Zapraszamy na wykład Pawła Pachciarka pt. Yayoi Kusama i zarys współczesnej sztuki japońskiej po 1945 roku.
24.03.2017, godzina 19:00

Wstęp wolny


 

Kilkuletnia Yayoi niczym bohaterka powieści Carrolla, doświadcza na łąkach górzystego Matsumoto rzeczy osobliwych. Ludzkim głosem przemawiają do niej kwiaty i zwierzęta. Kilkanaście lat później artystka wiedziona obsesyjną potrzebą tworzenia pokrywa w całości swoją pracownię wraz ze znajdującymi się w niej przedmiotami motywem sieci. Na ulicach Nowego Yorku organizuje skandalizujące nagie happeningi, za co w Japonii przez długi czas będzie krytykowana i skazana na artystyczny niebyt. Na przełomie XX/XXI wieku Kusama otworzy szereg wystaw, organizowanych przez najważniejsze światowe galerie i muzea a dom mody Louis Vuitton wypuści kolekcję ubrań, pokrytą charakterystycznym motywem kropek – sygnaturą sztuki Kusamy. Dziś 85 letnia artystka jest żywą legendą i przykładem na bezkompromisowe poświęcenie się sztuce. Kusama wciąż tworzy, dzieląc swój czas między mury szpitala psychiatrycznego, a specjalnie wybudowaną obok pracownię. Jest to pierwsza wydana w języku polskim publikacja w całości poświęcona życiu i twórczości jednej z najbardziej zagadkowych postaci współczesnego świata sztuki Kusamy Yayoi.

Paweł Pachciarek (ur. 1986) - pochodzi z Zielonej Góry, doktorant literaturoznawstwa japońskiego w Zakładzie Japonistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, obecnie przygotowuje rozprawę doktorską na temat literackiej twórczości Kusamy Yayoi. Związany ze środowiskiem artystycznym w rejonie Kansai. W swoich badaniach skupia się na zagadnieniach dotyczących przede wszystkim współczesnej sztuki i estetyki japońskiej oraz buddyzmu ezoterycznego. W 2013 roku jako stypendysta Fundacji Japońskiej, przez 14 miesięcy prowadził badania na Uniwersytecie Osakijskim. W 2015 roku otrzymał roczne stypendium Uniwersytetu Doshisha w Kioto. A od kwietnia tego roku, w ramach programu stypendialnego ufundowanego przez Ministerstwo Edukacji Japonii, rozpocznie badania na Uniwersytecie Osakijskim. Członek m.in. Japońskiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki i Japońskiego Stowarzyszenia Estetycznego.

W trakcie pobytu w Japonii, udało mu się nawiązać bezpośredni kontakt z Kusamą Yayoi i pracownikami jej studia. Efektem tej współpracy jest książka wydana nakładem Polskiego Instytut Studiów nad Sztuką Świata zatytułowana: Kusama Yayoi, Obsesja Kropek.

informacje o książce:

Wydawnictwo TAKO

Yayoi Kusama: rozwiązła królowa hipisów (Wysokie Obcasy)

Yayoi Kusama, czyli obsesja kropek (Design Extent)