23.04.2023 (niedziela), godz. 15.30-16.30

Prowadzenie: Magdalena Szubielska

Ze względu na brak usztywnionych schematów wizualnych odnoszących się do tradycyjnych sposobów obrazowania, a także posiadane zdolności wyobrażeniowe, osoby niewidome są bardzo wdzięcznymi odbiorcami i odbiorczyniami sztuki współczesnej. Paradoksalnie, brak doświadczeń wzrokowych może czynić z nich „widzów” bardziej zaangażowanych i otwartych na współczesne działania artystyczne, niż ma to miejsce w przypadku osób widzących, które nie są ekspertami w dziedzinie sztuki. Czy możliwe jest, że niewidomi odbiorcy i odbiorczynie po zapoznaniu się z adaptacjami dzieł mogą zrozumieć je lepiej, niż osoby, które patrzą i koncentrują się na tym, jak wygląda obraz bądź instalacja?

 

Na to i kilka innych pytań odpowie podczas wykładu dr hab. Magdalena Szubielska – psycholożka eksperymentalna prowadząca badania w obszarach empirycznej estetyki i psychologii poznawczej, autorka modelu mentalnej ręki jako mechanizmu wyobrażeniowego osób niewidomych od urodzenia.


Wydarzenie jest częścią wystawy „Kolekcja Dostępna w BWA Zielona Góra”.

 

Dostępność: W księgarni można bezpłatnie wypożyczyć nauszniki wyciszające na czas pobytu w Galerii. W galerii BWA mile widziane są psy przewodniki i inne asystujące zwierzęta. Wydarzenie odbywa się na parterze. Do galerii prowadzi podjazd z polbruku o pochyłości 25 stopni, nierówna powierzchnia. Drzwi do budynku są dwuskrzydłowe, ale odblokowane jest jedynie lewe skrzydło, które otwiera się na zewnątrz, szerokość przejazdu wynosi 85 cm. Istnieje możliwość otwarcia dodatkowego skrzydła i wtedy przejazd wynosi 170 cm. Drzwi wykonane są ze szkła, plastiku i metalu; w czasie ciepłych miesięcy lewe skrzydło drzwi jest otwarte na oścież.

Wstęp: bezpłatny.