15.10.22, godz. 15:00
16.10.22, godz. 12:00

„(Nie)widoczne – warsztaty sensualne”.

Bartek Lis i Magdalena Skowrońska

Kto powiedział, że tylko patrząc można zobaczyć? Czasami nawet warto zasłonić oczy by otworzyć się na nowe, pozawzrokowe sposoby odczytywania sztuki. Jeśli nie widzisz, boisz się sztuki współczesnej, nie rozumiesz jej, albo zwyczajnie jesteś zmęczona_y dziesiątkami obrazów, które Cię otaczają może warto spróbować doświadczyć sztuki inaczej? Na naszych warsztatach zasłaniamy oczy i uczymy się sensualnie poznawać sztukę. Angażujemy węch, słuch, dotyk by poczuć i zrozumieć. Dołącz do nas podczas jednego z dwóch warsztatów – każdy z nich jest oddzielnym spotkaniem, nie musisz uczestniczyć w obu spotkaniach.
Zapraszamy również osoby z niepełnosprawnościami wzroku! Zapewniamy asystę w dotarciu na miejsce warsztatów z bliskiej okolicy.

Bartek Lis – animator kultury, kurator projektów społecznych, edukator, socjolog związany z Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu.  Pomysłodawca projektu „Sztuka w ciemno”, który stał się „pandemicznym” rozwinięciem konceptu sensualnych warsztatów realizowanych wspólnie z Magdaleną Skowrońską przez pięć lat w Muzeum Współczesnym Wrocław. Opierały się one na idei pozawzrokowego, sensorycznego doświadczania sztuki. Takiego jej „używania”, które nie wymaga patrzenia się na nią. Wierzy, że sztuka może być ciekawym pretekstem do rozmowy na szerokie tematy, a zetknięcie się z nią nie musi oznaczać wyłącznie wizualnej przygody. Dostępność jako ważny aspekt pracy kulturotwórczej rozumie jako kategorię uniwersalną i włączającą każdego i każdą, niezależnie od doświadczanego „braku” czy niepełnosprawności.

Magdalena Skowrońska - historyczka sztuki, psychoterapeutka. W latach 2014–2017 kuratorka programu edukacyjnego w Muzeum Współczesnym Wrocław. W latach 2015–2017 współpracowała z Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu w roli wykładowczyni na kierunku Mediacja Sztuki. Od 2014 roku, wspólnie z artystką Patrycją Mastej, opracowuje i kuratoruje wystawy interaktywne, w tym wystawy z cyklu „Samoobsługowe Muzeum”. Od roku 2018 działa w duecie projektowo- artystycznym „On Dream”, realizując wystawy poświęcone wielozmysłowemu odbiorowi sztuki.


Spacer potrwa około 120 minut. Proszę ubrać wygodne obuwie i ciepłe odzienie

Warsztaty przeznaczone są dla dorosłych.

Udział jest bezpłatny.

Prosimy o wcześniejsze zapisy tel. 68 325 37 26 lub 690 096 596

mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub osobiście.

Miejsce warsztatów: Galeria BWA, al. Niepodległości 19

Informacje o dostępności: https://bwazg.pl/dostepnosc


 

 

Edukacja w galerii

Prowadzimy działalność edukacyjną w postaci warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz oprowadzań po wystawach. 

Zainteresowanych opiekunów grup zorganizowanych prosimy o kontakt: Małgorzata Dobrucka edukacja@bwazg.pl w celu ustalenia terminu. 

Warsztaty i oprowadzania są bezpłatne.