W czwartek, 16 marca w galerii BWA Zielona Góra odbyła się prezentacja towarzysząca II Ogólnopolskiej Wystawie Znaków Graficznych. W zajęciach wzięli udział licealiści z Zespołu Szkół Plastycznych w Zielonej Górze oraz studenci z Instytutu Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Prezentacja skierowana była przede wszystkim do młodzieży rozpoczynającej swoją przygodę z projektowaniem lub potencjalnie zainteresowanych zawodem projektanta graficznego, a także dla osób, które chciałyby po prostu dowiedzieć się czegoś więcej o procesie projektowania znaków. Celem wykładu było szerzenie świadomości projektowej, pokazanie znaczenia projektowania graficznego, a także skonfrontowanie dawnych i obecnych metod pracy nad logo i identyfikacją wizualną oraz przedstawienie inspiracji i przykładów, zarówno w wymiarze uniwersalnym, jak i w kontekście samej wystawy.

Wykład podzielony został na dwie części. W pierwszej, prowadzonej przez Magdalenę Kościańską, została przybliżona rola znaków graficznych w codziennym funkcjonowaniu i droga projektu od koncepcji do stworzenia gotowego znaku. Autorka prezentacji przedstawiła też podobieństwa i różnice między podejściem do procesu twórczego projektantów dawnych i współczesnych oraz opowiedziała o tym, z czego one wynikają. Wskazała też na znaczenie księgi znaku i opisała jej podstawowe elementy. W części drugiej o projektowaniu, głównie w kontekście samej ekspozycji, opowiadał Piotr Czech, przybliżając historię powstania wystawy i omawiając konkretne przykłady stanowiące część prezentowanego zbioru znaków, a także przedstawiając tzw. case study czyli studium przypadku znanego logo banku PKO. Logo zostało zaprojektowane przez Karola Śliwkę, autora kilku znaków widocznych na wystawie oraz znaku promującego samo przedsięwzięcie, a po latach - przebudowane i odświeżone przez Michała Łojewskiego, młodszego uczestnika wystawy. Przedstawiony przypadek pokazał nie tylko „życie” znaku i jego historię ale i to, że losy i perspektywy samych projektantów mogą przeplatać się i wzajemnie wpływać na siebie na przestrzeni lat.

W końcowej części prezentacji uczestnicy zapoznali się z inspiracjami w postaci linków do stron internetowych stanowiących źródło przydatnych informacji z zakresu projektowania graficznego, a po wykładzie przyszedł czas na obejrzenie wystawy.

prowadzący:
Piotr Czech, wykładowca z Instytutu Sztuk Wizualnych, prowadzący Pracownię Projektowania Graficznego
Magdalena Kościańska, niezależna graficzka, ilustratorka i autorka warsztatów edukacyjnych, na co dzień działająca pod szyldem Magic Suitcase, absolwentka obu szkół biorących udział w przedsięwzięciu

 

Edukacja w galerii

Prowadzimy działalność edukacyjną w postaci warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz oprowadzań po wystawach. 

Zainteresowanych opiekunów grup zorganizowanych prosimy o kontakt: Małgorzata Dobrucka edukacja@bwazg.pl w celu ustalenia terminu. 

Warsztaty i oprowadzania są bezpłatne.