Pokaz dwóch filmów Karola Radziszewskiego:
America Is Not Ready For This
Książę
9 kwietnia, godz. 19:00
miejsce: Kino Nysa, Aleja Niepodległości 4, Zielona Góra
America Is Not Ready For This
reżyseria: Karol Radziszewski
występują: Natalia LL, Marina Abramović, Vito Acconci, AA Bronson, Douglas Crimp, Antonio Homem, Mario Montez, Carolee Schneemann
rok produkcji: 2012
czas trwania: 67 min.
Inspiracją i punktem wyjścia dla filmu „America Is Not Ready For This" jest pobyt stypendialny polskiej artystki Natalii LL w Nowym Jorku w 1977 roku. 34 lata później Karol Radziszewski postanawia wyruszyć w podróż do Ameryki, aby spotkać się z twórcami i galerzystami, których wówczas poznała artystka. Posiadając zaledwie kilka czarnobiałych fotografii oraz wynotowane z opowieści Natalii LL nazwiska, Radziszewski rozpoczyna artystyczne śledztwo. Rozmawia z artystami Mariną Abramović, Vito Acconcim, AA Bronsonem, Carolee Schneemann, galerzystą Antonio Homemem, krytykiem Douglasem Crimpem oraz gwiazdą filmów Warhola Mario Montezem. Rozmówcy przywołują atmosferę Nowego Jorku lat 70., dając obraz tego, z czym Natalia LL mogła się wówczas skonfrontować, analizują też, na co Ameryka była wtedy „gotowa".
Radziszewski przywołuje wspomnienia Natalii LL, konfrontując jednocześnie polskie i zachodnie narracje historii sztuki. Artysta prowokuje serię pytań dotyczących zagadnień takich jak gender, sztuka feministyczna, sztuka konceptualna, queer oraz relacje Wschód-Zachód i ich wpływ na świat sztuki w kontekście żelaznej kurtyny. Film jest zarówno poszukiwaniem paraleli pomiędzy artystycznymi doświadczeniami Radziszewskiego i Natalii LL, jak i próbą głębszego spojrzenie na reguły gry pozycjonującej artystów w świecie sztuki, zarówno wtedy, jak i dzisiaj.
Książę
reż. Karol Radziszewski,
scen. Dorota Sajewska
występują: Klara Bielawka, Maria Maj, Agnieszka Podsiadlik, Paweł Tomaszewski, Teresa Nawrot
rok produkcji: 2014
czas trwania: 71 min.
Czy jesteśmy dziś w stanie powiedzieć coś o Jerzym Grotowskim jako o osobie? Czy też tę fundamentalną dla współczesnych sztuk performatywnych postać całkowicie strawił już mit? Film "Książę" jest próbą spojrzenia na Grotowskiego z ukosa - przez pryzmat aktorów Twórcy Laboratorium, a w szczególności, przez pryzmat Ryszarda Cieślaka. Rola Ryszarda Cieślaka w spektaklu "Książę Niezłomny" była przełomem w sztuce aktorskiej, bez której sam Grotowski z pewnością nie stałby się tak radykalny wobec ciała.
Film w formie inscenizowanego dokumentu próbuje rekonstruować biografię Cieślaka na podstawie wybranych źródeł fragmentów zachowanych spektakli, zapisów treningów, listów, wywiadów. Grupa młodych mężczyzn próbuje zmierzyć się z legendą aktora Grotowskiego, przymierzając się do słynnej sceny finałowej z "Księcia Niezłomnego".
Równorzędną postacią do głównego bohatera jest Teresa Nawrot (aktorka, wieloletnia asystentka Grotowskiego, a jednocześnie długoletnia kochanka Cieślaka), która odsłania negatywną stronę i intymne kulisy Teatru Laboratorium.
"Książę" nie jest do końca ani filmem, ani dokumentem, ani przedstawieniem, mimo że grają w nim aktorzy i tancerze. To teatr zapisany przed kamerą, oparty na archiwalnych materiałach, a jednocześnie improwizowany i odgrywany. Próba nowej formy, którą
twórcy nazwali "spektaklem dokamerowym".
Karol Radziszewski (ur.1980) twórca filmów, fotografii, instalacji, autor projektów interdyscyplinarnych. Absolwent Wydziału Malarstwa warszawskiej ASP. Wydawca i redaktor naczelny magazynu "DIK Fagazine". Laureat Paszportu Polityki (2009). Jego prace były pokazywane m.in. w Muzeum Narodowym, Muzeum Sztuki Nowoczesnej,
Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, Warszawa; Kunsthalle Wien; New Museum, New York; Cobra Museum, Amsterdam; Muzeum Współczesnym Wrocław; Muzeum Sztuki Współczesnej, Kraków i Muzeum Sztuki w Łodzi. Brał udział w kilku międzynarodowych biennale, w tym PERFORMA 13, New York; 7. Göteborg Biennial; 4. Prague Biennial i 15. Biennale Sztuki Mediów WRO.
www.karolradziszewski.com
Aleksandra Ola Kubiak, kuratorka cyklu „Trzy Cze Ry! Performance!"
Związana z Galerią BWA oraz Fundacją Salony z Zielonej Góry gdzie mieszka i pracuje. Studiowała na Wydziale Artystycznym UZ Zielona Góra. W latach 2001-2013 tworzyła z Karoliną Wiktor Grupę Sędzia Główny. W 2010 roku artystka wznowiła działalność indywidualną. Od 2012 roku jest doktorantką na Interdyscyplinarnych Studiach Doktoranckich na UAP w Poznaniu, prowadzi zajęcia w Instytucie Sztuk Wizualnych UZ w Zielonej Górze.
Organizator: Galeria BWA, kuratorka cyklu Aleksandra Kubiak.
Kino Nysa, aleja Niepodległości 4, Zielona Góra.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.