Zapraszamy na wystawę pt. Transylwania.
08.11.2010, godzina 19:00.

Wystawa będzie czynna do 31.10.2010

 


 

Transylwania - w tym słowie, które oznacza „krainę za lasami", zawiera się gęsta i senna atmosfera - jakieś bezprawie i niepokój, na dodatek sugeruje ono „inne miejsce", nie to, w którym przebywamy, tylko takie, o którym myślimy z obawą, które jest „za lasem" oddzielającym nas od niego. Jest „tam" a nie „tutaj", ale de facto nie jest miejscem określonym geograficznie, tylko fantazją. Na mapie byłoby terenem niezbadanym i zamazanym, a w sensie psychologicznym - obszarem wypartym.
Punktem wyjścia było dla mnie podejrzenie, że człowiek Zachodu, myśląc o Transylwanii, myśli jednocześnie o całej Europie Środkowej; w tej nazwie streszczać się może dla niego wizja ubogiego materialnie, ale wybujałego duchowo, nieracjonalnego, tajemniczego regionu - Słowiańszczyzny, mówiąc słowami Marii Janion. Czyli - odwrotnie rzecz ujmując - myśląc o Europie Środkowej, myśli on o Transylwanii - kojarząc ją z całym zestawem cech, wśród których głównymi są romantyzm i okrucieństwo.
Chciałbym, aby wystawa była poszukiwaniem (albo raczej wskazaniem, bo nie mam ambicji analitycznych) „Transylwanii w Europejczyku". Chcę uniknąć konkretnych odniesień historyczno-politycznych; myślę o tym, by była rodzajem Miejsca, fascynującego i niepokojącego zarazem, wzbudzającego podobne uczucie, jak myśl o podróży na Wschód. (Michał Lasota)

Artyści: Mirosław Bałka, Wojciech Bąkowski, Piotr Bosacki, Rafał Bujnowski, Anna Molska, Mateusz Sadowski, Magdalena Starska, Iza Tarasewicz, Piotr Żyliński

Kurator: Michał Lasota 

 

pdf folder towarzyszący wystawie Transylwania