wystawa we współpracy z Oleksandrą Ovsyannikovą
kuratorka: Marta Gendera
otwarcie 13.10 godz. 19:00
wystawa czynna do 5.11.2023
Marta Romankiv w swojej praktyce artystycznej zajmuje się kwestią praw obywatelskich i pracowniczych. Porusza temat godnych i sprawiedliwych warunków pracy - tym razem zajęła się prawem do odpoczynku.
Kontekstem dla zielonogórskiej wystawy jest tradycja rzeźbiarskiego przedstawienia figury winiarki w przestrzeni miasta. Zderzenie mitycznego wyobrażenia odpoczywającej dziewicy z trudem wysiłku fizycznego skłania do refleksji nad współczesnymi warunkami pracy sezonowej podczas winobrania. Wystawa w BWA Zielona Góra realizowana jest we współpracy z Oleksandrą Ovsyannikovą, która we wrześniu pracowała na francuskiej winnicy. Na prośbę Romankiv wykonała ona zdjęcia dokumentujące momenty odpoczynku od winobrania i wraz ze współpracownikami z Polski stworzyła słownik zwrotów stosowanych podczas pracy na winnicy. Na podstawie przesłanej fotografii artystka odtworzyła narzędzie pracy Oleksandry – sanki do przewożenia ciężkich pudeł z winogronami.
W 2021 roku Marta Romankiv wspierała kobiety sprawujące opiekę nad osobami starszymi w procesie zakładania pierwszego w Polsce związku zawodowego założonego przez migrantki – Komisja Pracownic i Pracowników Domowych. Zrealizowany w czasie tego procesu film “Śniadanie na trawie” staje się pretekstem do rozmowy o prawie do odpoczynku, które powinno przysługiwać wszystkim pracownikom, niezależnie od charakteru świadczonej pracy.
Marta Romankiv – urodzona we Lwowie, w Ukrainie. Artystka interdyscyplinarna, twórczyni instalacji, prac wideo oraz sytuacji społecznych. Ukończyła kierunek ceramiki artystycznej w Lwowskim Państwowym Instytucie Sztuki Dekoracyjnej i Stosowanej. Kontynuowała studia w Polsce – na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, a tytuł magistry uzyskała na Akademii Sztuki w Szczecinie. Laureatka międzynarodowej nagrody Allegro Prize (2020); stypendystka programu rezydencyjnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Polski Gaude Polonia (2021) oraz programu stypendialnego w Krakowie (2022). Swoje prace prezentowała na wystawach oraz konferencjach naukowych w Polsce, Portugalii, Kosowie, Węgrzech, Japonii, Niemczech, Włoszech, USA. Jest doktorantką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Swoją działalność skupia głównie wokół wykluczenia społecznego w kontekście migracji, jak i związanych z tym problemów tożsamościowych. Jej projekty najczęściej mają charakter partycypacyjny i znajdują się na pograniczu aktywizmu, nauk społecznych i sztuki. Artystka mieszka i pracuje w Polsce.
Wystawa jest częścią projektu „Herstorie Zielonej Góry”, realizowanego przez Fundację Salony przy pomocy finansowej Miasta Zielona Góra.
wernisaż, 13.10.2023
dokumentacja ekspozycji