Zapraszamy na spotkanie wokół książki Justina McGuirka „Radykalne miasta”.
W spotkaniu wezmą udział: Artur Celiński (Res Publica Nowa), Paweł Jaworski (Napraw Sobie Miasto, Miastoprojekt) i Marta Gendera (Fundacja Salony).

15.06.2015, godz. 19:00

 


 

W połowie XX wieku europejskie marzenie o modernistycznej utopii przeniosło się do Ameryki Łacińskiej i odtąd to miejsce jest poligonem doświadczalnym dla najbardziej nowatorskich i odważnych pomysłów urbanistycznych.
W Radykalnych miastach Justin McGuirk pokazuje efekty realizacji tych idei: modelowe chilijskie osiedle socjalne powstałe z połówek domów, których budowę ukończyć mają sami mieszkańcy; słynny wieżowiec Torre David w Caracas, wypełniony nie przestrzenią biur oraz banków, ale zorganizowaną społecznością dzikich lokatorów; czy też argentyńską komunę Túpac Amaru, której charyzmatyczna przywódczyni zapewniła najbiedniejszym dostęp do luksusowych basenów.
Od Meksyku, przez Wenezuelę, Brazylię, po Argentynę - radykalne miasta najbardziej zurbanizowanego kontynentu na świecie rodzą ekstremalne warunki mieszkaniowe: gigantyczne osiedla i rozlewające się w nieskończoność slumsy. McGuirk przygląda się codziennemu życiu mieszkających tam ludzi; przedstawia także architektów, aktywistów, odważnych polityków i społecznych działaczy, których próby rozwiązania problemu biedy i nierówności społecznych doprowadziły do rewolucyjnych rozwiązań, a tym samym całkowicie zrewitalizowały przestrzeń miejską.


Justin McGuirk - pisarz i kurator, niegdyś redaktor czasopisma „Icon", szef wydawnictwa Strelka Press. Jego artykuły o architekturze publikuje „Guardian", a także „Observer", „Times", „Domus", „Art Review" i wiele innych periodyków. W 2012 roku otrzymał Złotego Lwa na Biennale w Wenecji za wystawę stworzoną wspólnie z biurem architektonicznym Urban-Think Tank.

Artur Celiński - szef zespołu DNA Miasta, członek redakcji Magazynu Miasta i wiceprezes Fundacji Res Publica. Politolog. Inicjator i członek Zespołu ds. Miejskich Polityk Kulturalnych działającego przy Narodowym Centrum Kultury. Miejski aktywista - członek Kongresu Ruchów Miejskich. Ekspert w dziedzinie polityki kulturalnej i znaczenia kultury dla rozwoju miast. Promotor innowacji w zarządzaniu politykami publicznymi i wprowadzaniu narzędzi dialogu obywatelskiego.

Paweł Jaworski - urbanista i filozof, zajmujący się projektowaniem partycypacyjnym, dialogiem społecznym w planowaniu oraz analizą danych przestrzennych. Związany z Fundacją Napraw Sobie Miasto, Towarzystwem Urbanistów Polskich o/Katowice, czasopismem Autoportret, wydawanym przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie, zespołem Medialab Katowice oraz kolektywem MIASTOPROJEKT. Uczestniczy w projektowaniu i realizacji procesów konsultacji zmian w przestrzeni miast oraz sołectw (Centrum OPUS i Fundacja Wspomagania Wsi). W ramach projektu edukacyjnego Instytucji Kultury Katowice - Miasto Ogrodów prowadzi grupę Maplab, powołaną w celu przygotowania i analizy danych przestrzennych dotyczących struktury i historii urbanistycznej miasta.

Marta Gendera - historyk sztuki, kuratorka, od 2011 roku prezeska Fundacji Salony w Zielonej Górze. Jest kuratorką projektu „Park Tysiąclecia"/ milleniumpark.eu. Zajmuje się przestrzenią publiczną i edukacja kulturalną; interesują ją związki sztuk wizualnych z życiem miasta.