Marcin Zawicki - Chorografia
kuratorka: Ewa Toniak
otwarcie wystawy: 2.04, godz. 19:00
wystawa czynna do 26.04.2015

 


 

Wystawa Chorografiaktórej tytuł odnosi się do dzieła rzymskiego geografa z 43 r.n.e., Pomponiusza Meli, zatytułowanego De chorografia - kompendium georgarficznej wiedzy starożytnych na temat obszarów zamieszkanych, osadzona w dialogu z przeszłością, wprowadza do twórczości młodego gdańskiego artysty wątek znalezisk, autentyku i falsyfikatu.

Marcin Zawicki od 2011 r. pracuje nad cyklem The Fall, którego tematem jest pejzaż. Zawicki nie maluje swoich krajobrazów z natury, a je konstruuje. Tworzy z wypreparowanych fragmentów cywilizacyjnych odpadków, technologicznych „wykopalisk", jak plastikowe zabawki, drobne przedmioty codziennego użytku, sztuczne rośliny. Na jego płótnach resztki nowoczesności rozrastają się w monumentalnych rozmiarów martwe natury.

Na wystawie w Zielonogórskim BWA dosłowną „martwą naturą" staje się fragment rozbudowanej i przeskalowanej makiety - zainspirowanej cyklem The Fall - rodzaju XIX wiecznej dioramy - złożonej z plastikowych, monumentalnych fragmentów nieożywionej przyrody, znanych z wcześniejszych obrazów artysty. Nowymi są album i cykl rysunków wielkoformatowych zainspirowanych dawnymi rycinami fauny i flory. Rysunki są powiększonymi wersjami ilustracji - fantastycznych roślin, zwierząt i morskich organizmów, którymi artysta wypełnił puste karty znalezionego na gdańskim jarmarku staroci autentycznego albumu. Przypadkowe znalezienie albumu na współczesnym wysypisku - metaforze erozji spójnej wizji historii, pobudza wyobraźnię. Konwencja „naukowego" odwzorowania styka się z niepohamowaną inwencją, zacierającą granice między dokumentem a fikcją. Jak mówi artysta: „chciałbym, żeby odbiorca w jakimś stopniu uwierzył w rodzaj paranaukowej systematyzacji rzeczywistości wykreowanej przeze mnie, aby jak w kinie, mógł odkryć wycinek świata istniejącego tylko w mojej wyobraźni".

Wystawie towarzyszy publikacja, literacko-krytyczna hybryda, zapis podróży niemożliwej, dziennika-falsyfikatu na granicy snu i traktatu przyrodniczego, zainspirowana nigdy nieistniejącym oryginałem i rysunkowymi studiami Marcina Zawickiego, które możemy oglądać na wystawie. Dwie narracje, dwóch autorek Ewy Toniak i Gośki Gawlik, literacka i krytyczna,  na granicy tekstu naukowego, dokumentu i fikcji.  

kuratorka: Ewa Toniak

Marcin Zawicki (1985), absolwent ASP w Gdańsku; od 2010 asystent na Wydziale Malarstwa; uprawia malarstwo, rysunek i litografię. Laureat m.in. Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców Kultury (2011), I Nagrody (Nagroda Rektorów) w Konkursie na Najlepszy Dyplom ASP w Polsce (2010), wyróżnienia pisma artystycznego „Format' w konkursie im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu (2011) i w konkursie malarskim „Wnętrze" Fundacji Rozwoju Sztuki „Zielona Marchewka" (2011). Dwukrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2009, 2010).

Wystawy indywidualne (wybór):
- „Sporysz", Galeria m², Warszawa, 2014/2015.
- „The Fall", Państwowa Galeria Sztuki, Sopot, 2012.
- „Wunderkamera", Galeria Zielona Marchewka, Warszawa, 2012.
- „Dzieło", Galeria Wozownia, Toruń, 2011.
- „Hollow Art", Galeria Pionova, Gdańsk 2011.

Wystawy zbiorowe (wybór):
- „Mdłości". Galeria Sztuki Wozownia, Toruń, 2013.
- Gdańskie Biennale Sztuki, Gdańska Galeria Miejska, 2012.
- „Okolice obrazu", Galeria EL, Elbląg, 2012.
- „From Gdańsk to Istambuł", Umiwersytet Marmara, Istambuł, 2011.
- „Pomorze Sztuki", Królewska fabryka karabinów, Gdańsk; willa Lenza, Szczecin, 2010.
- „To idzie młodość", Galeria Klimy Bochińskiej, Warszawa 2009.
- „Okolice portretu", Państwowa Galeria sztuki, Sopot, 2009.