Z I E L O N AG Ó R A  1 - 5 . 0 7 . 2 0 0 3
 
kuratorzy: marek glinkowski helena kardasz wojciech kozłowski

W dniach 1-5 lipca odbędzie się kolejna edycja Festiwalu Sztuki Precedens_04. Organizatorami przedsięwzięcia są: Galeria BWA, Galeria PWW Instytutu Sztuki i Kultury Plastycznej UZ oraz Muzeum Ziemi Lubuskiej. Działania w ramach festiwalu będą miały miejsce w przestrzeni publicznej miasta Zielona Góra w Galerii PWW i Muzeum Ziemi Lubuskiej. Do udziału zaproszono artystów młodego pokolenia różnych środowisk artystycznych, aby zaakcentować odrębność kształtowania się postaw w obszarze sztuki współczesnej. Każdy z  uczestników festiwalu zaprezentuje w przestrzeni publicznej miasta własny, indywidualny sposób wypowiedzi. Ważnym aspektem prezentacji będzie kontekst miejsca, zawsze warunkujący charakter działań wychodzących poza tożsamość takich miejsc, jakimi są galerie. Program Festiwalu Precedens_04 to akcje publiczne, obiekty, instalacje interaktywne. Artyści zaproszeni: Artur Łoboda (Poznań), Jakub Bitka (ZG), Patrycja Grimm (ZG), Marta Mielczarska (ZG), Paulina Komorowska-Birger (ZG), Marek Glinkowski (Poznań), Jacek Kołodziejski (Poznań), Alicja Lewicka ( ZG), Radosław Czarkowski (ZG), Adam Witkowski (Gdańsk), Przemysław Biryło (Szczecin), Angelika Fojtuch (Gdańsk), Katarzyna Salińska (Poznań), Grupa Wunderteam Omeлa (Wojciech Duda, Rafał Jakubowicz, Paweł Kaszczyński); kuratorzy: Marek Glinkowski, Helena Kardasz, Wojciech Kozłowski.

 Plan festiwalu:

 - 30.06, godz. 11.00 - konferencja prasowa BWA,
 - 01.07, godz. 20.00 -  otwarcie wystawy Artura Łobody (Bydgoszcz), Galeria PWW  (ul. Wrocławska 7) czynne do 5.07. godz.12-14
- 01.07, godz. 22.00 - prezentacja Marty Mielczarskiej (Zielona Góra), Galeria BWA
- 01.07, godz. 22.15 - prezentacja Alicji Lewickiej (Zielona Góra), Galeria BWA
- 02.07, godz. 15-18 - akcja Patrycji Grimm (Zielona Góra) na terenie miasta
- 02-03.07, godz. 20.00 - pokazy dokumentacji uczestników festiwalu, Galeria BWA
- 02-03.07, godz. 15.00-18.00 - akcje Angeliki Fojtuch (Gdańsk), Plac Bohaterów, okolice Ratusza
- 03.07, godz. 14.00 otwarcie wystawy Marka Glinkowskiego (Poznań), Muzeum Ziemi Lubuskiej, Galeria "Nowy Wiek"
- 01-04.07, godz. 15.00-18.00 akcja Adama Witkowskiego (Gdańsk) przy Ratuszu,
- 04.07, godz. 20.00 koncert zespołu Dictaphone (Berlin), Galeria BWA
- 04.07, godz.22.00 gość specjalny festiwalu grupa Wunderteam OmeGa (Poznań), bar Jankiel
- 05.07, godz.18.00 spacer po mieście - miejsca realizacji prac- 05.07, godz. 20.00 finisaż festiwalu - koncert Adama Witkowskiego, Galeria BWA

 01-05.07 stałe miejsca prezentacji:
- od 01.07 Jacek Kołodziejski (Ostrów Wlkp.), deptak naprzeciwko "Delikatesów"
- od 02.07 Paulina Komorowska-Birger (Zielona Góra), wejście do Muzeum Ziemi Lubuskiej
- od 02.07 Jakub Bitka (Zielona Góra), deptak naprzeciwko Galerii Pro Arte
- od 02.07 Katarzyna Salińska ( Poznań), przy Hotelu ŚŒródmiejskim
- od 01.07 Radosław Czarkowski (Zielona Góra) , przy Galerii BWA
- od 01.07 Przemysław Biryło (Szczecin) , Stary Rynek,


Program festiwalu Precedens_04

 bewa 30-06-2003, ostatnia aktualizacja 30-06-2003 19:09

Przy hotelu Śródmiejskim staną stojaki z darmowymi pocztówkami, a wieczorem na ścianach Galerii BWA rozbłyśnie instalacja światła i cienia. Dziś w naszym mieście zaczyna się festiwal Precedens_04

Sztukę "bez precedensu" uprawiać będą głównie studenci i absolwenci poznańskiej uczelni plastycznej i Uniwersytetu Zielonogórskiego. - Miasto jest wspaniałą przestrzenią do zaistnienia sztuki. Zarówno artysta, jak i odbiorca staje przed nowym wyzwaniem kreatywności i interpretacji dzieła - mówi Marek Glinkowski, pomysłodawca i kurator festiwalu. - Zaskoczenie i nowatorska adaptacja jakiejś przestrzeni może wywołać ciekawe reakcje, będzie prowokować do dyskusji. I na to właśnie liczymy.

W tegorocznym programie wiele jest działań akcyjnych, chociaż nie obejdzie się również bez wystaw pięciodniowych. Jedną z nich będzie ekspozycja prac Jacka Kołodziejskiego.

Beata Walocha: Tytuł Pana wystawy to "Światłoczułość". Czego widzowie mogą się po niej spodziewać?

Jacek Kołodziejski: Poprzez moje fotogramy chcę pokazać granicę pomiędzy działaniem światła, a ingerencją otoczenia w pracę artystyczną. W tym przypadku mamy do czynienia z zapisem rzeczywistości i jej śladem, czyli pierwotnym jej obrazem i abstrakcyjnym odbiorem.

Czy to znaczy, że poznamy podwójne dno otaczającej nas rzeczywistości?

- Można tak powiedzieć, gdyż my widzimy świat poprzez światło, często nie zauważając wpływu czynników niezależnych od nas. Jest to opozycja do masowego komunikatu, szybkiego i bardzo skondensowanego, gdzie nie istnieje nic poza informacją. Chcę pokazać, że otoczenie istnieje i żyje swym własnym życiem bez względu na to, czy na nie patrzymy czy też nie.

Ile trwało przygotowanie prac?

- Trzy tygodnie temu duże płachty papieru fotograficznego przykryłem szybą i wystawiłem w różnych miejscach miasta: na dachu galerii, na ulicy i w parku. Przez cały ten czas papier się naświetlał, rejestrując zmiany w otoczeniu. Jednocześnie ingerowały tu siły fizyczne, takie jak deszcz, kurz, wiatr. Teraz zostaną one wystawione w gablotach koło Delikatesów na rynku.

Gazeta Wyborcza, 30-06-2003