Małgorzata Bukowicz, Roch Bukowicz, Justyna Filar, Kinga Górska, Dominika Kulczyńska, Małgorzata Maternik, Florentyna Zuzańska
NIĆ
otwarcie: 7.12 godz. 19:00
wystawa czynna do 30.12.2018
Co nas łączy i dlaczego chcemy wspólnie wykreować artystyczną przestrzeń w zielonogórskiej galerii BWA - takie pytanie zadałam sobie, myśląc o wystawie z Małgosią, Kingą, Dominiką, Justyną, Florą, Karolą i Rochem. Paręnaście lat temu spotkaliśmy się w pracowni ceramicznej, w szkole, w moim domu i ogrodzie. Ja - rzeźbiarka, ceramiczka i nauczycielka, oni - młodzi ludzie lub wręcz dzieci. Dziś moja fascynacja sztuką zakwita w ich działaniach wspaniałą siłą. Nić, podana na początku drogi pomaga wytyczyć cel, by nie zagubić się w labiryntach sztuki. Moją nić podali mi rodzice - architekt i malarka, natomiast ja miałam możliwość przekazać ją dalej. Tworzywa, które nas połączyły to rysunek, ceramika, rzeźba i szkło. Do przejścia labiryntem potrzeba silnej bazy, umiejętności, głodu wiedzy, mocy i głębokiej refleksji wynikającej z osobistej wrażliwości oraz ciągłego poszukiwania. Równocześnie należy zdawać sobie sprawę że NIĆ jest materią delikatną i łatwo ją zerwać, jak się stało w niektórych przypadkach.
Małgorzata Bukowicz
Małgorzata Bukowicz (ur. 1959)
Ukończyła w 1984 roku ASP we Wrocławiu. Jest rzeźbiarką, która w swoich pracach posługuje się wieloma materiałami, pracuje m.in. w kamieniu, ceramice, brązie, szkle, rysuje, maluje a także projektuje, tworzy i konserwuje witraże. Prezentowała swoje prace na wystawach w kraju i za granicą. Jej realizacje witrażowe, rzeźbiarskie i mozaiki można zobaczyć w wielu obiektach sakralnych i przestrzeni publicznej na terenie Polski.
Od wielu lat jest również cenioną nauczycielką, pracuje w Zespole Szkół Plastycznych i Domu Harcerza w Zielonej Górze, jest ekspertką Ministerstwa Edukacji Narodowej. Za swoją pracę edukacyjną i artystyczną otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia.
Roch Bukowicz (ur. 1990 w Zielonej Górze)
Studia na wydziale Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, na kierunku Rzeźba. Najchętniej wybierane medium to mała forma rzeźbiarska,metaloplastyka i formierstwo. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.
Justyna Filar (urodzona w roku 1990 w Lubaniu)
W latach 2006-2010 mieszkała w Zielonej Górze, gdzie uczęszczała do Zespołu Szkół Plastycznych i Domu Harcerza. To tam poznała warsztat ceramiczny i zakochała się w nim bez pamięci. Dyplom zawodowy, obejmujący kolekcję ceramicznych rzeźb broni w kwietniu 2010 roku w BWA w Zielonej Górze. Na fali rozwijanej fascynacji ceramiką w roku 2011 podejmuje studia w Katedrze Ceramiki Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pracę dyplomową broni w roku 2018.
Kinga Górska (ur. 1986 w Zielonej Górze)
pedagog, animator kultury, choreograf, instruktor Pilates i trener personalny Pilates CORETMStability, tancerka Pracowni Teatru Tańca z Zielonej Góry.
Pasjonatka różnych dziedzin sztuki: tańca, teatru, ceramiki oraz aktywnego i zdrowego stylu życia.
W roku 2014 nauczyciel Pracowni Kreatywnej w MCKiE Dom Harcerza. W latach 2003-2015 związana z Pracownią Ceramiki Małgorzaty Bukowicz w MCKiE Dom Harcerza, gdzie od września 2008 do czerwca 2009 pełniła funkcję asystentki społecznej.
