Gwieździsta noc to temat warsztatów do wystawy Zbigniewa Rogalskiego i Pawła Bownika pt. Miriady. Instalacja – wieloformatowa fototapeta z kadrem gwieździstej nocy, była pretekstem do poznania tajników fotografii analogowej. Z wielką ciekawością i zainteresowaniem uczniowie stary aparat i kliszę fotograficzną. Zaskoczeniem było to że, kiedy fotografujemy to nie możemy obejrzeć zdjęć natychmiast, tylko czekamy z niecierpliwością na ich wywołanie. Ciekawością okazało się również to że, na jednym filmie można wykonać ograniczoną liczbę zdjęć- 24 lub 36, co powoduje więc konieczność zastanowienia się dłużej nad każdym kadrem, i wybranie właściwego momentu, kiedy nacisnąć spust aparatu. Dowiedzieli się jak kiedyś pracowali fotograficy oraz w jaki sposób powstaje negatyw i potem papierowy pozytyw. Zastanowiliśmy się czy 15 sekund to długo? Tyle artysta naświetlał matrycę w aparacie, aby otrzymać zdjęcie gwieździstego nieba, w które się wpatrywaliśmy. Oglądane miriady gwiazd, stały się pretekstem do rozmowy o wszechświecie.

Odwołując się do wystawy, a właściwie do jej tematu każdy z uczestników indywidualnie stworzył swoja pracę, której tematem była gwieździsta noc nad Zieloną Góra . W pierwszym zadaniu uczniowie klas I-III rysowali święcą po białej kartce, efekty można było zobaczyć dopiero po zamalowaniu papieru wodnymi farbami. Po omawianiu fantazyjnych i kosmicznych wizji nocnego nieba, uczestnikom została przedstawiona twórczość Vincenta van Gogha, powszechnie uważanego za jednego z największych malarzy w historii. Na podstawie pokazanych wydruków obrazów artysty, zastanowiliśmy się gdzie można szukać inspiracji do rysowania czy malowania. Podsumowaniem pierwszej części warsztatów był cytat artysty-„noc jest jeszcze bogatsza w kolory niż dzień, ubarwiona najintensywniejszymi fioletami, błękitami i zieleniami. Jeśli przyjrzysz się uważnie, to zobaczysz, że niektóre gwiazdy są cytrynowe, inne mają odcień różowy, zielony i błękitny jak niezapominajki...”

W drugiej części zajęć posłużył nam dalszy cytat Van Gogha: „... aby namalować rozgwieżdżone niebo, nie wystarczy umieścić białe kropki na błękitnej czerni...”, a zadaniem było „narysowanie” nocnego nieba. W tym zadaniu pędzel zastąpiony został drewnianą wykałaczką- rylcem, za pomocą którego stworzyliśmy graficzne interpretacje tematu. W tworzeniu matryc często decydował przypadek, intuicja i siła uderzania ostrego narzędzia o styropianową powierzchnię. Powstały spontaniczne kompozycje punktów, linii i różnych kształtów. Po nałożeniu farby zostały wykonane monochromatyczne odbitki, tym samym uczniowie poznali jedną z najstarszych technik graficznych- druk wypukły.

prowadzenie: Małgorzata Dobrucka,

W zajęciach wzięły klasy 1-3 ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Zielonej Górze.
Terminy zajęć: 16, 17,18 30 i 31 października oraz 4, 6 i 7 listopada 2019



Edukacja w galerii

Prowadzimy działalność edukacyjną w postaci warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz oprowadzań po wystawach. 

Zainteresowanych opiekunów grup zorganizowanych prosimy o kontakt: Małgorzata Dobrucka edukacja@bwazg.pl w celu ustalenia terminu. 

Warsztaty i oprowadzania są bezpłatne.