spotkanie z autorem książki "Tajemnica domu na Majorce"
czwartek, 20.06.2024, godzina 19:00

W programie recital gitarowy El Luthiero oraz interpretacja fragmentów powieści przez Artura Belinga, który nagrał wersję audio.

 


Follet, Brown i Siembieda do spółki nie napisaliby takiej powieści. Nawet z pomocą Braci Marx.

Morderczo skuteczna misjonarka Bogusława Boberek trafia do Maria de la Salut na Majorce. Senne miasteczko było niedawno świadkiem wstrząsającego odkrycia dwóch zmumifikowanych ciał w opuszczonym od prawie dwustu lat domu. Miał w tym swój spory udział Robert, angielski pisarz, który przeprowadził się na wyspę. Związana z tajemniczymi zwłokami jest również Ann, projektantka z Berlina. Jednak co je łączy z Dziadami nie wiadomo, a tym bardziej z początkami państwa polskiego.

Bez wątpienia jest to powieść sensacyjna, jednak nie zaleca się jej lektury Czytelnikom o ortodoksyjnym stosunku do narodowych świętości, nienachalnym intelekcie i poczuciu humoru na podobnym poziomie.

 

Marek IV okladka small

 ↑ na zdjęciu Marek Zgaiński

 

Marek Zgaiński debiutował w czasach gdy czytelnik sięgając na chybił trafił, na półkę w księgarni miał gwarancję, że kupuje lepszą lub gorszą, ale jednak literaturę. Tworzeniu literatury pozostał wierny do dzisiaj. Już jego debiut z 1988 roku Podroby wyróżniał się nieco absurdalnym poczuciem humoru i sprawnością narracyjną. Temu również pozostał wierny. Po latach podążania śladami Kurta Vonneguta, Jaroslava Haška, Sławomira Mrożka wypracował niepowtarzalny, błyskotliwy styl.

 

„Autor funduje nam niezłą słowną ekwilibrystykę dając dowód na umiejętność łączenia ze sobą niemożliwych sytuacji, wybiegających poza naszą wyobraźnię.”

Mirosława Dutko

 

„Czytanie tej książki to coś na miarę nagrody po ciężkim dniu. ... To jak wyjazd na Majorkę po latach spędzonych na zabitej dechami prowincji.”

Agnieszka Kusiak

 

„Ubaw po pachy… Doskonała lektura na poprawę humoru.”

Karolina

 

Powyższe opinie dotyczą co prawda poprzedniej powieści Morderstwo na Majorce, ale znając autora możemy spodziewać się, że ta książka będzie jeszcze lepsza.

 

Powieść w wersji e-book oraz audiobook (czytany przez Artura Belinga) jest dostępna na legimi.pl.
 
 

Marek Zgaiński (rocznik 1961).

Debiutował jako poeta w 1980 roku na łamach Miesięcznika Pracy Twórczej RADAR. Za książkowy debiut poetycki Doskonały nieznajomy, Wydawnictwo Poznańskie w 1986 otrzymał nagrodę roku im. Kazimiery Iłłakowiczówny. Debiut prozatorski Podroby, wyd. MAW Warszawa 1989 został uhonorowany nagrodą im. Olka Kowalskiego.

W latach 80. wiersze, przekłady i opowiadania publikował między innymi na łamach Poezji, Nurtu, Tygodnika Kulturalnego i Nowego Medyka.

Na początku lat 90. jego książkowe przekłady w serii Poeci Rocka (Jim Morrison, Bob Dylan, Sting, Bruce Springsteen) wielokrotnie trafiały na listę bestsellerów tygodnika Wprost.

W drugiej połowie lat 90. zajął się dziennikarstwem radiowym i sztuką akustyczną. Za swoje prace na tym polu otrzymywał krajowe i międzynarodowe nagrody.

Do literatury powrócił na początku nowego tysiąclecia powieściami Bip, bip, bip, Lajfting oraz zbiorem felietonów satyrycznych Tabletka z krzyżykiem, który był wyborem tekstów publikowanych codziennie na antenie Radia Merkury w Poznaniu od 2003 do 2016 roku.

Publiczności teatralnej dał się poznać jako dramaturg w latach 90. wystawiając trzy tytuły napisane wspólnie z Arturem Belingiem wystawiane w Teatrze Lubuskim w Zielonej Górze (Zastępstwo – nagroda za debiut na Festiwalu Teatrów Jednego Aktora w Toruniu, 1995 r.; Zdechł kanarek, Miłość na telefon) Sztuki te zostały opublikowane w zbiorze Dramatki, wyd. AND Zielona Góra.

W 2011 założył w Poznaniu (wspólnie z Joanną Nawrocką) działający do dzisiaj pierwszy prywatny teatr Mój Teatr utrzymujący się wyłącznie ze sprzedaży biletów. Ponad 20 spektakli wystawianych w tym czasie premier jego autorstwa obejrzało łącznie kilkadziesiąt tysięcy osób.

Jest też z autorem słuchowisk zrealizowanych w Teatrze Polskiego Radia oraz w Radiu Merkury i Radiu Zachód. Jego reportaże i realizacje akustyczne publikowane były we wszystkich publicznych rozgłośniach radiowych w kraju.

Jest również autorem licznych piosenek oraz kompozytorem muzyki ilustracyjnej.

Od 2017 r. mieszka również na Majorce i zajmuje się lutnictwem.

www.marekzgainski.pl

 

 



Na wydarzenie wstęp bezpłatny.
Posiadaczom karty Zgrana Rodzina przysługuje 50% rabatu na wybrane wydawnictwa galerii BWA w Zielonej Górze.

Dostępność: W galerii BWA mile widziane są psy przewodniki i inne asystujące zwierzęta. Spotkanie odbędzie się na parterze. Spotkanie odbędzie się w sali ekspozycyjnej, która jest dostępna dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Do galerii prowadzi podjazd z polbruku o pochyłości 25 stopni, nierówna powierzchnia. Drzwi do budynku są dwuskrzydłowe, ale odblokowane jest jedynie lewe skrzydło, które otwiera się na zewnątrz, szerokość przejazdu wynosi 85 cm. Istnieje możliwość otwarcia dodatkowego skrzydła i wtedy przejazd wynosi 170 cm. Drzwi wykonane są ze szkła, plastiku i metalu; w czasie ciepłych miesięcy lewe skrzydło drzwi jest otwarte na oścież.