Pokaz dwóch filmów Karola Radziszewskiego:
America Is Not Ready For This
Książę

9 kwietnia, godz. 19:00
miejsce: Kino Nysa, Aleja Niepodległości 4, Zielona Góra

 


 

America Is Not Ready For This
reżyseria: Karol Radziszewski

występują: Natalia LL, Marina Abramović, Vito Acconci, AA Bronson, Douglas Crimp, Antonio Homem, Mario Montez, Carolee Schneemann
rok produkcji: 2012
czas trwania: 67 min.

Inspiracją i punktem wyjścia dla filmu „America Is Not Ready For This" jest pobyt stypendialny polskiej artystki Natalii LL w Nowym Jorku w 1977 roku. 34 lata później Karol Radziszewski postanawia wyruszyć w podróż do Ameryki, aby spotkać się z twórcami i galerzystami, których wówczas poznała artystka. Posiadając zaledwie kilka czarno­białych fotografii oraz wynotowane z opowieści Natalii LL nazwiska, Radziszewski rozpoczyna artystyczne śledztwo. Rozmawia z artystami ­Mariną Abramović, Vito Acconcim, AA Bronsonem, Carolee Schneemann, galerzystą Antonio Homemem, krytykiem Douglasem Crimpem oraz gwiazdą filmów Warhola ­ Mario Montezem. Rozmówcy przywołują atmosferę Nowego Jorku lat 70., dając obraz tego, z czym Natalia LL mogła się wówczas skonfrontować, analizują też, na co Ameryka była wtedy „gotowa".
Radziszewski przywołuje wspomnienia Natalii LL, konfrontując jednocześnie polskie i zachodnie narracje historii sztuki. Artysta prowokuje serię pytań dotyczących zagadnień takich jak gender, sztuka feministyczna, sztuka konceptualna, queer oraz relacje Wschód-­Zachód i ich wpływ na świat sztuki w kontekście żelaznej kurtyny. Film jest zarówno poszukiwaniem paraleli pomiędzy artystycznymi doświadczeniami Radziszewskiego i Natalii LL, jak i próbą głębszego spojrzenie na reguły gry pozycjonującej artystów w świecie sztuki, zarówno wtedy, jak i dzisiaj.

Książę
reż. Karol Radziszewski,
scen. Dorota Sajewska

występują: Klara Bielawka, Maria Maj, Agnieszka Podsiadlik, Paweł Tomaszewski, Teresa Nawrot
rok produkcji: 2014
czas trwania: 71 min.

Czy jesteśmy dziś w stanie powiedzieć coś o Jerzym Grotowskim jako o osobie? Czy też tę fundamentalną dla współczesnych sztuk performatywnych postać całkowicie strawił już mit? Film "Książę" jest próbą spojrzenia na Grotowskiego z ukosa - przez pryzmat aktorów Twórcy Laboratorium, a w szczególności, przez pryzmat Ryszarda Cieślaka. Rola Ryszarda Cieślaka w spektaklu "Książę Niezłomny" była przełomem w sztuce aktorskiej, bez której sam Grotowski z pewnością nie stałby się tak radykalny wobec ciała.
Film w formie inscenizowanego dokumentu próbuje rekonstruować biografię Cieślaka na podstawie wybranych źródeł ­ fragmentów zachowanych spektakli, zapisów treningów, listów, wywiadów. Grupa młodych mężczyzn próbuje zmierzyć się z legendą aktora Grotowskiego, przymierzając się do słynnej sceny finałowej z "Księcia Niezłomnego".
Równorzędną postacią do głównego bohatera jest Teresa Nawrot (aktorka, wieloletnia asystentka Grotowskiego, a jednocześnie długoletnia kochanka Cieślaka), która odsłania negatywną stronę i intymne kulisy Teatru Laboratorium.
"Książę" nie jest do końca ani filmem, ani dokumentem, ani przedstawieniem, mimo że grają w nim aktorzy i tancerze. To teatr zapisany przed kamerą, oparty na archiwalnych materiałach, a jednocześnie improwizowany i odgrywany. Próba nowej formy, którą
twórcy nazwali "spektaklem dokamerowym".

Karol Radziszewski (ur.1980) twórca filmów, fotografii, instalacji, autor projektów interdyscyplinarnych. Absolwent Wydziału Malarstwa warszawskiej ASP. Wydawca i redaktor naczelny magazynu "DIK Fagazine". Laureat Paszportu Polityki (2009). Jego prace były pokazywane m.in. w Muzeum Narodowym, Muzeum Sztuki Nowoczesnej,
Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, Warszawa; Kunsthalle Wien; New Museum, New York; Cobra Museum, Amsterdam; Muzeum Współczesnym Wrocław; Muzeum Sztuki Współczesnej, Kraków i Muzeum Sztuki w Łodzi. Brał udział w kilku międzynarodowych biennale, w tym PERFORMA 13, New York; 7. Göteborg Biennial; 4. Prague Biennial i 15. Biennale Sztuki Mediów WRO.

www.karolradziszewski.com

Aleksandra Ola Kubiak, kuratorka cyklu „Trzy Cze Ry! Performance!" 
Związana z Galerią BWA oraz Fundacją Salony z Zielonej Góry gdzie mieszka i pracuje. Studiowała na Wydziale Artystycznym UZ Zielona Góra. W latach 2001-2013 tworzyła z Karoliną Wiktor Grupę Sędzia Główny. W 2010 roku artystka wznowiła działalność indywidualną. Od 2012 roku jest doktorantką na Interdyscyplinarnych Studiach Doktoranckich na UAP w Poznaniu, prowadzi zajęcia w Instytucie Sztuk Wizualnych UZ w Zielonej Górze.


Organizator: Galeria BWA, kuratorka cyklu ­ Aleksandra Kubiak.
Kino Nysa, aleja Niepodległości 4, Zielona Góra.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.