Warsztaty artystyczne pt. WYmalujeMY...
prowadzenie: Małgorzata Dobrucka
Czym jest malarstwo? Na czym i czym można malować? I najważniejsze pytanie podczas naszych zimowych spotkań co możeMY malować? Wspólnie z dziećmi staraliśmy się odpowiedzieć na te pytania podczas ferii.
W tym roku ze względu na ograniczoną przestrzeń, Zimowe Spotkania Młodych Twórców odbyły się w małych kameralnych grupach. Od poniedziałku do piątku brały udział w zajęciach dwie grupy wiekowe. Głównym tematem naszego spotkania były techniki malarskie. Każdego dnia realizowany był inny temat, poznawaliśmy innego artystę i jego twórczość.
Pierwszego dnia odbył się warsztat pt. PiszeMy. Tego dnia zastanowiliśmyMy się dlaczego artyści piszą czasami na obrazach, gdzie słowo, litery stają się obrazem. Zabawy z literami, słowami zainspirowało nas do stworzenia indywidualnego logo z inicjałami. Projekt był pierwszym etapem, do stworzenia swoich pieczątek, które później wykorzystywaliśmy „podpisując" swoje prace. Kolejnym etapem było wycięcie literowych szablonów, które wykorzystaliśmy następnego dnia przy wykonywaniu nadruków na lnianych torbach. WYklejaMY tego dnia na naszych warsztatach rządził kolor i forma,
poznaliśmy twórczość Henri Matisse'a jego innowacyjne podejście do koloru, linii i ekspresji. Obraz pt. „Ślimak", w którym artysta za pomocą żywych kolorystycznie plam barwnych wyraża szczęście i radość. Za pomocą trzech podstawowych kolorów i prostych figur geometrycznych, przy użyciu taśmy papierowej WyklejaliśMY, różne geometryczne wzory na torbach. Następnie przy użyciu gąbki i techniki tepowania, tym razem farbami akrylowymi tworzyliśmy tło pod nasze literowe szablony.
Trzeciego dnia odbyły się warsztaty pt. BarwiMY-tego dnia najważniejsza byłaplama i kolor. Poznaliśmy technikę akwareli jej zaskakujące i magiczne efekty. Tego dnia naszą inspiracją była twórczość zielonogórskiej artystki Basi Bańdy w szczególności jej akwarele ilustrujące wyrazy naśladujący dźwięki i odgłosy naturalne, w tym dźwięki wydawane przez zwierzęta. Każdy wybrał dźwięk, który przedstawił w zaskakujący malowniczy sposób.
Tego samego dnia w młodszej grupie mieliśmy okazję poeksperymentować. Poznaliśmy technikę barwienia papieru zwaną „marmurkiem". Malowania na wodzie to zaskakujące i niespodziewane efekty, które zamieniły się w świetną zabawę, gdyż powstałym plamą barwnym nadawaliśmy dźwięczne tytuły: buch-buch, pik-pik, miau- miau, hau-hau czy puk-puk itp.
Warsztaty GraMy -każdy z uczestników wykonał „literową kostkę", używając samoprzylepnych liter tworzyliśmy sześcioliterowe słowa, które były nie lada wyzwaniem do odgadnięcia dla pozostałych.
Pozwoliliśmy także, aby tego dnia zdecydował za nas przypadek i zdaliśmy się na rzut kostką. Litery, które wypadły po rzucie kostką, były pierwszą litera słowa, które szukaliśmy w czasopismach. Powstały zabawne tytuły obrazów Najważniejsze są rzeczy w krainie dywanów, Lubię implanty! czy Kiedy będzie w lubuskim lotnisko? LOTnisko!, które malowaliśmy ostatniego dnia.
Młodsza grupa uczestników ostatniego dnia stworzyła niepowtarzalny szkicownik- notatnik, który był efektem i podsumowaniem tygodniowej twórczość. Dzieci miały okazję również zwiedzić przestrzeń galerii- biuro, gdzie mogły obejrzeć obrazy Ryszarda Winiarskiego i Marianna Szpakowskiego.