Zapraszamy na pokaz filmów krótkometrażowych w ramach Short Waves Festival 2016
26.11.2016, godzina 18:00

wstęp wolny

 


Comedy Shorts 

Niezręczne spotkania, zawstydzające rozmowy czy nadzwyczajne wypadki to fundament angielskiego humoru. Brytyjczycy uwielbiają sarkazm i autoironię, często w bardzo specyficznej formie. Absurdalnego dowcipu nie zabraknie także w naszym programie, złożonym z krótkich filmów i skeczy prosto z Wielkiej Brytanii. Podczas seansu podejrzymy między innymi niebanalne relacje damsko-męskie i miłosne dylematy w dobie social mediów. Poznamy tajniki produkcji dźwięku w filmach i absurdalne efekty zaglądania w ciemne strony Internetu. A na koniec przeniesiemy się w świat niebezpiecznych napadów i wyjątkowo ekscytujących przygód badaczy zjawisk paranormalnych. Oto najświeższa dawka brytyjskiego humoru. Zapraszamy na Comedy Shorts

 

Urban View 

Urban View to wyjątkowy program filmów krótkometrażowych, dotyczących szeroko pojętej miejskości. Nie tylko człowiek ma wpływ na miasto. To także miasto ingeruje w życie ludzkie. To przestrzeń, gdzie problemy jednostek splatają się z architekturą i designem, gdzie indywidualności tworzą wspólnotę. Jeśli miasta zachowają obecne tempo rozwoju to do 2030r. co drugi Ziemianin będzie mieszkał w mieście, a do 2050r. tylko jedna trzecia ludzkości będzie się osiedlać poza obszarem zurbanizowanym. Dlatego miasto należy cały czas analizować i stwarzać na nowo tak, by sprostało oczekiwaniom jego lokatorów. Dzięki Urban View przeniesiemy się w miejsca, które stawiają kluczowe pytania o jakość naszego życia w miejskiej dżungli. To także idealna okazja do celebracji przestrzeni, w której przebywany na co dzień, zarówno wykwitnie wystylizowanych prywatnych domów, jak i monumentalnych budowli, niosących ze sobą niesamowity ładunek historyczny. To moment, w którym możemy zadać sobie pytanie czy świadomie poruszamy się w przestrzeni, w której funkcjonujemy. Film to doskonałe narzędzie do przyjrzenia się uważnie tej kwestii.

 

Comedy Shorts - program (łączny czas: 74 min.)

 

Mr Director / reż. Andy Martin / animacja / Wielka Brytania / 2015 / 7 min.

7 minutowej animacji Pan Reżyser dzieli z nami swoje wzloty i upadki życia w przemyśle filmowym, jednocześnie wspominając filmy, które stworzył. A wszystkiego dowiadujemy się prosto z ust konia… a właściwie z ust Pana Reżysera. On jest człowiekiem. Nie koniem.

Otherwise Engaged / reż. Alicia MacDonald / fabuła / Wielka Brytania / 2015 / 4 min.

Jak bardzo Cię kocham? Niech policzę lajki… Megs i Dave są ze sobą od zawsze i podczas słonecznego joggingu w parku, Dave decyduje się wykorzystać tę sprzyjającą atmosferę. W czasie tych kilku magicznych momentów z podekscytowaniem spoglądają w przyszłość (i czekają aż ich 765 znajomych na Facebooku otrzyma tę wiadomość).

Wingman / reż. Will Herbert / fabuła / Wielka Brytania / 2015 / 16 min.

Paul zatrudnia profesjonalnego skrzydłowego, aby zaimponować Emmie na pierwszej randce. Jeszcze nie wie, w co się wpakował, kiedy Elias skrzydłowy się pojawia.

DARK_NET / reż. Tom Marshall / fabuła / Wielka Brytania / 2015 / 12 min.

lan szuka odpowiedzi w niewłaściwych miejscach i tym razem myśli, że je odnalazł… w Internecie, w postaci profesjonalnego zabójcy. Ale dopiero dowie się, jaka jest prawdziwa cena wkroczenia w ciemne obszary Internetu.

Not Sophie’s Choice / reż. Matt Holt / fabuła / Wielka Brytania / 2015 / 6 min.

Kiedy mąż i żona próbują przekazać szokujące, zmieniające życie wieści swojej 10-letniej córce Sophie, ich wyznania okazują się dalekie od tego, czego moglibyśmy się spodziewać.

The Foley Artist / reż. Oliver Holms / fabuła / Wielka Brytania / 2015 / 4 min.

Jak dźwięk wpływa na twoje życie? Jeśli kiedykolwiek chciałeś zobaczyć przepaść pomiędzy gotowym produktem a nadzwyczajnymi staraniami podejmowanymi w celu jego wytworzenia, ten krótki film jest dla ciebie.

