Zapraszamy na wideo performans Aleksandry Kubiak z udziałem aktorki Elżbiety Lisowskiej-Kopeć pt. Śliczna jesteś Laleczko

Otwarcie 16.12.2016, godzina 19:00
film będzie wyświetlany o pełnych godzinach
projekcja trwa 40 minut
Wystawa czynna do 15.01.2017

 


Śliczna jesteś Laleczko to praca doktorska artystki pod kierunkiem prof. Izabelli Gustowskiej we współpracy z prof. Markiem Wasilewskim (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu)

 
Od pewnego czasu Aleksandra Kubiak tworzy projekty na przecięciu działań społecznych, performatywnych i filmowych. Ich efektem końcowym, poza filmem, jest realne wydarzenie, doświadczenie i przeżycie. Artystka poprzez swoje prace dokonuje próby zmiany rzeczywistości. Nie chodzi tu o zmiany w wielkiej skali. Ola Kubiak jest bardziej zainteresowana swoim wpływem na konkretną sytuacje niż na przemiany w skali makro. Narzędziem tej zmiany jest eksperyment artystyczny, działanie od wewnątrz, pozbawienie siebie i innych wygodnego dystansu, który często stanowi alibi dla niedziałania.
Najnowsza realizacja Aleksandry Kubiak odnosi się do jej osobistej traumy związanej z tragiczną śmiercią matki. Śliczna jesteś Laleczko to film, w którym metody wypracowane w poprzednich realizacjach zostały zastosowane do autoanalizy i próby wywołania katharsis u samej autorki. Pełni ona tutaj wiele ról, jest animatorką całego procesu, reżyserką filmu, podmiotem artystycznego i terapeutycznego eksperymentu. Bezpośrednimi świadkami tego działania są tylko towarzyszący artystce kamerzysta, dźwiękowiec oraz aktorka Elżbieta Lisowska-Kopeć, która wciela się w postać tragicznie zmarłej matki artystki.
Marek Wasilewski

Aleksandra Kubiak studiowała Edukację Artystyczną na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. W latach 2001- 2013 tworzyła z Karoliną Wiktor Grupę Sędzia Główny. Po zawieszeniu działalności grupy artystka wznowiła pracę indywidualną; tworzy wideo, performansy z udziałem publiczności i zaproszonych gości, obiekty. Interesuje ją możliwość społecznego oddziaływania sztuki. Od 2012 roku jest doktorantką na Interdyscyplinarnych Studiach Doktoranckich Wydziale Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W latach 2013 - 2015 roku prowadziła zajęcia dydaktyczne na Wydziale Artystycznym w Instytucie Sztuk Wizualnych UZ. W 2016 kuratorowała roczny cykl wydarzeń Trzy, Czte, Ry! Performance!. Związana z Galerią BWA Zielona Góra oraz Fundacją Salony. Obecnie mieszka i pracuje w Zielonej Górze.

Elżbieta Lisowska-Kopeć, ur. 1954. Aktorka, polonistka, animatorka, autorka. W 1980 ukończyła Filologię Polską na Uniwersytecie Wrocławskim. Rok później zdała eksternistyczny egzamin aktorski. Od 1974 do 1994 roku była związana z wrocławskim teatrem Kalambur. Wtedy też  uczestniczyła w organizowaniu Międzynarodowych Spotkań Teatru Otwartego. W 1982, 1998 i 2014 wydane zostały trzy monografie teatru Kalambur, które zredagowała. W latach 1997-1998  brała udział w realizacjach teatralnych tzw. Kompanii Fredrowskiej oraz Teatru 3 Krzesła we Wrocławiu. Jest pomysłodawczynią Festiwalu ewentualnych Talentów Aktorskich- FeTA, który odbywa się we Wrocławiu od 2000 roku do dnia dzisiejszego. Współpracowała  z Działem Kulturalnym Polskiego Radia Wrocław. Od 2008 do 2015  roku pracowała  jako aktor w Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze. Od 2013 roku prowadzi w Zielonej Górze zajęcia teatralne z młodzieżą niepełnosprawną. W 2014 roku w Cricotece w Krakowie odtwarzała postać Wiery Gran w czytaniu performatywnym sztuki Agaty Tuszyńskiej. W 2015 roku wyreżyserowała sztukę Doroty Masłowskiej Między nami dobrze jest w teatrze w Białymstoku.

Krzysztof Gawałkiewicz ur. 1974 w Zielonej Górze. W latach 2000-2003 studiował na Wydziale Operatorskim Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralna w Łodzi. Od 1990 współtworzy niezależną grupę filmową SKY PIASTOWSKIE. Laureat m.in. Głównej Nagrody za zdjęcia do filmu Osiem w poziomie (konkursie kina niezależnego, Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, Gdynia 2009). Od 2006 roku współpracuje z TVP1 i TVP2 realizując zdjęcia i montaż dla Magazynu Ekspresu Reporterów. Mieszka i pracuje w Zielonej Górze.

Śliczna jesteś Laleczko zrealizowano we współpracy z Elżbietą Lisowską Kopeć, Krzysztofem Gawałkiewiczem, Dariuszem Kaweckim i BWA ZG. Opieka merytoryczna prof. Izabella Gustowska, prof. Marek Wasilewski (UAP Poznań).