Zapraszamy w piątek 21 lutego o godzinie 19:00 na otwarcie wystawy Anny Klimczak - Woliera.
Wystawa będzie czynna do 16.03.2014.

 


Woliera Anny Klimczak to opowieść o pustce pełnej nieuchwytnych znaczeń. Inspirowana w dużej mierze Japonią instalacja jest dla widza tym czym kōan (słowna łamigłówka mająca pomóc w skupieniu uwagi podczas medytacji) dla początkującego ucznia zen - pytaniem bez właściwej, jednoznacznej odpowiedzi, bazującą na paradoksie zagadką bez rozwiązania, z którą odbiorca może zmagać się bez końca. Minimalistyczna praca Klimczak niby składa się z jasnych do rozszyfrowania elementów, kiedy jednak przychodzi czas na konkluzje, wszelkie znaczenia uchwycone przez nas w procesie dedukcji, rozmywają się bez spełnienia narzucanej nam kulturowo obietnicy sensu. 

Wpisana w przestrzeń BWA konstrukcja, przypominająca kształtem tytułową ptaszarnię, widoczna jest przez rozległą witrynę galerii. Na wpół transparentna powłoka opinająca nieregularny, ażurowy szkielet nie sprawia wrażenia solidnej ściany, jest jednak dość gęsta by wewnątrz szkatułkowej konstrukcji panował półcień. Tak jak tradycyjny, japoński pokój, to raczej „kontur", „wyobrażenie powierzchni" niż osobne pomieszczenie.

z tekstu Jagny Lewandowskiej

Anna Klimczak (ur. 1971) jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (1998). Była stypendystką Ministerstwa Kultury i Sztuki. Otrzymała Nagrodę Artystyczną Prezydenta Miasta Poznania (1999), a współpracując z grupą architektów, otrzymała II Nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Europan 9 (2008). Brała udział w wielu wystawach indywidualnych i wystąpieniach grupowych, m.in. w I Biennale Rybie Oko w Słupsku, Międzynarodowym Biennale d'Issy we Francji, Biennale Mediations w Poznaniu. W swoich pracach porusza problemy dotyczące tożsamości, indywidualnej kondycji w obszarze sztuki, a także analizuje zjawisko świata natury. Mieszka i pracuje w Warszawie. 

www.annaklimczak.pl

Opowieść o pustce i izolacji  

 

 

 

 

 

Podziękowania dla firmy Fabicholz za pomoc w realizacji wystawy

Image