prowadzenie: Magda Kościańska, Małgorzata Dobrucka
www.magicsuitcase.pl
Przedmiotem warsztatu były rozmowy o sztuce. Podczas zajęć porozmawialiśmy z dziećmi o tym, czym jest dla nich sztuka, dzieło sztuki, kim jest artysta, a także o roli odbiorcy. Obalaliśmy po drodze troszkę stereotypów
- oczywiście, w prosty, dziecięcy sposób. Ponadto dzieci dowiedziały się, jak powstaje wystawa i kto pracuje w galerii, jaki zespół wpływa na działanie instytucji (chcę pokazać dzieciom, że galeria to nie tylko miejsce prezentowania prac artystów, ale też praca sztabu ludzi działających "od zaplecza"). W trakcie posiłkowaliśmy się przygotowaną przez Magdę prezentacją, planszami (one właśnie były bazą dla całości - na nich uczestnicy umieścili wypowiedzi, opinie i przemyślenia pojawiające się w trakcie rozmowy o sztuce; one teżbyły kolorowane i uzupełniane przez dzieci w ostatniej części zajęć), a także pracami twórców, które akurat znajdują się w galerii (odwiedzenie wystawy).
Tytułowe wyliczenie wskazuje na trzy instytucje kultury: Lubuski Teatr, Galerię BWA i Muzeum Ziemi Lubuskiej, które zaprosiły do siebie szkoły spoza Zielonej Góry.Liczby te wskazują również na trzy kroki, jakie trzeba wykonać, aby spotkać się z kulturą: pojechać, doświadczyć, zamienić na refleksję. Dzieci, które w ramach projektu przyjadą do Zielonej Góry obejrzą spektakl w Lubuskim Teatrze, a współpracujący z sobą edukatorzy z trzech instytucji zaproszą je na spotkania warsztatowe, które przybliżą specyfikę każdego z trzech miejsc i prezentowanej przez nie sztuki. W odpowiedzi dzieci przygotują przewodniki ukazujące z ich perspektywy obraz sąsiadujących ze sobą na mapie Zielonej Góry instytucji. W projekcie biorą udział dzieci z: Zespołu Szkół w Małomicach, Zespołu Placówek Oświatowych w Siedlisku, Szkoły Podstawowej w Gościeszowicach, Szkoły Podstawowej w Świdnicy, Filia w Koźli oraz Publicznej Szkoły Podstawowej w Niekarzynie.
Projekt sfinansowano ze środków Fundacji PZU.
22.09 ZPO w Siedlisku
23.09 ZS w Świdnicy