kuratorka: Elżbieta Nieroba

otwarcie 19.04 godzina 19:00
wystawa czynna do 19.05.2024


Patrzymy na śpiące zwierzę, a może na jego martwe ciało? Jaki rejestr emocji każda z tych sytuacji w nas wywołuje? W swoim najnowszym projekcie Nati Krawtz eksploruje problem niepokojącego napięcia pomiędzy tym, na co patrzymy, a tym, co widzimy. I stawia niewygodne pytania: Gdzie przebiega granica pomiędzy życiem a śmiercią? Czy śmierć ciała oznacza utratę sprawczości? "Zwierzę Ci się, kochanie" to zapis wnikliwej obserwacji śpiących zwierząt, których intymność jest wystawiona na pokaz w zoo, jak i przejmujących spotkań artystki z umierającymi zwierzętami nie-ludzkimi lub ich rozkładającymi się ciałami. Ich zdeformowane szczątki wzbudzają wstręt i odrazę. Tymczasem artystka przywraca im podmiotowość, kołysze do snu. Poprzez akt patrzenia daje świadectwo ich cierpienia i bólu. Gest Krawtz konfrontuje nas z tym, czego staramy się nie dostrzegać – że inny sposób zamieszkania świata jest możliwy, że możemy się otworzyć na nowe sposoby opisywania rzeczywistości.


grafika: Nati Krawtz & Magda Wolnicka

 

Nati Krawtz – artystka-pływaczka, kuratorka, badaczka sztuki. Od kilku lat jej twórczość skupia się na tematyce hydrologicznej – poszukiwania artystyczne zaczyna zazwyczaj od wejścia do wody, traktując pływanie jako podstawową praktykę. Na co dzień pływa w kamionce Bolko w Opolu, nie odpuszcza jednak żadnej okazji, aby pobyć w wodzie. Stara się łączyć aktywność artystyczną i fizyczną, szukając sposobu na somatyzację wiedzy.
W jej akcjach i performansach zauważalna jest też obecność nie-ludzi – najczęściej zwierząt, do których stara się zbliżyć, ale nie zawsze jej się to udaje. Empatyzuje z mieszkańcami wód – pływała w ślinie morskiej podczas katastrofy ekologicznej w Morzu Marmara oraz w rzece Odrze. Nawiązywała również więzi z fokami z Morza Arktycznego.
Przez wiele lat pracowała jako kuratorka w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, wykładała w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Uniwersytecie Wrocławskim oraz Politechnice Opolskiej. Obecnie związana jest z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Opolskiego, gdzie uczy oraz prowadzi badania dotyczące obecności kobiet na powojennej scenie artystycznej Los Angeles i pracuje nad dokumentem o Susan Kaiser Vogel.
Uprawiane dyscypliny: wideo, performans, malarstwo, grafika, ceramika, szport/artletyzm
www.natikrawtz.com

Elżbieta Nieroba - socjolożka, wykładowczyni, czytelniczka, obserwatorka świata sztuki. Obecnie związana z Katedrą Socjologii Uniwersytetu Opolskiego. Zajmuje się badaniem narracji na temat środowiska w jakim żyją ludzie, szczególnie interesują ją dyskursy ekologiczne. Obserwuje relacje człowieka z tzw. innymi, starając się odnaleźć sposoby, które pozwolą budować więzi oparte na empatii.