Zapraszamy na wystawę
Jan Tomza-Osiecki - Undoing Object
Otwarcie 17 października o godzinie 19:00
Wystawa czynna do 16.11.2014
Proces oswajania przedmiotów przez człowieka staje się coraz mniej zauważalny. Niektóre ich elementy, niewidoczne gołym okiem i unieruchomione pod powierzchnią kolejnych warstw, możemy rozpoznać przez dotyk, najbardziej podstawowy zmysł i aspekt pozwalający zdefiniować przestrzeń wokół, a dodatkowym bodźcem dla doznań fizycznych i generowania emocji staje się dźwięk.
Wystawa jest okazją do zaprezentowania nowej pracy Jana Tomzy-Osieckiego. Odnosi się do procesu nieustannej zmiany, która zachodzi w najbliższym sąsiedztwie znanych form przy założeniu, że zasadniczym elementem kontaktu z nimi jest poznawanie ich właściwości w czasie rzeczywistym. Instalacje artysty powstają w wyniku eksperymentów z zakresu akustyki i fizyki dźwięku. Te formy, chociaż wywodzą się z rzeźby i zainteresowań relacjami z obiektem, wskazują na pozamaterialny charakter przedmiotu i jego otoczenia.
kurator: Romuald Demidenko
Jan Tomza-Osiecki (ur. 1985) jest absolwentem Wydziału Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom uzyskał w pracowni Adama Myjaka (2012). Studiował również na University College Falmouth oraz w SAE Institute London na kierunku inżynierii dźwięku. Występował w klubie Jazzgot oraz w Laboratorium CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, a jego prace były prezentowane na wystawach indywidualnych w Fundacji Sztucznej i galerii Suffit. Podczas swojej rezydencji w School of Visual Arts w Nowym Jorku stworzył instalację dźwiękową ISPC - Integration of Sonic and Physical Composition, w której wykorzystał interaktywne sprzężenia basowe, a dzięki zastosowaniu elementu dotykowej interakcji, do której włącza odbiorcę, zanegował inercję martwego obiektu jako statycznej kompozycji. Specjalnie zaprojektowane i wykonane z drewna lutniczego instrumenty, zmieniają swoje właściwości, intensyfikują natężenie i jakość dźwięku, który dobiega ze środka zgodnie z intencją użytkownika a ich brzmienie wydobywa się za pomocą płaskich, badawczych mikrofonów.
Wystawie towarzyszy specjalna publikacja z tekstami Jana Tomzy-Osieckiego oraz Jacka Schodowskiego.
https://www.facebook.com/video.php?v=707458029330580&set=vb.110664399009949&type=2&theater