Pomysłodawczyni i współtwórczyni projektu Laboratorium Twórcze Lubuskiego Teatru (2018) – przestrzeni edukacyjno-artystycznej dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów.
W 2018 roku ukończyła Kurs Terapii Tańcem i Ruchem w Polskim Instytucie Psychoterapii Tańcem i Ruchem w Warszawie.
W 2017 roku wykładała Ruch w teatrze na Wydziale Pedagogiki, Psychologii i Socjologii - Zakład Animacji Kultury i Andragogiki Uniwersytetu Zielonogórskiego.
W swojej pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi koncentruje się na pogłębianiu świadomości własnego ciała odkrywając jego możliwości i ograniczenia. Wspólnie z grupą poszukuje indywidualnego języka ruchu wykorzystując technikę tańca współczesnego, improwizację, elementy tańca klasycznego, pracę z obrazami mentalnymi oraz ekspresję ciała.
Asystentka reżysera, projektantka kostiumów oraz choreograf w sztuce „Księżniczka na opak wywrócona” Pedro Calderona de la Barca w reżyserii Roberta Kurasia (Lubuski Teatr 2017). Asystentka reżyserów w międzynarodowych produkcjach: „Caligula” Alberta Camusa w reżyserii Roberta Czechowskiego ( Die Theater Chemnitz 2016) i „Fernando Krapp napisał do mnie ten list. Studium o Prawdzie” Tankreda Dorsta w reżyserii Carstena Knoedlera (Lubuski Teatr 2016). Asystentka choreografa w spektaklu „Bestia” Maliny Prześlugi w reżyserii Przemysława Jaszczaka (Lubuski Teatr 2015).
Dominika Kulczyńska (ur.1989)
Absolwentka fotografii we wrocławskiej AFIE i ceramiki na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pracuje multimedialnie, z ceramiką i tkaniną.
Właścicielka marki KUKSA Ceramics i tekstylnego projektu Szary Melanż. Współtwórczyni świeżo utworzonej Spółdzielni Projektowej „Zakwas”, która skupia się wokół wzornictwa tworzonego w idei upcyklingu.
Interesują ją tematy społeczne, które często porusza w swoich pracach. Dużą część uwagi skupia nie tylko na projektowaniu przedmiotu, ale też na projektowaniu procesów i zachowań ludzkich. Chciałaby, aby jej realizacje odpowiadały na ludzkie potrzeby lub o nich opowiadały.
Mieszka i pracuje we Wrocławiu.
www.dominikakulczynska.pl
Małgorzata Maternik (urodzona w 1989 roku w Zielonej Górze)
Od dziecka zaznajamiała się z ceramiką uczęszczając na zajęcia do zielonogórskiego Domu Harcerza. W 2011 roku obroniła dyplom licencjacki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunku japonistyka, ciągle poszukując sposobu na realizowanie swoich pasji ceramicznych. W związku z tym rozpoczęła studia na kierunku sztuka i wzornictwo ceramiki na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. W 2017 roku obroniła dyplom magisterski, a obecnie jest asystentką u prof. ASP Adama Abla w Pracowni Działań Intermedialnych w Ceramice na tejże Uczelni. W związku z ciągła fascynacją Azją w 2016 roku spędziła 6 miesięcy na Tokijskim Uniwersytecie Sztuki, a w 2018 wyjechała na rezydencję do Korei Południowej, pogłębiając swoją wiedzę na temat ceramiki.
Wystawy:
2018 Polak Artysta Ceramik, Triennale Bolesławiec
2018 bŁd, Galeria Dobro, Olsztyn
2017 My’18, BWA Wrocław
2017 Nature Morte. Biżuteria, Muzeum Narodowe we Wrocławiu
2017 3D – der, die, das, Königshain, Niemcy
2016 Futamono, Tokio, Japonia
Florentyna Zuzańska (ur. 1991 r. we Wrocławiu)
Absolwentka Rzeźby na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, w pracowni Zbigniewa Makarewicza.
Nie identyfikuje się ze swoim zawodem.
Sztuka jest dla niej źródłem niezmarnowanych chwil w życiu. Niczym innym.