Stu (Stuart) and Ollie / reż. Jamie Crawford / fabuła / Wielka Brytania / 2015 / 5 min.

Opowieść o starych znajomych, nowych spotkaniach i skrzyżowanych drogach.

The Fly / reż. Olly Williams / fabuła / Wielka Brytania / 2015 / 6 min.

Kierowca prowadzący samochód podczas napadu czeka przed bankiem na swoich współtowarzyszy. Zostały 3 nerwowe minuty zanim wróci jego załoga. Wszystko co musi zrobić, to się skupić…

Circles / reż. Dean Puckett / fabuła / Wielka Brytania / 2015 / 14 min.

“Circles” to komedia z pogranicza sci-fi i horroru. Dwoje badaczy zjawisk paranormalnych w swojej małej miejscowości Totnes, w Devon odkrywa tajemnicze kręgi w zbożu. Czy będą pierwszymi, którym uda się zebrać dowody na istnienie życia pozaziemskiego, czy to Andy i Martine są prawdziwymi Obcymi?

 

Urban View - program (łączny czas 80 min.)

A Second World / reż. Ruben Woodin Deschamps, Oscar Hudson / dokument / Wielka Brytania / 2016 / 18 min.
Stary Serb komunikuje się z komunistycznymi kosmitami, podczas gdy seria futurystycznych jugosłowiańskich pomników wojennych rozpada się i niszczeje w opuszczonych miejscach. “A Second World” to nostalgiczny obraz niezrealizowanej i nierealnej wizji utopijnej Jugosławii.

WHACK / reż. Syni Pappa / fabuła / Chorwacja, Grecja / 2015 / 14 min.
Futurystyczna metropolia Aten. Najpopularniejszy trend w mieście, samobójstwo staje się nielegalne. Rząd uznaje je za okrutną zbrodnię, a mieszkańcy, którzy usiłują ją popełnić, zostają zamykani w więzieniach. Kamera przemierza dysfunkcyjny pejzaż miejski ukazując bohaterów w ich ostatnich momentach, a raczej w tych, które miały być ich ostatnimi.

Jana Kirschner - Duch Mesta Official Music Video / reż. Veronika Kocourková / teledysk / Słowacja / 4 min.
Historia dziewczynki, która z pomocą psa musi uratować świat przed złym kosmicznym potworem...

SONNTAG,BÜSCHERHÖFCHEN 2 / reż. Miriam Gossing, Lina Sieckmann / dokument / Niemcy / 2014 / 13 min.
Prywatny dom w Bergisches w niedzielę. Wnętrze domu to niezwykle estetyczne środowisko, gdzie życie codzienne przebiega etapowo w egzotycznej scenerii indywidualnych fantazji. Automatyka domowa toczy się równolegle do codziennej rutyny jego mieszkańców i zapewnia temu miejscu swoje własne życie.

Symbolic Threats / reż. Misha Leinkauf, Lutz Henke, Matthias Wermke / dokument / Niemcy / 2015 / 17 min.
W lipcową noc 2014 roku ktoś wdarł się na dwie wieże nowojorskiego Manhattan Bridge, zawieszając białe flagi w miejsce wiszących tam zwykle flag amerykańskich. Zdarzenie, początkowo niezauważone, z czasem wywołało falę gwałtownych reakcji i interpretacji – jak odczytywać intencje sprawców – jako wrogi akt terroru, głupi żart, czy może prowokację artystyczną? „Symbolic Threats” przełamuje barierę między dokumentem a prowokacją. W projekt zaangażowani są Matthias Wermke i Mischa Leinkauf - artystyczny duet, którego lokowana w miejskiej przestrzeni twórczość, określana jest przez niektórych krytyków jako post-graffiti.

#YA / reż. Ygor Gama, Florenica Rovlich / eksperyment / Argentyna, Chile, Niemcy / 2015 / 15 min.
Najpierw wybuchają bomby z farb, potem ostre zamieszki. Tweety głoszą, co niebawem się wydarzy. Opór jest wszędzie. Coś musi się stać. Dwóch młodych aktywistów spotyka się podczas burzliwych demonstracji. Tańczą, a miasto należy do nich.

Sense of Place: TOKYO / reż. APOTROPIA (Antonella Mignone, Cristiano Panepuccia) / eksperyment / 2015 / 4 min.
Dzień pośród ulic Tokio. Termin “poczucie miejsca” może opisywać zarówno układ przestrzeni, który sprawia, że jest ono wyjątkowe, jak postrzeganie i doświadczanie go przez żywe ciała je zamieszkujące.Organizator:

Fundacja Ad Arte / www.facebook.com/fundacjaadarte

Short Waves Festival / http://www.shortwaves.pl/

https://www.facebook.com/festiwalshortwaves/