29-30.10.22 

„Plac Otwarty” – inkluzywny warsztat performatywny

Katarzyna Żeglicka, Antek Kurjata

Celem warsztatu jest próba przekształcania niedostępnych dla wielu osób przestrzeni Zielonej Góry. Mowa tu o osobach z niepełnosprawnościami, osobach Głuchych, starszych, opiekun(k)ach z dziećmi, osobach przewlekle chorych, osobach LGBTQIA+, czyli wszystkich tych, których nazwisk brakuje w nazwach ulic, placów czy skwerów. W trakcie trzech dni wspólnie opracujemy strategie zajmowania przestrzeni publicznej oraz poszukamy sposobów na zakwestionowanie normatywnego i niedostępnego otoczenia. Z uważnością na indywidualne potrzeby i w atmosferze wzajemnej troski, (bez)ruchem i głosem, zdecydujemy, jak przekształcić niedostępną topografię miasta. Będziemy ją poszerzać, zmieniać, a jeśli trzeba będzie to burzyć.

Podczas warsztatów spróbujemy znaleźć odpowiedzi na pytania:
• Gdzie i jak mogę zająć przestrzeń, która jest dla mnie niedostępna, albo w której mnie nie ma?
• Czym jest nienormatywne ciało w normatywnej przestrzeni?

W trakcie trzech spotkań wykorzystamy ćwiczenia pracy z ciałem (improwizacja, ruch autentystyczny), oddechem i głosem; będziemy przemieszczać się po różnych przestrzeniach i popracujemy z rekwizytami. Wspólnie postaramy się wypracować bezpieczną przestrzeń wymiany doświadczeń oraz dialogu o różnych sposobach wyrażania siebie. Warsztat zakończy się performatywnym działaniem przygotowanym przez osoby w nim uczestniczące.

DLA KOGO?
Laboratorium jest skierowane do max.14 osób bez względu na stopień sprawności i wiek.


KIEDY:
29.10.2022, godz. 10:00 – 18:00 (8h) - w tym godzinna przerwa obiadowa
30.10.2022, godz. 10:00 – 14:00

O prowadzących:
Katarzyna Żeglicka - Genderqueer i crip pedagożka teatru i animatorka kultury, performerka i choreografka; aktywistka feministyczna i queerowa; certyfikowana trenerka samoobrony i asertywności dla kobiet i dziewcząt – WenDo; doradczyni zawodowa i trenerka pracy. Ukończyła roczny Kurs Choreografii Scenicznej pod kierunkiem Iwony Olszowskiej. Swoje umiejętności w zakresie tańca i inkluzywności zdobywała w Polsce, Szwecji, Holandii i Włoszech. Uczestniczka rezydencji Winter Artist Exchange Ponderosa (Niemcy, 2020). W tym toku, podczas programu Rezydenci w Rezydencji w CK Zamek w Poznaniu, wspólnie z Antkiem Kurjatą, przygotowała spektakl pt. „Gra w kontra-s-TY”. Stypendystka krakowskiego programu „Kultura odporna” (2020). Na realizację swojego nowego projektu pn. „Dzikorosła” otrzymała stypendium twórcze z Urzędu Miasta Krakowa (2022). Laureatka w konkursie Europe Beyond Access za etiudę „Rezonans kontrastu” (2021), którą pokazała m.in. w Katmandu (Nepal, w 2019). Autorka performansu „Już lecę”. Występowała w spektaklach: "Poruszenie" (chor. Zofia Noworól), "PokaZ" 21 (reż. Justyna Wielgus) i "Rafał Urbacki: Solo" (Anu Czerwiński, Kacper Lipiński, Magdalena Przybysz, Igor Stokfiszewski, Weronika Szczawińska, Jaśmina Wójcik, Jakub Wróblewski) oraz wideoperformansie Poza Kwarantanną (Tatiana Cholewa, Filip Pawlak, Patrycja Nosowicz). Żeglicka od ponad 20 lat pracuje z osobami doświadczającymi dyskryminacji i przemocy w różnym wieku i stopniem sprawności. W Polsce i za granicą regularnie prowadzi warsztaty i laboratoria z zakresu pracy z ciałem, przeciwdziałania dyskryminacji, przemocy, empowermentu i inkluzywności. Współpracuje instytucjami kultury, uczelniami wyższymi oraz organizacjami pozarządowymi. Założycielka i prezeska Stowarzyszenia Strefa Wenus z Milo (2014-2020) i członkini Kolektywu Artykuł 6.

