Wychodząc od przykładu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zastanowiliśmy się nad indywidualnymi potrzebami zwiedzających, w tym gości z niepełnosprawnościami i nad tym, jak można wyjść im naprzeciw. Porozmawialiśmy o potrzebie budowania różnorodnej publiczności w miejscu takim, jak muzeum prezentujące sztukę współczesną.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie od 2018 roku prowadzi program „Muzeum Dostępne”, którego celem jest dostosowanie oferty Instytucji do indywidualnych grup poszczególnych zwiedzających. Szczególną uwagą obejmuje grupy osób mających utrudniony dostęp do kultury: z trudnością w poruszaniu się, z niepełnosprawnością wzroku lub słuchu, ze spektrum autyzmu czy podopieczne z młodzieżowego ośrodka socjoterapii.

Spotkanie skierowane było do dorosłych odbiorców, szczególnie dla studentów, pracowników instytucji kultury i placówek oświatowych 

Dyskusję poprowadzi Marta Przasnek, edukatorka, audiodeskryptorka i koordynatorka Muzeum Dostępne

Marta Przasnek - historyczka sztuki, uczestniczka programu studiów drugiego stopnia „Między Wschodem a Zachodem - historia kultury i myśli” współprowadzonych przez uniwersytety w Warszawie, Kolonii, Moskwie i Belgradzie. Od września 2015 roku współpracuje z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, gdzie prowadzi oprowadzania i warsztaty dla osób dorosłych i koordynuje program Muzeum Dostępne. Od 2013 roku opracowuje również teksty audiodeskrypcji dla Muzeum oraz dla Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki.

 

Edukacja w galerii

Prowadzimy działalność edukacyjną w postaci warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz oprowadzań po wystawach. 

Zainteresowanych opiekunów grup zorganizowanych prosimy o kontakt: Małgorzata Dobrucka edukacja@bwazg.pl w celu ustalenia terminu. 

Warsztaty i oprowadzania są bezpłatne.