Mira Boczniowicz - Ekrany świadomości

 

Viola Tycz - SOUND SYSTEM

 

Eksperyment o charakterze work-in-progress. Rodzaj multimedialnego performance. Próba stworzenia dźwiękowej przestrzeni na bazie brzmień generowanych na żywo z konsoli
DJ-eja. Tym samym przeniesienie clubbingu do wnętrza Galerii BWA w Zielonej Górze. Taniec w Galerii. Ludzie tańczący w Galerii. UNAOCZNIANIE wpływu technologii (dźwięku) na percepcję i kondycję ciała ludzkiego (rejestracja video zdarzenia). Kreowanie dźwiękiem zachowań, komunikacji międzyludzkiej. Artysta wymyśla wstęp, początek akcji. Stwarza warunki do zaistnienia określonej sytuacji. Dalej kreuje ją życie. SOUND SYSTEM stoi na pograniczu dokumentu, noweli i reportażu. To co wydarzy się podczas zdarzenia, wydarza się naprawdę w rzeczywistym świecie (kluby, dyskoteki). Prawda, fikcja i pół fikcją mieszają się - to relacja świadka.
Próba dyskursu na temat współczesnego statusu galerii. Z jednej strony niepodważalnego, gdyż nie stworzono konkurencyjnej alternatywy. Z drugiej strony statusu wątpliwego - gdyż współczesna sztuka z trudem mieści się w ramach, które galeria wyznacza.
Stworzenie możliwości tańca (jako swego rodzaju subkulturowego obrzędu) w Galerii - centrum ujawniania, definiowania i weryfikacji artystycznych i pseudoartystycznych produkcji.
W czasie trwania SOUND SYSTEMU Galeria przeistacza się w salę kinową, klub muzyczny, scenę młodzieżową, klub środowiskowy, pracownię antropologa. Tym samym SOUND SYSTEM mieści się w ramach zjawiska kontestującego instytucjonalny wymiar sztuki. Choć SOUND SYSTEM sam ulega galeryzacji. Jak również zjawiska generowane poprzez owo działanie.
Uległość galerii na działania artysty jest jednak pozorna. Galeria w dyskretny sposób wyznacza granice artystycznej wolności - w dyskretny sposób manipuluje hierarchiami, konstruuje kanony, narzuca właściwe interpretacje pokazywanej sztuki ( ten tekst jest tego przykładem).
SOUND SYSTEM to rodzaj gry między artystyczną wolnością a galerią.

Pojawiają się pytania o:
- granice aktywności wyznaczane przez instytucję
- wpływ artysty na społeczny obraz tego, co jest i co nie jest sztuką
- instytucjonalny wymiar sztuki
- status artysty

 

VIOLA TYCZ, GALOWICE 30.01.2002