Antek Kurjata - Aktor, tancerz, terapeuta zajęciowy w WTZ Przylesie w pracowni rękodzieła z fakultetem artystycznym. Absolwent MA Acting na Manchester Metropolitan University i Teatru Pieśń Kozła we Wrocławiu oraz Diploma in Physical Theatre Practice w Adam Smith College w Szkocji. Uczestnik wielu warsztatów teatralnych i tanecznych. Brał udział w licznych spektaklach, zarówno w Polsce jak i za granicą m.in.: „Requiemaszyna”, Marty Górnickiej, „delayScape” Moniki Smekot, „Natura Morte” Rosyjskiej Grupy Derevo, „Blisko” w reż. Alicji Morawskiej Rubczak , „Tranquillo” w reżyserii i choreografii Janusza Orlika. Pracował również z Moon Fool Company (Anglia) i Akhe (Rosja), Współzałożyciel polsko - szkockiego Teatru Gappad w Glasgow – grał we wszystkich jego produkcjach. Były członek zespołu artystycznego Jubilo, zajmującego się projektami skierowanymi do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Prowadził cykl warsztatów teatralno - ruchowych dla osób: z niepełnosprawnościami w ramach projektu 5zmysłów.EKSPRESJA. W ramach 20. Biennale sztuki dla dziecka prowadził autorskie warsztaty teatralno – muzyczne “koloRaki” skierowane do młodzieży głuchej i niedosłyszącej. Regularnie prowadzi warsztaty ruchowe dla rodzin z dziećmi, oraz dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi oraz intelektualnymi. Od 2014 roku współpracuje z Art Fraction Foundation przy Festiwalu Najmłodszych i działaniach warsztatowych. Uczestnik cyklu laboratoriów tanecznych „Taniec i niepełnosprawność – przekraczanie granic” organizowanych przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca i British Council w latach 2019 - 2021r. w trakcie których pracował min. z Marc Brew, Pauliną Wycichowską, Iwoną Olszowską i Kate Marsh. Od 2020 roku związany z Fundacją Tak dla Samodzielności zajmującą się prowadzeniem mieszkań treningowych i usług asystenckich dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Lalkarz w projekcie edukacyjnym „Teatr lalek z niepełnosprawnością”. Rezydent programu Rezydencji Artystycznych 2022 w CK Zamek w Poznaniu.

Miejsce warsztatów: Galeria BWA, al. Niepodległości 19


Liczba miejsc ograniczona!

Warsztaty przeznaczone są dla dorosłych.

Wypełnij proszę formularz zgłoszeniowy https://docs.google.com/forms/d/1EZOtSkhwbrsbquHbwhczaDEfyB51E3pKM2HD2-Kgr4U/edit#responses

 

Udział jest bezpłatny.

Prosimy o wcześniejsze zapisy tel. 68 325 37 26 lub 690 096 596

mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub osobiście.

Informacje o dostępności: https://bwazg.pl/dostepnosc

Edukacja w galerii

Prowadzimy działalność edukacyjną w postaci warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz oprowadzań po wystawach. 

Zainteresowanych opiekunów grup zorganizowanych prosimy o kontakt: Małgorzata Dobrucka edukacja@bwazg.pl w celu ustalenia terminu. 

Warsztaty i oprowadzania są bezpłatne.