Zapraszamy na  wystawę Łukasza Jastrubczaka pt. NTSC.
Otwarcie 19.02.2010, godzina 19:00
Wystawa będzie czynna do 21.03.200

kurator: Dawid Radziszewski

 


 

Łukasz Jastrubczak jest jednym z najciekawszych młodych artystów w naszym kraju. Brał udział w wystawach w wielu ważnych instytucjach sztuki, m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Muzeum Quartier w Wiedniu czy galerii Kronika w Bytomiu.
Jego zielonogórska wystawa odbywa się po powrocie z prestiżowego stypendium zakończonego wystawą w Art in General w Nowym Jorku. Na wystawie NTSC będzie można zobaczyć prace już pokazywane jak i zupełnie nowe przygotowywane specjalnie do Zielonej Góry. Całość układa się w złożoną narrację, w której pojawia się: nocna wycieczka przez las, sztuczne zaćmienie słońca, dylematy kosmitów, manipulacje śpiącymi osobami i inne ciekawe zjawiska i fakty.
System oświetleniowy w galerii BWA, na okoliczność wystawy, został podłączony do urządzenia które wyciemnia salę dokładnie w tym samym czasie, gdy na dworze zapada zmrok. Sprawia to, że w pewnym sensie, mamy dwie wystawy. Jedna z pracami oglądanymi przy świetle, druga składająca się z projekcji i świetlnych instalacji do oglądania w ciemności.

Za Wikipedią: NTSC - to amerykański system telewizji analogowej. Nazwa pochodzi od pierwszych liter nazwy organu, który zatwierdził system - National Television System Committee (pl. Krajowy Komitet ds. Systemu Telewizyjnego). System NTSC (NTSC-M) jest stosowany dla obrazów w formacie złożonym z 525 linii na klatkę, przy częstotliwości odświeżania 59,94 Hz (jest to skutkiem stosowania w USA częstotliwości prądu przemiennego wynoszącej 60 Hz) i 29,97 klatkach na sekundę. Odpowiedzialna za 2/3 informacji o barwie fala podnośna przenosi jednocześnie informacje o dwóch składowych danej barwy - czerwonej i zielonej. Powoduje to dużą podatność na zakłócenia fazowe. Inżynierowie i technicy nie darzą systemu NTSC zbytnim szacunkiem i złośliwie rozszyfrowują jego skrót jako "Never The Same Color" (pl. Nigdy ten sam kolor), "Never Tune Satisfactious Color" (Nigdy nie ustawisz dobrego koloru), "Never Twice the Same Color" (Nigdy dwa razy taki sam kolor), lub "Never Tested Since Christ" (Nietestowany od czasów Chrystusa).

Owa niechęć wynika z trapiących ten standard takich problemów jak tendencja obrazu do utraty równowagi barw (wskutek zmiany fazy sygnału z powodu zakłóceń czy tłumienia; odbiorca widzi wtedy np. niebieskawe twarze lub zielonkawe niebo) czy mała rozdzielczość 525 linii na klatkę.

Łukasz Jatrubczak urodził się w 1984 roku w Zielonej Górze gdzie ukończył V Liceum Ogólnokształcące (w tej samej klasie co kurator wystawy Dawid Radziszewski). Dyplom w zakresie grafiki uzyskał na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w 2009 roku. Mieszka i pracuje w Warszawie, choć niebawem przeprowadzi się do Małopolski. Współpracuje z Galerią Pies z Poznania.