17 stycznia 2015 (sobota), godzina 19:00
koncert 19 Wiosen

 


19 WIOSEN jest jednym z ciekawszych zespołów instrumentalno-wokalnych w Polsce istniejącym od 1993 roku. Rozpoznawani są za sprawą charakterystycznego gitarowo-syntezatorowego brzmienia tworzonego przez arcykapelmistrza Grzegorza „Fagota” Fajngolda oraz zastanawiających swym pesymizmo-optymizmem tekstów Marcina Pryta (zbiór tekstów jego poezji oraz tekstów dla 19 Wiosen ukazał się w formie książkowej - "Szpital Heleny Wolf" w wydawnictwie Lampa, Warszawa 2005). Ostatnia dotychczasowa płyta „Pożegnanie ze światem” została wydana przez Galerię Raster wiosną 2010 roku. Później ukazała się jeszcze wirtualna epka "9 D". Na uwagę zasługuje współpraca zespołu z Wilhelmem Sasnalem: koncerty w związku z otwarciem wystaw artysty w Polsce i we Włoszech, a także wspólna praca przy filmach (min. "Drugi kościół" i "Olimpiada 2036" z muz. i sł. 19 Wiosen). W roku 2010 w wydawnictwie "Oficyna Biedota" ukazało się dwupłytowe archiwum koncertowe zatytułowane "Suweniry", zawierające nagrania z lat 1995- 2008 oraz 6 bonusowych video. Zespół w swojej dyskografii łącznie z kompilacjami wydał 12 tytułów na różnych nośnikach (CD, MC, vinyl, digital).

Płyta Cinema natura ukazała się 4 grudnia 2014 roku nakładem Anteny Krzyku. To nowa studyjna propozycja zespołu. W 14 piosenkach pojawiają się dawno oczekiwane przez sympatyków „dziewiętnastowiosennego” grania, miejskie historie ale tym razem dziejące się w niedalekiej przyszłości, w zapoznanej aglomeracji Neo-Lodz. Płytę wspólnie produkowali trzej producenci Bartosz Adamiak, Paweł Cieślak i Kamil Łazikowski. Zespołowi chodziło o różnorodność brzmień i suwerenność opowiadanych historii. A to ma być ścieżka dźwiękowa do krótkich filmów z zimy roku 2061, słuchana na starej empetrójce z lat dziewięćdziesiątych XXI wieku. Nie stać nas było na nakręcenie do tego czternastu klipów ale może nasza wierna publiczność podejmie ten wysiłek wypracowany we własnych głowach - mówi wokalista 19 Wiosen. Dzisiaj, pod koniec 2014 roku, zespół to sekstet, oprócz Fajngolda i Pryta współtworzą go: basista Bartosz Adamiak, perkusista Łukasz Klaus, gitarzyści Piotr Andrzejewski i Aleksander Gemel. Mają nawet swoją stronę na fb.com/19wiosen
http://www.darta.art.pl/lampa/2/a11.htm
 
Support: Krossen Other

KROSSEN OTHER powstał w 2013 roku w Krośnie Odrzańskim (Crossen an der Oder). Muzykę, którą grają określają jako NO WAVE – sporo w niej transu, postpunkowych rytmów, nietypowych harmonii i hałasu, choć nie brak też elementów bardziej klasycznych.
Termin NO WAVE jest tu nieprzypadkowy – wyraża on charakter i dążenia zespołu: poszukiwanie własnej, oryginalnej tożsamości oraz niechęć do powtarzalności, populizmu, twórczego lenistwa.
Wszyscy muzycy grają na gitarze, basie i perkusji, i zamieniają się instrumentami przy tworzeniu nowych utworów i występów na żywo. Na co dzień mieszkańcy Zielonej Góry. W kwietniu 2014 r. we wrocławskim JINX Studio udało im się zarejstrować pierwsze demo, które jest dostępne w internecie.