Trzy Czte Ry! Performance!
Joanna Zielińska: Teatr w muzeum. O współczesnych strategiach performatywnych.
16.10.2015 godz. 19:00
Obecnie w sztukach wizualnych mamy do czynienia ze zwrotem w kierunku sztuki narracyjnej oraz ze szczególnym zainteresowaniem działaniami performatywnymi. Artyści poszukują nowych formatów przenosząc dzieła sztuki na scenę (robi tak na przykład Alexandre Singh w swoim spektaklu teatralnym The Humans) lub przekształcając wystawy w performansy (Marina Abramovic, Tino Segal, Mark Leckey czy Mike Kelley). Efemeryczny charakter medium staje się coraz większym wyzwaniem dla kuratorów myślących o wystawie w kategoriach performatywnych.
W jaki sposób można ożywić obiekty w przestrzeni ekspozycyjnej i czy performance może być wystawą? Na czym polega teatralizacja przestrzeni wystawienniczej i co łączy Tadeusza Kantora ze współczesnymi strategiami artystycznymi. Motywem przewodnim wykładu będzie materialność performansu, teatralizacja samej przestrzeni wystawienniczej, a także kwestia przedmiotu teatralnego oraz roli, jaką dzisiaj przypisują mu artyści.
Joanna Zielińska jest historyczką sztuki i kuratorką mieszkającą w Krakowie. Pełni funkcję głównego kuratora w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora - Cricoteka w Krakowie, gdzie ostatnio, z okazji otwarcia nowego budynku muzeum, zrealizowała wystawę i program performance Nic 2 razy. Była głównym kuratorem Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu, gdzie zorganizowała wystawę inauguracyjną oraz była odpowiedzialna za program instytucji w latach 2008-2010. Pisze dla magazynów sztuki i na potrzeby stron internetowych, jej eseje ukazywały się w katalogach wystaw. W latach 2003-2007 Zielińska współtworzyła duet kuratorski Exgirls. Od 2011 roku tworzy razem z Davidem Maroto w projekt poświęcony powieściom pisanym przez artystów The Book Lovers.
www.nic2razy.pl
www.thebooklovers.info
www.joankazielinska.com
kuratorka cyklu: Aleksandra Kubiak
Współpracuje z Galerią BWA oraz Fundacją Salony z Zielonej Góry gdzie mieszka i pracuje. Studiowała na Wydziale Artystycznym UZ Zielona Góra. W latach 2001-2013 tworzyła z Karoliną Wiktor Grupę Sędzia Główny (nominowana do Paszportów Polityki oraz nagrody Spojrzenia, laureatki międzynarodowego konkursu sztuki performance w Trento oraz nagrody TVP Kultura). Prace Grupy Sędzia Główny oraz prace indywidualne artystki znajdują się m.in. w kolekcjach MSN w Warszawie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki oraz w kolekcjach prywatnych. Od 2012 roku jest doktorantką na Interdyscyplinarnych Studiach Doktoranckich na UAP w Poznaniu, prowadzi zajęcia w Instytucie Sztuk Wizualnych UZ w Zielonej Górze. Stypendystka Ministra Kultury w roku 2015.
Projekt jest realizowany przy udziale środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.