczyni na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Współpracowniczka Instytutu Psychologii KUL, w którym prowadzi badania percepcji sztuki współczesnej, współautorka artykułów naukowych.

Krystian Kamiński – doktorant Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych i Sztuki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, edukator artystyczny, tłumacz ustny i pisemny. Od 2017 roku współpracuje z Galerią Labirynt prowadząc warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży, oprowadzania dla osób dorosłych oraz tworząc materiały dostępnościowe do wystaw. Twórca autorskich cykli warsztatów edukacyjnych „Tiny Artists” (2017–2020) i „Art Detectives” (2017–2020) oraz oprowadzań „Daj się oprowadzić!” (2020–2023) i „Let us guide you around!” (2020–2023). Instruktor i współtwórca kursu edukatorskiego w Galerii Labirynt (2021, 2023). Kurator wystaw sztuki współczesnej „Na głos” (2022), edukacyjnych „Ą fas” (2021), „Może się nie udać” (2022), „Piosenka o mojej rodzinie” (2023) oraz dostępnościowych „Kolekcja Dostępna” (2021, 2022). Nominowany do nagrody „Żurawie – Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne” w kategorii słowo (2021). Członek otwartej sieci osób kultury „!Reagujemy” zajmującej się tematyką włączania przez kulturę.