Zapraszamy na pokaz filmów krótkometrażowych w  ramach Shortwaves Festival 2010
20.04.2010, godzina 19:00
Wstęp wolny

 


Druga edycja Short Waves - Festiwalu Polskich Filmów Krótkometrażowych już za miesiąc zapuka do drzwi ponad 20 polskich oraz kilku zagranicznych kin. Niespełna dwugodzinny pokaz zawiera najlepsze polskie krótkometrażówki wyprodukowane po 2008 roku; podczas projekcji będzie można zobaczyć zarówno filmy premierowe, jak i te, które nagradzano już na innych imprezach. W sumie na Festiwal zostało nadesłanych ponad 150 filmów; wśród nich animacje, dokumenty, fabuły, teledyski, video-art i reklamy, spośród których  wybraliśmy te najlepsze i najbardziej reprezentatywne.

W programie: „Kaszel Umarlaka" Krzysztofa Borówki – realizm magiczny w gwiazdorskiej obsadzie; „Powrót" Anny Błaszczyk – siedmiominutowe science-fiction o powrotach z gwiazd po latach, kiedy już nic nie wydaje się takie samo; nagrodzony na Festiwalu Ale Kino „Rabbit Case” Jakuba Wrońskiego – animacja, w której wilk nie goni zająca jak w radzieckiej kreskówce, za to pomaga mu wyjść z pociągowej traumy; „Koniec" Agnieszki Pokrywki – oparta na fragmencie „Rzeźni nr.5” Kurta Vonneguta opowieść o II wojnie światowej obserwowanej na wstecznym biegu; „Niewidzialni” Katarzyny Gondek – wysmakowany formalnie film dokumentujący lekcje tańca dla niewidomych, któremu daleko do płaczliwego melodramatu o osobach niepełnosprawnych; teledysk „Everytime” Katarzyny Kijek i Przemysława Adamskiego do piosenki brytyjskiego zespołu Oi Va Voi, zrealizowany w całości przy użyciu niszczarki do papieru oraz aparatu fotograficznego. Ponadto „Aaa Tanie wizualki” – zabawa formą w wykonaniu Katarzyny Ługońskiej i Ewy Juszkiewicz; energetyczny teledysk „Pies” Grześka Nowińskiego do utworu zespołu BiFF oraz dwie dłuższe formy: dokument w duchu twórczości Krzysztofa Kieślowskiego – „Szczęściarze” Tomasza Wolskiego oraz zrealizowana bez dydaktycznego zadęcia fabularna opowieść o trudnym życiu chłopaka chorego na zespół Tourette’a – „Brzydkie słowa” Marcina Maziarzewskiego.
Publiczność we wszystkich miastach będzie miała szansę zagłosować na najlepszy film. Zwycięzca otrzyma nagrodę wysokości 10 tysięcy złotych. Wśród widzów zostaną rozlosowane atrakcyjne nagrody.
Zapraszamy!
www.shortwaves.pl

Program:

1.„Pies” BIFF, Grzesiek Nowiński, 2009,  5'.
Energetyczny teledysk do piosenki zespołu BiFF, zrealizowany techniką poklatkową. 

2.„Brzydkie słowa” Marcin Maziarzewski, prod. WRiTv UŚ Katowice, 2009, 25'.
Niezwykle trudno jest opowiedzieć o chorobie nie popadając w patos i przygnębienie. Marcin Maziarzewski ominął te mielizny i przedstawił bohatera, którego życie nie jest lekkie – cierpi na zespół Tourette'a.

3.„Rabbit Case" Jakub Wroński, prod. PWSFTviT, 2009, 10'.
Film animowany przedstawiający relacje między wilkiem i zającem z nieco innej strony. Historia przyjaźni wilka z zającem.

4.„Niewidzialni" Katarzyna Gondek, prod. Studio ABM Poznań, 2009, 15'.
Wyjątkowy film dokumentujący lekcje tańca dla niewidomych. Choć zrealizowany subtelnie i taktownie, daleko mu do płaczliwego melodramatu o osobach niepełnosprawnych.

5.„Powrót" Anna Błaszczyk, prod. SE-MA-FOR Produkcja Filmowa, 2009, 7'.
Animowany film science fiction. Powracający po latach nastoją planetę astronauta odkrywa, jak wiele się zmieniło podczas jego nieobecności, choć niektóre rzeczy pozostały niezmienne.

6.„Kaszel Umarlaka" Krzysztof Borówka, prod. WRiTv UŚ Katowice, 2009, 20'.
Realizm magiczny, w którym proporcje między realizmem a magią są idealnie wyważone, nie jest za różowo i sielsko, a z drugiej strony na pewno nie jest zbyt szaro i smutno.

7.„Koniec" Agnieszka Pokrywka, ASP Poznań, 2009, 8'.
Oparty na motywach „Rzeźni nr.5” Kurta Voneguta, autorka pokazuje II wojnę światową obserwowaną na wstecznym biegu, nie poprzestaje jednak na montażowych trickach ale opowiada poważną i interesującą historię.

8.„Aaa tanie wizualki" Katarzyna Łygońska i Ewa Juszkiewicz, prod. ASP Gdańsk, 2009, 1'.
Zabawa formą wycinanki: fragmenty starych fotografii na diaskopie, muzykę do tego dynamicznego, jednominutowego filmu stworzył Stendek.

9.„Szczęściarze" Tomasz Wolski, prod. KIJORA, 2008, 26'.
Dokument utrzymany w duch Krzysztofa Kieślowskiego. Reżyser pokazał jak w  niewielkiej przestrzeni Urzędu Stanu Cywilnego zamyka się koło życia: ślub, chrzciny, zgon.

10.„Everytime” Oi Va Voi, Katarzyna Kijek i Przemysław Adamski, 2009, 3’.
Teledysk do piosenki brytyjskiego zespołu Oi Va Voi, zrealizowany wyłącznie przy użyciu niszczarki do papieru, drukarki i aparatu fotograficznego.
WYNIKI GŁOSOWANIA W ZIELONEJ GÓRZE:

I miejsce: Brzydkie słowa (13 głosów)

II miejsce ex aequo: Szczęściarze i Koniec (po 10 głosów)

III miejsce: Niewidzialni (7 głosów)

Rabbit case (5 głosów), Everytime (3 głosy), Aaa tanie wizualki (1 głos), Pies (1 głos), Kaszel umarlaka (1 głos), Powrót (0 głosów) 

Nagrody zostaną rozlosowane z pośród kart do głosowania. Dla każdego miejsca, w którym odbył się pokaz, przewidziana jest jedna nagroda: Nagrody to vouchery o wartości 100 PLN do zrealizowania w sklepie Cropp lub płyty DVD wydane przez Narodowy Instytut Audiowizualny. W przypadku, gdy w danym mieście nie ma sklepu Cropp zwycięzca otrzyma paczkę upominkową z rzeczami lub akcesoriami wyprodukowanymi pod marką Cropp o równowartości 100 PLN.  Film, który wygrał Festiwal oraz nazwiska zwycięzców w konkursie dla publiczności zostaną opublikowane na stronie www.shortwaves.pl