Galeria BWA serdecznie zaprasza w czwartek 15 kwietnia na wystawę "Grusse aus Zielona Góra" do Museum Junge Kunst we Frankfurcie nad Odrą.
Wystawa będzie czynna do 27 czerwca.

 


 

artyści: Basia Bańda, Michał Jankowski, Jarosław Jeschke, Karolina Spiak, Rafał Wilk

kurator: Wojciech Kozłowski

Nie wiem, czemu śmialiście się z tej "Pocztówki"? Domyślam się, że pomyśleliście o obciachowej idei wysyłania obrazków do cioci, z kolonii, przekleństwa wybierania widoczka, poszukiwania znaczków, tracenia kasy na coś tak abstrakcyjnego. O ile w ogóle to jeszcze pamiętacie. A przecież gdzieś tam pewnie je gromadzicie, te od kolegi z obozu, albo od rodziców jak wyjechali bez was. Chyba, że pomyliły mi się pokolenia.
Pocztówka nie komunikuje nic ponad "Pamiętam o Tobie, wysyłam obrazek, możesz mi zazdrościć, że tu jestem, ale ja tylko przypominam, że jestem. Zobacz, kupiłem ją i znaczek, napisałem kilka słów długopisem, znalazłem skrzynkę. Nie musisz tego doceniać, ja tylko jestem". Chcę, żeby ta pocztówka była o niemożności porozumienia, o niedawnej przeszłości, która rozciągnęła 90 kilometrów odległości do nieogarnionych rozmiarów. Kiedyś "Grusse aus Gruenberg" wysłane do Frankfurt/Oder były prostym komunikatem z niedalekiej podróży. Dziś są obciążone ciężarem historii, różnicami w mentalności, niezrozumieniem języków. Pozorami kontaktu, który ciągle dziejąc się na oficjalnych poziomach, tak naprawdę nie dzieje się wcale. W obu miastach były synagogi, zniszczone w tym samym czasie. W obu nie zostało po nich nic. To nie musi być o tym, ale może o tym być. To może być też o tym, że próbujesz coś komuś opowiedzieć, nie znając go a wiedząc jedynie, kim jest. Bojąc się niezrozumienia, odrzucenia a jednocześnie mając świadomość że nie ma ku temu żadnych powodów. Poza historią, niemożnością porozumienia, zadawnionym strachem, uprzedzeniem i niewiedzą.

Wojciech Kozłowski

projekt realizowany we współpracy z Museum Junge Kunst, PakHof, Frankfurt (Oder)
www.museum-junge-kunst.de