Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy Ryszarda Góreckiego
w Museum Junge Kunst we Frankfurcie nad Odrą - w czwartek 7.02 o 18.00

Ryszard Górecki - Ich bin von hier / Jestem stąd
Malarstwo i obiekty

Kuratorzy: Armin Hauer i Wojciech Kozłowski


Wystawa czynna do 21.04.2013

 


 

Galeria Prowincjonalna, prowadzona przez Ryszarda Góreckiego w latach 1980-2002 to niezwykły przykład miejsca, które choć z dala od centrów, było istotną przestrzenią dla sztuki. Bezkompromisową, odważną i intelektualnie niezależną. Za swoje działania Ryszard Górecki dostał w 1994 roku nagrodę Paszport Polityki i był to moment, w którym nastąpiło dowartościowanie ich z zewnątrz. Okazało się, że tworzenie kultury naprawdę, z wewnętrznej potrzeby, popartej doświadczeniem i wiedzą, może przynieść efekt bez względu na to, gdzie to się robi.

Wystawa w Museum Junge Kunst odnosi się do słubicko-frankfurckiej przeszłości artysty, jej artefaktów, pamięci i skutków. Tak o tym pisze: "Najważniejszym kontekstem wystawy jest miejsce - Słubice i Frankfurt - i to, jaki wpływ wywarły te miasta na to, że zostałem artystą. Wystawa będzie rodzajem artystycznego pamiętnika z czasów dzieciństwa i dorastania w obu miastach. Ale bez sentymentalizmu, raczej chodzi o egzorcyzmy nad przeszłością. Obnażę się, i przypomnę mieszkańcom Słubic i Frankfurtu rzeczy, o których niektórzy woleliby może zapomnieć. Przedmiotem wystawy będą obrazy i obiekty w formie małej retrospektywy. Od pierwszych prób malarskich i rzeczy dotychczas niepokazywanych, po aktualne prace. Równolegle moim pracą będą towarzyszyć teksty, fotografie , plakaty filmowe, przedmioty i dokumenty, które wywarły wpływ na to, kim jestem i co robię Rytm sal będzie budował chronologię wystawy".

Ryszard Górecki (ur. 1956) - studiował w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze. Za ambitną promocję polskiej plastyki w miejscu spotkań różnych kultur otrzymał w 1994 roku Paszport "Polityki". Wystawy indywidualne artysty organizowano m.in. w galeriach w Poznaniu i Gdańsku, we Frankfurter Kunstverein (Frankfurt nad Odrą) i w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Brał udział w wystawach zbiorowych w Danii, Lipsku, Moskwie, Essen i Berlinie. Górecki w swojej twórczości ukazuje łatwość użycia narzędzi socjotechnicznej manipulacji, przetwarza stereotypy i emblematy okresu PRL-u, zbliżając je do perswazyjnego języka reklamy. Obok wielkoformatowych obrazów tworzy obiekty o formacie tablic dydaktycznych, wykresów i gablot.



>>Tysiąclecie państwa polskiego, autor nieznany, Słubice 1966
Archiwum Museum Junge Kunst, Frankfurt (Oder)