Tour de rower ZINE: etap ZG
Wernisaż: piątek 12.04, godzina 18:00

Wystawa czynna do 05.05.2013

 


 

Po pierwszym etapie, który miał miejsce w warszawskiej pracowni sitodruku KWIACIARNI GRAFIKI, drugim w katowickim KATO, przyszedł czas na zielonogórską odsłonę projektu Tour de rower ZINE - unikatowej, ręcznie drukowanej i szytej publikacji będącej efektem dwumiesięcznej pracy z udziałem 29 autorów grafik. Wystawa będzie opowieścią o powstaniu zina. Będzie zin, ale i kalki, farby. Będzie makieta matka, czyli artefakty, które przysłużyły się do powstania publikacji. Będą wreszcie prace, które wypełniły zina. Dodatkowo będzie można zobaczyć plakaty Tour de Varsovie, które jest inicjatorem całego projektu. Tour de rower ZINE to publikacja wykonana w całości ręcznie w technice sitodruku na papierach recyklingowanych, tzw. spadach drukarskich w nakładzie 56 egzemplarzy. Kolekcja 29 autorskich ujęć graficznych roweru  wykonana została siłą naszych/waszych rąk, które przeciskały farby przez kolejne szablony sitodrukowe na papier. To nasz ukłon dla roweru, sitodruku i miasta.Żywimy nadzieję, że będzie cieszyć zmysły i inspirować nie tylko do projektowania, ale na pewno do większej ilości kilometrów na rowerach w tych jakże nieoczekiwanych Zielonych warunkach przyrody.


Maurycy Gomulicki o zinie:
Jak wiadomo, lubuję się w zmysłowości, erotyce i dziewczyńskości w ogóle. Więc na potrzeby zina wysmażyłem uroczą, rozkoszną, lubieżną laleczkę. Rowerzystka funkcjonuje jako fetyszystyczna ikona - chociaż to mało realna fantazja, bo rzadko która panna po za Anną Ammiranti jeździ na rowerze w kusej sukien czy nie, tak że by można jej było majtki oglądać. W tej pracy załatwiłem sobie kilka przyjemności za jednym za machem: przyjemność graficzną, erotyczną i rowerową.

Serigrafia daje niesamowitą jakość koloru. Niezwykle kuszące było dla mnie w propozycji Kwiaciarni Grafiki to, że mogę drukować różem fluorescencyjnym - taką turbo „farbą z puchy". W tej chwili mało kto ma pieniądze na „kolor specjalny". Dla kogoś, kto punkowe gazetki odbijał na szaro-szarym ksero, wydrukowanie zina w takiej niesamowitej, fetyszystycznej jakości koloru było czystą rozkoszą. Po za tym serigrafia jest cały czas świeża i nowoczesna, to technologia, która jeszcze długo się nie zestarzeje.


Lista artystów:
5ive, Bartek Adamczak, Siostry Borowe, Oner Brems, Piotrek Chuchla, Duchamp, Egon Fietke, Es_t, Justyna Frąckiewicz, Beat Gipp, Maurycy Gomulicki, Joanka Grochocka, Hakobo, Marta Ignerska, Agnieszka Kosobucka [fot. Jerzy Fudali], Marta Kwiatek, Leszek, Martiszu Ludvikez, Pepe, Joanna Piaścik, Paweł Gromada, Raspazjan, Resko, Paweł Ryżko, Ania Światłowska, Tind, Tour de Vinyl, Valery Virag & Tośka, Łukasz Zembaty, Zrazik.



Proces powstania sitodrukowego zina w liczbach:
> 1 zine
> 2 kolory, a w zasadzie to 3
> 30 artystek/ów
> 3 sita, które trafił szlag z przepracowania (?)
> 2240 przeciągnięć raklem
> 560 arkuszy papieru recyklingowanego, spady drukarskie
> 80 godzin pracy - to prawie tyle, ile potrzebował Bradley Wiggins, aby wygrać Le Tour de France w 2012 roku


Wydawcą zina jest Tour de Varsovie - kolarstwo miejskie, turystyka miejska i poznawanie miasta z perspektywy roweru. Od czterech lat organizuje trasy etapów śladami warszawskiego street artu, graffiti, architektury, sztuki, czyli wszelkiej aktywności miejskiej. TdV poniekąd kontynuuje tradycję kolarstwa, która leżała u jego zarania, czyli turystyki rowerowej. TdV nie walczy o kolejne ścieżki rowerowe, gdyż uważa je za "gettyzację" rowerzystów. Chce rowerem poznawać miasto, a nie ograniczać się do wytyczonych tras.
tdv.bzzz.net | facebook.com/TourDeVarsovie


Zina sitodrukowała Kwiaciarnia Grafiki - pracownia realizująca projekty z obszarów grafiki użytkowej i warsztatowej. Działa od początku 2012 roku na warszawskim Żoliborzu, stworzona przez grupę artystyczną Kwiatuchi (Marta Kwiatek + Kwiatek) jako miejsce do pracy, projektowania, warsztatów i spotkań. Kwiaciarnia grafiki to miejsce gdzie możesz przyjść i popracować samodzielnie. Mamy: prasę do linorytu, stół z podsysem do sitodruku, wifi. Kwiaciarnia grafiki współpracuje z fundacjami, firmami, artystami. To także miejsce, gdzie możesz pokazać swoje prace. Mamy ścianę 5x3m, która czeka na Twoje prace.


kwiaciarniagrafiki.pl | facebook.com/kwiaciarniagrafiki