Galeria BWA serdecznie zaprasza w piątek 7 stycznia o godzinie 19:00 na otwarcie wystawy Huberta Czerepoka i Marka Wasilewskiego "Kwiaty zła".
Wystawa będzie czynna do 30.01.2011.

 


 

Wydana w 2009 roku książka polskiego filozofa Zbigniewa Mikołejko "W świecie wszechmogącym. O przemocy, śmierci i Bogu" stanowi dla autorów wystawy istotny punkt, w którym refleksja filozoficzna i etyczna zbiega się z intuicją wyrażaną w sztuce. Projekt dwóch artystów, Huberta Czerepoka i Marka Wasilewskiego, jest rodzajem podróży w krainę cienia, w krainę zła, w poszukiwaniu jego genezy, źródeł, prapoczątków. Kolejne prace niczym spirala prowadzić będą widza coraz bliżej jądra ciemności. „Suwerenna hipoteza, hipoteza zła zakłada, że człowiek nie jest dobry z natury - nie dlatego, że miałby być zły, lecz dlatego, że jest doskonały, taki jaki jest. Jest doskonały w takim sensie, jakim doskonały jest owoc - lecz nie jak kwiat - który jest doskonały sam w sobie i nie stanowi nieukończonej fazy jakiegoś stanu ostatecznego" (Jean Baudrillard, "O inteligencji zła").
(www.arsenal.art.pl)

Hubert Czerepok (ur. 1973) absolwent zakopiańskiej Szkoły Kenara, oraz poznańskiej ASP, gdzie studiował w pracowniach Izabeli Gustowskiej i Jana Berdyszaka. W duecie artystycznym Magisters(ze Zbyszkiem Rogalskim) produkował absurdalne fotografie i filmy. Współpracując z Sebastianem Mendezem, opracował strategiczną grę Survivors of the white cube - symulację świata sztuki.Aktualnie, ze Stevem Rushtonem, tworzy death-metalową grupę Children of Sodom. Wielowątkowa
twórczość Czerepoka wymyka się jednoznacznym klasyfikacjom. Jego działania demaskują sposoby funkcjonowania obrazów w kulturze wizualnej, a uźywana strategia mistyfikacji, rozbraja tradycyjnymechanizm percepcji. Obecnie asystent na Poznańskiej ASP.

Marek Wasilewski (1968) ukończył PWSSP w Poznaniu (1993) i Central Saint Martins College of Art & Design w Londynie (1998). Był stypendystą the British Council, Fundacji Fulbrighta i KościuszkoFoundation. Jest profesorem ASP w Poznaniu. Jest autorem tekstów o sztuce i redaktoremnaczelnym dwumiesięcznika "Czas Kultury". Jego twórczość koncentruje się przede wszystkimna realizacjach wideo. Jest autorem książek „Sztuka nieobecna"(1999) , „Sex, pieniądze i religia" (2001), Czy sztuka jest wściekłym psem? (2009). Wystawy w 2009 r.: Orkiestron - Centrum SztukiWRO, Wrocław ( indywidualna), Good night and bad luck, Artists House Tel Aviv, Energy Class B Ormeau Bath gallery Belfast, Difference beyond difference, Stary Browar Poznań.

pdf Plan wystawy i opis prac